forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Dizi sektörü krizi nasıl aşacak?

Aktif .

diziler-dizilerBüyük umutlarla ekrana gelen ve milyon dolarlar harcanan diziler reyting alamadığı gerekçesiyle daha 13 bölümü bile tamamlayamadan ekrana veda ediyor. 

Dizi sektörünün içinde bulunduğu kriz bazı köşe yazarlarının da ilgi alanına girmiye başladı. 

Serdar Turgut önceki günkü Habertürk'teki yazısında dizilerin değişen toplumu algılayamadığını, senaryo üretemediğini savunmuş ve dizi sektörünün kendini yenileyemediğini yazmıştı. (Yazının tamamı için tıklayın)

Serdar Turgut'un ardından Yeni Şafak yazarı Sema Karabıyık da dizilerin içinde bulunduğu krizi ele almış. 

İşte Karabıyık'ın yazdıkları...

"Sürelerin kısalması gündeme geldiğinde bu reklam bütçeleriyle mümkün değil tezi ortaya atılıyor, maliyetlerin yüksekliğinden dem vuruluyor. Süre kısalmasından kasıt mevcut senaryo anlayışının yıkılıp yeniden inşa edilmesi. Denendi ama tutmadı diye verilen örnekler, mevcut anlayışla yazılan senaryoların ikiye üçe bölünmesiyle yapılıyor ki tutmama sebebi bu. Sürelerin uzamasına paralel beş altı başrol oyunculu projelere geçiş yaşandı. Ekrandaki dizilerin oyuncu kadrosuna bakılırsa kadroların ne kadar genişlediği görülür. Bu genişleme hikayelerin yatay yönde hareket etmesine sebep oldu.

Karakter sayısı azalacak, başrol sayısı düşecek, senaryonun dili, matematiği tamamen değişecek süreler kısalırken. Bir hırs uğruna daha çok kazanmak uğruna girilen bu yoldan çıkmayı göze alan kanal, sağlam hikayelerle sektörün önünü açabilir. Yayın politikası özel kanallar kadar reytinge endeksli olmadığına göre, bu kanal neden TRT olmasın!" (Yazının tamamı için tıklayın)

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN