forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Bu fikirler nasıl oldu da yıllarca 'Merkez Medya'da yer buldu?

Aktif .

yildiray-ogurYıldıray Oğur, Türkiye Gazetesi'ndeki köşe yazısında yıllarca Vatan Gazetesi'nde yazdıktan sonra Aydınlık Gazetesi'ne geçen Mustafa Mutlu'dan hareketle bir 'Merkez Medya' değerlendirmesi yapmış. 

Oğur, Mustafa Mutlu'nun bir röportajda söylediği “Kürtler haber izlemek için aldıkları çanak antenlerle porno kanalları izledi, ensest patladı” şeklindeki sözüne atıfta bulunarak; "Peki bu yazlıklarının bahçesinde çekirdek çıtlatan iki emekli arasında konuşulurken bile ayıp olmasın diye sağa sola bakılarak edilecek fikirler bir ülkenin merkez medyasında yıllarca bir köşede sorunsuz nasıl var olabildi?" diye yazdı. 

Yıldıray Oğur'un 'Merkez medya ‘merkez’e!' başlıklı yazısından bir bölüm şöyle... 

(...) 

Yıllarca büyük holdinglerin medyalarında çalışıp ilk gördüğü halk ayaklanmasına devrim demek isteyen, yıllarca çalıştığı büyük bir finans devi olan holdingin kanalının bir ayaklanmada hurdaya çevrilmiş canlı yayın arabasının önünde hatıra fotoğrafı çektiren gazeteciler artık devrimci hayallerinin peşinden mallarına el koymayı düşündüğü burjuvazinin yüklü maaşları olmadan gidecek. İşe hizmetçi parası kadar olan topuklularla değil, metrobüsle gitmeyi göze alanlar için medya sonuna kadar özgür.

O sms'teki gibi “sert”i “shir” yapan telefonun auto-correction özelliği gibi politik doğrucu bir oto-sansür özelliği açık artık. Medyayı esas dizayn eden iktidarın eli değil, piyasayı düzenleyen Adam Smith’in “gizli el”i. Merkez medya kendini toplumun merkezine doğru kaydırıyor. O yüzden Hürriyet’in karşısında bir Sözcü var artık. Sancılı oluyor, hoş olmayan işler oluyor ama Türkiye’de medya normalleşiyor, herkes evine dönüyor. Gazeteciliğini ispat için Kandil’e gitmenin bile modası çoktan geçti. Yakında Kandil’de yemek programı bile çekilecek. Çıta şimdiden yükseldi. İyi gazetecilik yapan kazansın…

Yazının tamamı için tıklayın...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN