forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

CİNER GRUBU ÇALIŞANLARI İÇİN SOSYAL MEDYA KULLANIM REHBERİ YAYINLADI

Aktif .

ETİKETLER:TwitterlCiner Grubu

twitterrCiner Medya Grubu çalışanlar için Sosyal Medya Kullanım Rehberi yayınladı. Rehberde hangi uyarılar yeraldı, nasıl bir çerçeve çizildi...

 

CİNER MEDYA GRUBU SOSYAL MEDYA KULLANIM REHBERİ

Değerli arkadaşlar,

Sosyal medya platformları ve sosyal ağlar ( facebook, twitter, v. b. gibi) haberciliğimizin etkilerini genişletmek için kullanabileceğimiz güçlü bir araç. Eşitlik, doğruluk ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde hareket edildiği zaman sosyal medya, çalışmalarımız için faydalı, tamamlayıcı araç olarak değerlendirilebilir.

Ancak sosyal ağların her an ulaşılabilme ve hızlı değişim özellikleri, kişisel ve profesyonel ifadeler arasında belirleyici bir çizgi oluşturmayı güçleştiriyor. Bu güçlük dünyadaki benzer kurumların da karşılaştığı ve bir politika oluşturmaya çalıştığı yeni bir olgudur. Bize göre, Habertürk ‘te görev yapan arkadaşlarımızın sosyal medya aracılığı ile toplumla paylaştığı her şey profesyonel bir eylem sayılır. Bu durum kişisel profillerin içeriğinin de kurum standartları ve ilkeleri ile paralel olması gerektiği anlamına geliyor. Bu sebeple, sosyal ağlara katılırken uyulması gereken ilkeler daha sonra ayrıca güncelleştirilmek kaydıyla aşağıda ana hatları ile verilmektedir.

Bir Habertürk çalışanı tarafından sosyal ağlar, Habertürk’ün kurumsal tarafsızlığına ve objektifliğine gölge düşürecek şekilde ve gazetecilikle bağdaşmayacak biçimde ve politik taraftarlık amacı ile ya da belirli bir politik mesele hakkında propaganda niteliğinde taraflı yorumlarda bulunmak için kullanılmamalıdır. Şiddet yanlısı ağlara katılınmamalı, ayrıca ırk, cinsiyet, din ya da mezhep karşıtı ya da ayrımcı paylaşımlarda bulunulmamalıdır. Bir Habertürk çalışanı, politik amaçla kurulmuş ağ gruplarına katılmamalıdır.

Aksi açıkça ifade edilmediği sürece çalışmalarımız, çalışanlarımız ya da Habertürk politikaları adına kritik öneme sahip konularda münakaşalara girilmemeli, Habertürk bünyesinde gerçekleştirilen toplantı ve görüşmelerin “ özel ve başkalarına kapalı” olduğu unutulmamalıdır.

Sosyal medya, çalışmalarımızı destekleyici olarak kullanılmalıdır. Dolayısıyla haberlerimizi, yazılarımızı link vermek sureti ile paylaşabiliriz. Diğer kaynaklardan gelenler için de yukarıda belirtilen ilkeler gözetilerek paylaşım yapılmalıdır. Henüz tamamlanmamış bir çalışma izin almadan paylaşılmamalıdır.

Sosyal ağlarda yayınlanan her paylaşıma şüphe ile yaklaşılmalıdır. Dezenformasyon ve yanlış bilgiler internette hızla yayılabilir. Her kaynak için uygulayacağımız gibi sosyal medyada paylaşılan haber ve bilgiler için de doğrulama standartlarını daima uygulamalıyız. Her şeyin ötesinde tarafsızlığımızı sorgulatacak her türlü sosyal medya aktivitesinden uzak durulmalıdır. Mesai saatlerinde ağlar ancak bir amirin ve editörün izni ve denetimi altında kullanılmalıdır. Tereddüt edilen konularda önce amire ve editöre sorulmalı, sonra paylaşımda bulunulmalıdır. Ayrıca Habertürk etik kurallarının, sosyal medyadaki her türlü açık paylaşım için geçerli olduğu göz önüne alınmalıdır.

CİNER MEDYA GRUBU BAŞKANLIĞI

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN