forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

KÜLTÜR BAKANLIĞI İNTERNET TV KURDU, YAPTIRDIĞI FİLMLERİ VE BELGESELLERİ YAYINLAYACAK

Aktif .

ip_tvKültür ve Turizm Bakanlığı, internette kurduğu Kültür TV'de Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünce yaptırılmış olan 1100 belgeselden, hakları Bakanlığın elinde bulunan 100'ü deneme amaçlı olarak  internetten yayımlanmaya başlanacak.

Bakanlığın internet projesi olarak tasarlanan ''Kültür TV'', altyapısı 100 mpbs hızında metro internet erişimi ile sistemin kesintisiz ve yedekli çalışması için gerekli yeni sunucu bilgisayar ve donanımlarla geliştirildi.

Microsoft'un ''Smooth Streaming'' teknolojisi kullanılarak kullanıcıların yalnızca görüntüyü izleyebileceği bir sistem oluşturuldu. Böylece, var olan altyapıda görüntüleri bilgisayara indirmek ve kaydetmek mümkün olmazken, içerik tamamen web standardında sağlandığından internet üzerinde hiçbir engellemeye takılmadan rahatlıkla izlenebilme özelliğine sahip bulunacak.

Ayrıca sistem oldukça gelişkin veri işleme özellikleri ile herhangi bir bekleme, dolma süresi gibi gecikmelere maruz kalmadan kesintisiz yayın imkanına da sahip. Bu altyapının deneme süreci tamamlandığında Türkiye'de yapılan seçkin sanatsal eserlerin ücretsiz ve sürekli yayınlandığı bir ''internet kapısı'' açılmış olacak.

Türkiye'nin zengin kültür mirasını yansıtan belgesellerin internet üzerinden rahatlıkla erişilebileceği bir sistem olarak tasarlanan ''Kültür TV''den yeni teknolojiler sayesinde yüksek bant genişliği gerektirmeden ve kesintisiz olarak kaynaklardan yararlanılabilecek.

İnternet kullanıcıları, zengin içerik kütüphanesinden istediklerini seçerek internet üzerinden belgesellere ulaşabilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, 100 mpbs hızında metro internet erişimine sahip bulunuyor.

Genel müdürlük tarafından, sistemin kesintisiz ve yedekli çalışması için gerekli yeni sunucu bilgisayar ve donanımları tedarik edildi.

DKM ARŞİVİ