forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Tablet, gazete okuma alışkanlıklarını nasıl değiştiriyor?

Aktif .

ETİKETLER:Tablet gazete

tablet-gazeteTabletlerin yaygınlaşmasıyla gazete okuma alışkanlıkları kökten değişti. Bütün dünyada artık insanlar basılı gazetelerden değil de akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlardan haberleri takip ediyor. 

Yapılan araştırmalar, tablet formatındaki gazetelerin yaygınlaştığını buna paralel olarak da okurların okuma alışkanlıklarının değiştiğini gösteriyor. 

Artık insanlar gazete haberlerini derinlemesine değil, yüzeysel okuyor. Bu da gazetelerin derinlemesine verdiği bilgilerin büyük bir bölümünün okunmadığını gösteriyor. 

Serdar Turgut Habertürk'teki 'Tablette Gazete' başlığıyla yazdığı yazısında dünyadan çarpıcı örnekler vermiş. 

İşte değişen alışkanlıklar ve gazete yöneticilerinin bilmesi gerekenler. 

"Denildiği gibi kâğıt baskı gazeteler eğer kaçınılmaz biçimde ölecekse ve eğer gazeteler için tablette çıkmaktan başka çare yoksa, şunu bilin ki işimiz çok zor ve belki de imkânsız.

Kitap okuma alışkanlıkları üzerine araştırmalar yapıldıktan sonra çoğu aynı araştırmacılar bir de ekranda okuma alışkanlıklarını incelemişler. Ekranda okuma yapılırken beyin taramaları, göz taramaları yapılmış.

Ve sonra görülmüş ki, uluslararası karşılaştırmalı bir araştırmaya göre insanlar ekranda bir sayfa açtıklarında buna en fazla 19 ile 27 saniye arasında bakıyorlarmış.
Almanlar ve Kanadalılar her sayfaya en fazla 20 saniye, Amerikalılar ve İngilizler ortalama 21 saniye, Hintliler ve Avustralyalılar 24 saniye, Fransızlar ise 25 saniye ayırıyorlarmış. Üstelik bu oranlar, açılan ekranda sadece yazılı metin olduğunda da değişmiyor, bazı durumlarda daha aşağıya düşüyor; çünkü sadece yazı olan ekranlarda insanların sabrı çabuk tükendiğinden hızla başka sayfaya geçiyorlar.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre, ekrana konulan her ilave 100 kelimeye okuyucu sadece 4.4 saniyesini veriyormuş.

En deneyimli okuyucular bile 4.4 saniyede sadece 18 kelime okuyabildiklerinden, tablet ekranına konulan her ilave kelimenin sadece yüzde 18'inin okunduğu ortaya çıkıyor. (Jakob Nielsen, "How Users Read on the Web", Alertbox, October 1, 1997.)
Haydi bütün bu engelleri aştık ve bir kişiyi önündeki metni baştan sona okumaya zor kullanarak da olsa ikna ettik diyelim. 

Eğer o kişi, internet kullanımı yoğun ve dijital dünyalara alışmış bir beyne sahip ise istese dahi önündeki metni okuyamayacak.

Gerçek derinliği olan okumada insanlar, soldan sağa yavaşça, satır satır sayfanın altına kadar okuyorlar, ama yeni beyinler sayfaya sadece göz atıp arada kritik kelimeler arıyor ve o kelimelerden link oluşturanlar varsa onu hemen açarak önündeki metne bir türlü konsantre olamıyor. 

Bu yeni ekran okuma biçimine "F şeklinde okuma" deniliyor. Yani göz atma başlar başlamaz göz aşağılara gidiyor, arada kritik kelime, kavram görürse onu da açmaya çalışıyor ve göz atmada F şekli ortaya çıkıyor. (Jakob Nielsen, "F Shaped Pattern for Reading Web Content", Alertbox, April 17, 2006; Nicholas Carr, "The Shallows", sayfa 135.)
Peki durum böyle olunca araştırmacı Jakob Nielsen, daha önce atıf verdiğimiz çalışmalarında "İnsanlar Dijital Ortamda Nasıl Okuyorlar" sorusuna şu çarpıcı cevabı vermiş: "Okumuyorlar ki."
Bunu bilelim de eğer tablete özel gazete çıkaracaksak, belki içinde yazı olmayan bir gazete çıkarırız. (Köşe yazarları da bloglarını kameraya okurlar.)

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

DKM ARŞİVİ