forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TGF BAŞKANLAR KONSEYİ DENİZLİ'DE TOPLANDI

Aktif .

 Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 28. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Türkiye ve Azerbaycan’dan geniş bir katılımla Denizli'de gerçekleştirildi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ve Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyon ile Denizli Richmond Otel’de 18-20 Aralık 2009 tarihleri arasında bir araya gelen TGF üyesi Cemiyet Başkanları, mesleki sorunları ve çözüm önerilerini tartışma imkanı buldu. Toplantıya Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli Belediye Başkan Vekili Osman Zolan, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ve yaklaşık 50 ilin cemiyet başkanı katıldı. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, toplantıda yaptığı konuşmada, TGF'nin, basın camiasında önemli bir yeri olduğunu, başkanlar konseyi toplantısının kendi çalışmalarına da ışık tutacağını, yol haritalarına katkı sağlayacağını söyledi. Melek, ''Genel müdürlük ve medya kuruluşları açısından 2010 yılı, 2009'dan daha iyi olacak'' dedi.

BİRLİK, BERABERLİK MESAJI

Türkiye'nin demokrasisi için medya gücünün önem taşıdığını vurgulayan Melek, ''Türkiye'de 2 bin 304 tanesi yerel olmak üzere 2 bin 974 gazete, toplam 5 bin 665 yayın var. Bu yayınların toplam tirajı 5 milyon 200 bin civarında. Türkiye genelinde toplam televizyon sayısı 258. Bu televizyonlardan 210'u yerel. Devletin televizyon sayısı 11, radyo sayısı 12. Ülke genelinde 928'i yerel olmak üzere toplam 1073 radyo bulunuyor. 11 bin 300 civarında sarı basın kartı sahibi var. Gücümüzü yabana atmayalım” diye konuştu. Medya kuruluşları ve örgütlerinin birlik, beraberlik içinde çalışması durumunda aşılamayacak zorluğun bulunmadığını bildiren Melek, şöyle konuştu:

''Ümit ediyorum ki 2010 yılı  başında medyanın daha gelişmesi, ileri gitmesi için çalışmalar yapılacak. Bizim yaptığımız çalışmalar var, bunları da açıklayacağız. Genel müdürlüğümüz ve medya açısından 2010 yılı, 2009'dan daha iyi olacak. Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü olarak birinci önceliğimiz basın yayın ve medya. Demokrasiye giden yolun özgür basından geçtiğini biliyoruz. Genel Müdürlüğümüzün parolası 'güçlü basın, güçlü basın örgütleri ve etkin Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'. Basın, cemiyet örgütleri güçlü olursa, güçlü basın yayın ile daha ileri gideriz. Biz artık belli bir aşamaya geldikten sonra meslek kuruluşlarının, basın mensuplarının daha güçlenmesi, ileri gitmesi için adımlar atacağız. Sizlerin yanında yer alacak, sizlerle iş birliğinde daha ileriye gideceğiz.''

Birinci önceliklerinin basına yardım etmek olduğunu, basının gelişmesi, güçlenmesi için çaba harcadıklarını belirten Melek, “Basın kartı daha etkin olacak. Basın kartının kimlik kartı olarak kullanılması için de çalışmalara devam ediyoruz. İki hamle yaptık olmadı, çalışmalara devam edeceğiz. Sürekli Basın Kartı alanların yeşil pasaport alması için de çalışmalar yapıyoruz'' dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN HERKES ÇALIŞMALI

Denizli Valisi Yavuz Erkmen ise toplantının açılışında yaptığı konuşmada, gazeteciliğin çok önemli bir meslek olduğunu, yöneticilerin görevlerini yerine getirirken gazetecilerin haberlerinden de yararlandıklarını ifade ederek, ''Kamu görevinin yerine getirilmesi anlamında bizlerle, yöneticilerle gazeteciler arasındaki kanalların açık olması gerekir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi çok önemlidir. Yerel basındaki arkadaşlar yerelin nabzını tutup, sorunları kamu önüne getiriyorlar. Biz bu kanalların açık olmasını arzu ediyoruz, önemsiyoruz'' diye konuştu.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ise gazeteciliğin dünyanın her yerinde aynı kurallarla yapıldığını vurguladı.

Erinç, ''Yerel dediğimiz yayıncılık, uluslararası yayıncılığa dönüşebiliyor. Bunun için bu kavramların yeniden değerlendirilmesi gerekir. Türkiye'de yerel gazetelerin, televizyonların, radyoların önemli sorunları var. Bu sorunların çözümü için herkes çalışmalıdır. Türkiye'de yerelde gazetecilik yapmak daha çok özveri gerektiriyor'' diye konuştu. Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Öztürk ise Türkiye ve  Azerbaycan'dan büyük katılımla yapılan TGF Başkanlar Konseyi Toplantısı'na ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Öztürk, Türk basınının güç bir dönemden geçtiğini ancak ortak akıl ve birliktelikle bu güçlükleri aşacaklarına inandıklarını da vurguladı. 

SERTEL: BASIN HÜR OLMALI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel de, basının en ağır saldırılara son dönemlerde uğradığına dikkat çekti. Son olarak Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde yayınlanan Güney Marmara'da Yaşam gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Cihan Halırsevener'in yaptığı haberler nedeniyle saldırıya uğradığını ve yaşamını yitirdiğini belirten Sertel, "Katiller bulunmalı. Bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. Emniyet güçlerine de buradan çağrı yapıyorum. Katil bir an önce bulunmalı, yargı önüne çıkarılarak gereken cezayı almalı. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Tüm Bandırma ve Türk medyasına başsağlığı diliyorum" dedi. Sertel, basının zorlu bir süreçten geçtiğini ve Anadolu ile Trakya medyasının da bu süreçten olumsuz yönde etkilendiğini kaydetti. Hükümetle, basının sorunlarını çözüm yolunda en üst düzeyde girişimlerde bulunduklarını belirten Sertel, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun, yeni yönetimle birlikte Anadolu ve Trakya medyasının haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirtti. Uzlaşmadan, dayanışmadan yana olduklarını bu aşamada Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere tüm meslek örgütleriyle birlikte ortak çalışmalar yapmayı arzuladıklarını da vurgulayan Sertel, TGF'nin yeni yönetiminin 3 aylık sürecinde bir çok başarıya imza attığını, bunun da önümüzdeki süreçte daha etkin şekilde devam edeceğini belirtti. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nın “Sonuç Bildirgesi”nin ileri bir tarihte açıklanacağı bildirildi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN