forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYA DERNEĞİ'NDEN YAYINLANMAMIŞ HABERE GETİRİLEN YAYIN YASAĞINA TEPKİ

Aktif .

ETİKETLER:Medya Derneği
medya_dernegi_logoMedya Derneği, Sabah, Takvim ve Taraf Gazeteleri’nde yayınlanan bir habere getirilen yayın yasağını eleştirdi.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, Kayseri Şeker Fabrikası ile ilgili yaptığı inceleme ve denetleme sonrası hazırladığı rapora ilişkin haber yapan bazı gazetelere, ihtiyati tedbir yolu ile yayın durdurma kararı verdiği kaydedildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Kayseri Şeker Fabrikası ile ilgili yaptığı inceleme ve denetleme sonucu hazırladığı rapora ilişkin Sabah, Takvim ve Taraf Gazeteleri’nde yayınlanan haberler nedeniyle Kayseri 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 17.08.2010 tarihinde ihtiyati tedbir yolu ile yayın durdurma kararı verildiği belirtildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN SON DERECE ENDİŞE VERİCİ

Henüz hazırlanmamış ve yayınlanmamış bir habere ilişkin önceden ve önleyici nitelikte yayın durdurma kararı verilmesinin, basın ve ifade özgürlüğü açısından son derece endişe verici olduğunu ifade eden Medya Derneği yetkilileri, “Ortada hiçbir somut dayanak olmaksızın soyut bir takım kurgular çerçevesinde haber verme hakkına sınırlama getiriliyor. Bu da basına açıkça ve doğrudan sansür getirme sonucunu doğurmaktadır. Basının haber verme hak ve özgürlüğünü hiç doğmadan yok eden bu anlayışın hukuken himayesi mümkün olmamalıdır. Çünkü toplumun en temel haklarından biri olan haber alma hakkını ortadan kaldıran, ifade ve eleştiri özgürlüğüne ket vuran böyle bir kararın, çağdaş ve demokratik bir toplumda yeri bulunmamaktadır” dedi.

DKM ARŞİVİ