forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

DAVOS ÇIKIŞI ŞUBAT AYININ MEDYA GÜNDEMİNE DAMGASINI VURDU

Aktif .


Ajans Press Medya Takip Merkezi’nin araştırmaları sonucu Şubat ayının en medyatik ismi 11 bin 648 haberle Başbakan Recep Tayyıp Erdoğan. Erdoğan'ı zirveye taşıyan olay ise Davos'ta yaşanan gerginlik... 
 
29 Ocak’ta Davos Zirvesini terk eden Erdoğan’ın Şubat ayı süresince konuyla ilgili çıkan haberleri, köşe yazarlarının yorumları ile birlikte Başbakanı tüm gündem konularının üzerine çıkardı.. Başbakan, Şubat ayında, 3 bin 411 adet haber alan Ergenekon Terör Örgütü’nün üç katından daha fazla haberle basında yer aldı.

 

Erdoğan’ı, muhalefet partisi lideri Deniz Baykal 3 bin 400 adet haberle takip etti. Şubat ayının üçüncü medyatik ismi ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu.

 

Siyasi partiler arasında yapılan araştırma da ise yine en medyatik parti 16 bin 573 haber ile Ak Parti olarak raporlandı. Adayların seçmenlerine ulaşmak için en önemli mecralardan biri olan medyayı iyi kullanması gereken bu dönemde ikinci sırayı 12 bin 617 haber ile CHP almakta. Üçüncü sırada ise 7 bin 735 adet haber ile MHP bulunmakta. Bu üç parti arasında, 5 bin - 4.bin civarı haber adet farkı bulunurken, sıralamadaki diğer partilerin haber adetlerinde bu kadar büyük farklar göze çarpmamakta.

 

 

EN MEDYATİK BELEDİYELER

 

SEÇİME KOŞAN BELEDİYELERİN MEDYA KARNELERİ

 

Seçime koşan Belediyelerin, mevcut başkanları ve yeni adayları kıran kırana meydanlarda iken, basın yansımaları da karnelerini etkiliyor. Ajans Press, seçmenine ulaşmak için yazılı basında yer alan Belediyelerin Şubat ayı karnelerini çıkardı.

 

Rapora göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1.113 adet haber ile birinciliği çekerken, İzmir 856 haber ile basında yer almış gözükmekte. Bu iki büyük ili takip eden Büyükşehir ise 402 haber ile Ankara Büyükşehir Belediyesi.

 

 

SPORUN EN MEDYATİKLERİ

 

Galatasaray 2, Fenerbahçe 2

 

Ajans Press’in en medyatik kulüp, kulüp başkanı, teknik direktör ve futbolcu araştırması sonuçlarına göre, Galatasaray ve Fenerbahçe 2-2 berabere kaldı.

 

En medyatik Kulüp ve Kulüp Başkanlığını Galatasaray, en medyatik Futbolcu ve Teknik direktör birinciliğini ise Fenerbahçe kazandı.

 

Futbolcularda 1.170 haberle Alex de Souza’yı, Galatasaraylı Lincoln 1.099 haberler takip ederken, Teknik direktörlerde 1.354 haberler Aragones’i, 1.258 haberler Skibbe takip etti. Klüplerde ise Galatasaray toplamda 4 bin 506 haber, Galatasaray Kulüp başkanı Adnan Polat ise 708 adet haber ile lider oldu.

 

Futbolun basın yansımalarının raporlandığı 4 ayrı kategoride Galatasaray ve Fenerbahçe birincilik veya ikinciliği başka takımlara kaptırmadı. Kulüpler, Başkanlar ve Teknik direktörler sonuçlarında üçüncü sırayı Beşiktaş’ın başka takımlara bırakmadığı görülmekte. En medyatik Futbolcular da üçüncü sırayı ise Galatasary’lı Milan BAROS aldı.

 

SHOW DÜNYASI MEDYATİKLERİ

 

İVEDİK, ŞUBAT AYINI GÖĞÜSLEDİ

 

Ajans Press Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı Şubat ayı “En Medyatikler” raporuna göre13 Şubat’ta vizyona giren ve gişe rekorları kıran “Recep İvedik 2” filmi ile Şahan Gökbakar, 452 haberle Show Dünyası medyatikleri arasında ilk defa birincilik koltuğuna oturdu.

 

Şahan’ı, A.R.O.G mu, İvedik mi karşılaştırmaları ve rating rekoru kıran katıldığı “Var mısın Yok musun ?” yarışma programı için yapılan 449 haber ile Cem Yılmaz takip etti.

 

Tüm Türkiye’yi yasa boğan değerli usta Gazanfer Özcan’ın ölüm haberine medyamızın hak etiği değeri verdiğini, sanatçının acı haberlerinin Şubat ayında sıralamada 3. sırada olmasından anlıyoruz.

 

GRAFİKLERİN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN