forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Dizi yapımcıları bile bile neden lades diyor?

Aktif .

ETİKETLER:Sina Koloğlu

sina-kologluMilliyet'in televizyon yazarı Sina Koloğlu,"Yapımcılar dizilerin yarısının iptal olacağını biliyor yine de üretime devam ediyor" diye yazmış. 


İşte Koloğlu'nun yazısından önemli bölümler... 

TELEVİZYONLARIN DİZİ POLİTİKASI

Her yıl yenisi, eskisi hatta daha eskisiyle ekranda ortalama 60'ın üzerinde dizi yayınlanır. Bu sayı hiç değişmez. Nitekim 2013-2014 yılında da ekranda yer alan dizi sayısı 78. Bunların 64 tanesi geçen sezondan... Yaz döneminden altı adet dizi var. 12 tanesi, daha önceki yıllarda yayınlanıp sabah ve gece yarısı kuşaklarında gösterilenler...

YENİ SEZONDA YARISI GİDER

Geçen sene fabrikalarda üretilen 14 yeni dizinin sekizi gitmiş, altı tanesi devam ediyor. Bu sene itibarı ile yayına giren yeni dizi sayısı yine 14. Bunların kafadan yedisi gidecek. Sanki yapımcılardan bunu biliyorlar da "Üretime devam" diyorlar.

ŞİMDİDEN 7 DİZİMİZ DAHA VAR

Eksikler olabilir. Interpress Ajansı'nın haberlerden topladığı sayı bu; "Kurt Seyd & Shura", "Bugünün Saraylısı", "Rakun", "Ahirin Sesi", "Kara Para", "Yalan Aşk", "Sevdaluk"..."İşler Güçler" ekibinin de yeni dizi çalışması başladı ocak ayında ekranda olacakmış. Bu sayı daha da artacak.

EN ÇOK DİZİ YAYINLAYAN KANAL

TRT 1 ve ATV en çok dizi yayınlayan kanallar: Toplam 13 dizi yayınlıyorlar eskisi ve yenisi. FOX ve Kanal D 12'şer dizi yayınlıyorlar. Star 11 dizi yayınlıyor. Samanyolu'da dokuz dizi... En az dizi yayınlayanlar arasında Kanal 7 ve Show TV var; dört dizi.

GELECEĞİN ANLAYIŞI: DAHA AZ DİZİ DAHA FAZLA ALTERNATİF

Çok izlenen kanallar sıralamasında yer alan Show TV şimdi çok uzaklarda. Bir kanalın başarı kriterlerinden biri yayınladığı ve tutan dizileriyle ölçülüyor. Show TV'nin dört dizisi var. Bunlardan biri "Cennet Mahallesi"... İki dizisi "Bebek İşi" ve "Pis Yedili" iyi iş yapıyor. Yani diyeceğim, akşam iki dizi birden bitecek. Sağlam dört dizi niye yeterli olmasın?

Bu üç beş senede değişecek değil. Ama önümüzdeki 10 yılın yayın gündemi böyle olacak diye düşünüyorum.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN