forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYA DERNEĞİ KURULUŞUNU BİR BASIN TOPLANTISIYLA DUYURDU

Aktif .

 "Medya Derneği", İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Derneğin Başkanı Salih Memecan, medyada kalitenin artırılması için çalışacaklarını söyledi...

Başkan yardımcısı ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ise, 'Amacımız bir tabela derneği olmak değil, sektörün sorunlarını yakınen biliyoruz ve çözüm için çalışacağız' dedi.

DERNEĞİN AMAÇLARI...

Medyanın ve gazetecilerin kalite standartlarını yükseltmeyi, basın özgürlüğünün sınırlarını genişletmek ve medyadaki çeşitliliği savunmayı ve medyayla ilgili teknolojik gelişmelerin anlaşılıp, etkin biçimde kullanılmasına yardımcı olmayı hedefleyen Medya Derneği, kuruluş amacına uygun faaliyetler yürütebilmek amacıyla çeşitli çalışma grupları oluşturmayı planlıyor.

Bu gruplardan bazıları şöyle: Meslek İçi Eğitim Grubu, medyada çalışmak isteyen gençlere yol gösterecek olan Meslek Öncesi Eğitim Grubu, medyanın ele aldığı konuları tartışan ve bu konularda ilkeler öneren Medya-Etik Grubu, medyada çeşitlilik ve fikir özgürlüğünü savunan Basın Özgürlüğü Grubu, teknolojik gelişmelerin medyadaki etkilerini takip eden, yeni iş modellerini araştıran ve öneren Teknoloji Grubu ve medyayla ilgili sorunları tartışan ve her türlü akademik katkıya ortam sağlayan Yayın Grubu.

"TABELA DERNEĞİ OLMAYACAK"

Derneğin ilk toplantısında konuşan Derneğin Başkanı Salih Memecan, medyada kalitenin artırılması için çalışacaklarını dile getirirken, Başkan Yardımcısı Ekrem Dumanlı sie başka derneklerin yerine geçme amaçları olmadığını ve gazetecilik mesleğine katkı yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Dumanlı, internet ve radyolar dahil medyada çıtayı yükseltmeyi amaçladıklarını ifade etti.

KİMLER KATILDI?

Medyada yeni bir dönemi başlatan derneğin kuruluşunun duyurulduğu basın toplantısına, Başkan Salih Memecan'ın yanı sıra, Başkan Yardımcıları Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'nun yanısıra derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, TRT Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Şahin, Turkuvaz Medya Yön.Kur.Bşk.Vekili Serhat Albayrak, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert ve Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak da hazır bulundu.

MEDYA DERNEĞİ'Nİ DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

24 TV

Aksiyon Dergisi

ATV

Bugün Gazetesi

Bugün TV

CHA

Haber7.com

Kanal 7

Kanaltürk

Mehtap TV

Radyo 7

Sabah

Samanyolu Haber

Samanyolu TV

Star

Takvim

Today’s Zaman

TRT

Türkiye

TvNet

Ülke TV

Yeni Şafak

Yumurcak TV

Zaman


MEDYA DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Salih Memecan - Genel Başkan - Sabah Gazetesi Karikatürist

Salih Memecan lisans ve master eğitimini ODTU mimarlık bölümünde doktorasını  da Fulbright bursu ile gittiği Amerika'da Pennsylvania Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Sabah Gazetesi'nde karikatürist olarak çalışmakta olan Memecan Bizimcity ve Sizinkiler karikatürlerini çizmektedir. Bizimcity çizgi filmleri ise ATV ana haberlerinde yer almaktadır. Karikatürleri yurtdışında çeşitli dergi ve gazetelerde de yayınlanan Salih Memecan'ın yayınlanmış 50'den fazla karikatür kitabı vardır. Salih Memecan Medya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak derneğin uzun dönemli planlarına yön vermekte ve faaliyetlerinin geliştirilmesi için derneği en üst düzeyde temsil etmektedir.

Ekrem Dumanlı   - Başkan Yardımcısı - Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olan Ekrem Dumanlı, yayın hayatına 1993 yılında Zaman Gazetesi’nde Kültür Sanat Servisi'nde muhabir olarak başladı. Daha sonra sırasıyla Kültür Sanat Servisi Editörlüğü ve Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 1997 yılında medya üzerinde çalışmalar yapmak üzere ABD'ye giden Dumanlı, Boston'da Emerson College'ta yüksek lisansını tamamladı. 2001 yılında Türkiye'ye döndü ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. Halen bu görevini sürdüren Dumanlı'nın yayınlanmış 8 kitabı bulunmaktadır.

Mustafa Karaalioğlu - Başkan Yardımcısı - Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Mustafa Karaalioğlu Zaman Gazetesi ve Türkiye Gazetesi'nde muhabirlik Tüketici Test Dergisi'nde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 1995 yılında, Yeni Şafak Gazetesi'nin kuruluşunda yer aldı. Bu gazetede Haber Koordinatörlüğü, Yazı  İşleri Müdürlüğü, Ankara Temsilciliği ve yazarlık görevlerinde bulundu. Mustafa Karaalioğlu halen Star Gazetesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmakta ve Star Gazetesi'ndeki köşe yazıları ile gündemi değerlendirmektedir. 

Erhan Başyurt - Sayman - Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Erhan Başyurt yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları  Bölümü'nde tamamladı. Zaman Gazetesi, CHA ve Aksiyon dergilerinde çeşitli görevlerde çalıştı. 2008 yılından beri Bugün Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü yapmakta olan Başyurt'un "Kabal", "Ermeni Evlatlıklar" ve "Ateş Yolu" olmak üzere yayınlanmış 3 eseri bulunmaktadır.

Serhat Albayrak - Üye – Çalık Holding - Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Albayrak, 1998-2000 yılları arasında Wallstreet de çalışmış, New York’da Pace Üniversitesi’nde Finans üzerine MBA yapmıştır. Doktora eğitimini Bankacılık ve Finans dalında tamamlayan Albayrak, Vestel’de yöneticilik, Çalık Holding’de Genel Müdürlük ve Star Medya Yayıncılık’ta İcra Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Serhat Albayrak 2007 yılı itibariyle Çalık Holding ve Turkuvaz Medya Grubu’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerini yürütmektedir.

Nuh Albayrak - Üye - Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

1960 yılında Konya'da doğdu. Küçük yaşta edebiyata merak sardı. Liseler arası yarışmalardaki derecelerden sonra Seydişehir Postası isimli yerel gazetede başyazı yazmaya başladı. Ancak, eğitim sistemimizin marifetiyle kendini İDMMA-Galatasaray Mühendislik'te buldu ve 1980'de inşaat mühendisi oldu. Bu mesleği bir yıl icra, ettikten sonra 'ilk aşkı'na geri dönerek Türkiye Gazetesi'nde 'çırak' olarak işe başladı. O tarihten itibaren gazetenin bütün birimlerinde çalıştı. Mayıs 2007'den itibaren de genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. İki çocuk babası olan Albayrak, gazeteciliği 'mühendis'ce yapmanın farkını hep yaşadığını söylüyor.

Yusuf Ziya Cömert - Üye - Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

1959'da Şalpazarı'na bağlı Düzköy'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ne ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi, bu okullara bir süre devam etti. İngilizce öğrenmek için Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde hazırlık okudu. Gazeteciliğe, Zaman Gazetesi'nin kuruluş döneminde başladı. Kayıtlar Dergisi'nde Yazı İşleri Müdürlüğü, İzlenim Dergisi'nde Yayın Yönetmenliği, Yeni Şafak Gazetesi'nde Genel Yayın Koordinatörlüğü ve Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerinde bulundu, köşe yazıları yazdı. Yeni Şafak'ın okur temsilciliği (ombudsmanlık) görevini yürüttü. Cömert, halen Yeni Şafak Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni'dir

Mustafa Çelik - Üye - Kanal7 Genel Yayın Yönetmeni

1982 yılında Atatürk Üniversitesinden mezunu olan Mustafa Çelik Mavera Edebiyat Dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. Reklamcılık, sinema ve yayıncılık alanında faaliyet gösteren şirketler kurdu. Bu şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük yaptı. 1997 yılından itibaren Kanal 7 Televizyonu'nun Genel  Yayın Yönetmenliği görevini sürdüren Mustafa Çelik'in "Adın Kaldı Bir" isimli yayınlanmış bir şiir kitabı vardır.

İbrahim Şahin  - Üye - TRT Genel Müdürü

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Şahin, 1987 yılında, İçişleri Bakanlığı'nda kaymakam adayı olarak göreve başladı. Şahin, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği ile Kriz Merkezi Sekreterya Başkanlığı görevlerinde de bulundu. Ulaştırma Bakan danışmanlığı ve PTT Genel Müdürlüğü yaptı. PTT Genel Müdürü olarak, "2004 Yılı Kaynakları Etkin Kullanma ve Maliyetleri Düşürme Yılı" birincilik ödülüne layık görüldü. İbrahim Şahin 2007 yılından beri TRT Genel Müdürlüğü görevinde bulunmaktadır.

Deniz Ergürel - Genel Sekreter

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden 1999 yılında mezun olan Deniz Ergürel, TV8'de program yönetmen yardımcılığı, NTV lifestyle departmanında prodüktörlük yaptı. 2001 yılında iş deneyimini arttırmak ve dil öğrenmek amacıyla Meksika'ya gitti. Finans ve ticaret alanında çalıştı. Brezilya ve ABD pazarlarında görev aldı. 2008 yılında Türkiye'ye dönerek bir yenilenebilir enerji firmasında idari yöneticilik yaptı. Medya Derneği’nin genel sekreterlik görevini yürüten Deniz Ergürel, iyi derecede İngilizce, İspanyolca ve Portekizce konuşmaktadır.


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN