forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

28 Şubat soruşturması medyaya da uzanmalı...

Aktif .

yalcin-akdoganBaşbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Star Gazetesi'ndeki yazısında 28 Şubat soruşturmasına sivil ayağın da dahil edilmesi gerektiğini yazdı. 

Akdoğan, Başbakan Erdoğan'ın 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili "28 Şubat’ta sermayenin katkısı yok muydu, yazılı ve görsel medyanın katkısı yok muydu? Hani bazı beşliler vardı biliyorsunuz. Beşli çeteler diye başlıkların atıldığı dönem, yok muydu? Ben onlar niye yargılanmıyor diye hala şaşıyorum. 28 Şubat’la ilgili neden onlar hesaba çekilmiyor diye merak ediyorum." sözlerini köşesine taşırken, yazısının sonunda şu ifadeleri kullandı. 

"Tarihi bir görev ifa etmekte olan yargı mensuplarının bu süreci en ideal şekilde tamamına erdireceğine inanıyoruz. Yargının işleyişine ve bağımsızlığına saygı göstererek sonucu sabırla beklemek gerekir."

Akdoğan'ın Star Gazetesi'nde yayınlanan yazısından ilgili bölüm şöyle... 

(...) 

Daha önceki yazılarımda 28 Şubat’ın toplum kesimleri, ekonomi, medya, bürokrasi ve cemaatler üzerinde nasıl yıkıcı etkiler yaptığına değinmiştim. Bu günlerde sürmekte olan yargılama, her açıdan tarihi niteliktedir.

 Dava iddianamesinde meselenin bugün yargılanan kişi ve çevrelerden ibaret olmadığına, daha farklı aşamalarla devam etmesi gerektiğine dair vurgular bulunuyor. Her zaman söylediğimiz gibi darbeler bir konsorsiyum şeklinde gerçekleşiyor. Her ne kadar asker ön planda gözükse de darbeye çanak tutan, destek olan, yardım eden, alkış tutan farklı kesimler bulunuyor. 12 Eylül darbesinde bu işbirliği daha bulanık haldeydi. 28 Şubat sürecinde ise post modern darbe daha somut, belirgin ve açık işbirlikleriyle gerçekleşti. Hatta bu sefer darbenin sivil uzantıları apoletlilerden daha ateşli ve hırçındı. Bu ilişki ve desteğin belki bir kısmı suç, bir kısmı tarihi bir ayıp veya hataydı. Ancak medyadan yargıya, sivil toplum kuruluşlarından bürokrasiye kadar çok geniş yelpazede bir çok kişi bu sürecin doğrudan veya dolaylı parçası halindeydi. Bugün maksadını aşan şekilde cadı avı başlatılmasını isteyen kimse yok, ama adalet arayışı meşru bir taleptir.

Başbakan Erdoğan haklı olarak şu soruyu sordu: “28 Şubat’ta sermayenin katkısı yok muydu, yazılı ve görsel medyanın katkısı yok muydu? Hani bazı beşliler vardı biliyorsunuz. Beşli çeteler diye başlıkların atıldığı dönem, yok muydu? Ben onlar niye yargılanmıyor diye hala şaşıyorum. 28 Şubat’la ilgili neden onlar hesaba çekilmiyor diye merak ediyorum.”

 

Bu merak aslında toplumun da merakıdır. Tarihi bir görev ifa etmekte olan yargı mensuplarının bu süreci en ideal şekilde tamamına erdireceğine inanıyoruz. Yargının işleyişine ve bağımsızlığına saygı göstererek sonucu sabırla beklemek gerekir.

Yazının tamamı için tıklayın... 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN