forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BASININ 30 YILLIK ARŞİVİ DİJİTAL ORTAMA AKTARILIYOR

Aktif .

interpresss
Yazılı basın arşivinin dijital ortama aktarılmasını ABD'de Amerikan basını için gerçekleştiren Google'a eş bir projeyi Türkiye'de ilk kez Interpress yapmaya başladı.

Türkiye'nin ilk medya takip şirketi, sahip olduğu 30 yıllık yazılı basın arşivini dijital ortama aktarıyor. Proje için 3 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, bu sayede merkezi bir bilgi kaynağı oluşturmuş olacak.

Bu sayede basın arşiv verilerine tek bir tıkla ulaşmayı mümkün kılacak şirket, 'Dijital Arşiv Projesi' ile Uluslararası AB Kalite Zirvesi çerçevesinde verilen 'AB 2009 Kalite Ödülü'ne de layık görüldü. Interpress Genel Müdürü Ömer Özkan, pek çok gazetenin kendi arşivleri olmasına rağmen bütün gazetelere bir noktadan ulaşmanın mümkün olmadığını söyledi. "Ülkemizdeki resmi ve özel kurumların elinde de uzun yılları kapsayan ve tek bir noktadan ulaşılabilecek dijital arşivin bulunmadığını biliyorduk." diyen Özkan, Türkiye'de bu alanda bir ilki gerçekleştirmek için çalışmalara başladıklarını aktardı.

Sistemde 20 milyon haber saklanıyor

30 kişilik özel eğitimli bir kadro tarafından sürdürülen projede, yaklaşık 20 milyon adet haberin yer aldığı 50 Terabayte kapasitesindeki veri IBM Server ve Storage Sistemlerinde saklanıyor. Dijital arşiv projesi için toplamda 3 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Projenin 1990 yılından günümüze kadar olan bölümünün 2009 yılı sonuna kadar, geriye kalanının ise 2010 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN