forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

BİAK reklamvereni aldatıyor mu?

Aktif .

ETİKETLER:Ekrem Dumanlı

gazete-gozlukBasın İnceleme Araştırma Komitesi (BİAK)'ın yayınladığı okur araştırmasına Ekrem Dumanlı'dan sert eleştiriler geldi. 

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, az satan bazı gazetelerin okur oranının yüksek gösterilmesine sert tepki gösterdi ve BİAK'ın reklamvereni aldattığını savundu. 

İşte Dumanlı'nun eleştirileri... 

Bu taksimi kurt yapmaz

Medya araştırma şirketi TNS’nin yürüttüğü 11. dönem Basın İnceleme Araştırma Komitesi (BİAK) okur araştırması yayınlandı. Bu tür veriler gazeteler için çok büyük önem taşıyor; ancak günlük telaş sebebiyle gazete yönetimleri bu tür konulara zaman ayıramıyor. Ayırsalar görecekler ki okura erişimi ölçtüğünü iddia eden BİAK, sektörü içeriden dinamitliyor, reklam vereni yanıltıyor, kendine yandaş gördüğü medya gruplarına haksız kazanç sağlıyor. Mesela rapordaki tuhaf verilere göre her bir Cumhuriyet gazetesini en az 8 kişi okuyormuş.

Bravo(!) Aynı rapor Zaman için her bir gazeteyi en fazla iki kişinin okuduğunu iddia ediyor. Palavra bu!

Her bir Posta gazetesini yaklaşık 6 kişi okuyormuş; ama Star gazetesini ancak 1,5 kişi okuyormuş. 50 bin satan Cumhuriyet’in okur erişimi 402 bin kişi olarak hesaplanırken, 130 bin satan Star’ın erişimi 192 bin kişiymiş. 100 bin satan Akşam gazetesinin günlük erişimi 525 bin iken, daha fazla satışı olan Bugün gazetesinin okur erişim sayısı 254 bin imiş.

Necip Fazıl’ın o meşhur mısrası geliyor aklıma: “Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa!” Ne tuhaftır ki BİAK rakamları hep “muhafazakâr” gazeteleri vuruyor. TİAK’ın da adı karışmıştı bu tür hileli işlere, sonra alavereli dalavereli durumlar çıktı ortaya. Bu kadar çarpıtılmış gerçekliği reklam verenlere rapor diye sunmak için çok cüretkâr sebepler olmalı. O sebep(ler) her ne ise BİAK’ı bitirir; ama gücünü halktan alan gazeteleri asla! Akıl var, mantık var; haksızlığın bile bir sınırı var…

Yazının tamamı için tıklayın

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN