forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Medya böyle günde lazım...

Aktif .

ETİKETLER:Ardan Zentürk

ardan-zenturkStar Gazetesi yazarı Adnan Zentürk Gezi Parkı eylemlerini medyanın tutumunu eleştirdi ve boşluğu yalan haberlerin doldurduğunu yazdı... 

Zentürk'ün değerlendirmeleri şöyle...

- ”Gezi Kaos”u olarak adlandırabileceğimiz bu gelişmede, medyanın izlediği hatalı yayın politikasının sorumluluğu vardır. Toplum, İstanbul’un merkezinde yaşanılan olayın normal medya kanalları tarafından yeterli biçimde aktarılmadığını sezdiği anda devreye sosyal medya girdi.

- Demokrasilerde asıl olan medya-kamuoyu güven ilişkisidir. Sokaktaki insan, medyanın, hükümet, patron çıkarları, devletin içindeki bir vesayet örgütü gibi unsurlar tarafından yönetildiğini düşünmeye başladığı an, sosyal kaos riski yükselir. “Medya”nın “basın” olarak adlandırıldığı dönemlerde böyle durumlarda “fısıltı gazetesi” dediğimiz kulaktan kulağa yayılan dedikodu mekanizması devreye girerdi. Şimdi, risk daha yüksektir, çünkü “medya”nın bilinçli olarak haberden uzak durduğu izlenimi doğduğu an, Facebook ve Twitter devreye girmektedir.

- Medya, karakteri ne olursa olsun, sosyal/siyasal habercilikte karartma uygulayamaz. Toplum, haberi, alandaki eğitimli muhabir ve onun geçtiği haberi belirli bir uzmanlık içinde değerlendiren editörden almak zorundadır. Normal medya kuruluşları bunu yapmadıkları takdirde, hem gelişmenin dışında kalırlar hem de yarattıkları boşluğa sosyal medya ile militan yayıncılığın girmesine yol açarlar.

Adnan Zentürk'ün yazısının tamamı okumak için tıklayın

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN