forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Hasan Cemal'in gönderilmesinde asıl sorumlu kim?

Aktif .

mehmet barlas 300

Mehmet Barlas Hasan Cemal'in Milliyet'ten gönderilmesini değerlendirdiği yazısında Demirörenler'i eleştirdi...

Barlas, Hasan Cemal'in patron tarafından gönderildiğini ve Hükümet'in gönderilmesi için baskı yaptığı şeklindeki yorumların çok hatalı olacağının altını çizmiş...

"Bu olayda yapılabilecek en hatalı yorum "İktidar Hasan Cemal'i susturdu" çizgisinden giderek olayı anlamaya çalışmaktır. (...) Burada sorulması gereken "Demirören Milliyet'i alırken gazete patronluğunun gereklerini ve zorluklarını hiç bilmiyor muydu" sorusudur. Bu sorunun ardından da "Madem yüzme bilmiyordun, neden çıktın kavak ağacına" deyişi seslendirilebilir."

Barlas, Demirören'i yukarıdaki cümlelerle eleştirirken yazısının sonunda patronların geçici gazetecilerin ise kalıcı olduğunu kaleme almış... 

"Hasan Cemal'e verilecek öğüt de şöyle olabilir: Kendine güvenen gazetecinin patronu yoktur. Kimse kimseyi kovamaz. Gazeteci bilgisini birikimini, gazete sahibi de sermayesini, matbaa makinesini koyar ve bir ortaklık kurulur. Bu ortaklıkta anlaşmazlık çıkarsa ortaklık bozulur. Gazeteci başka bir gazete patronu ile yeni ortaklık kurar.

Neticede patronlarla gazetelerin de yolları ayrılmaz mı?
Milliyet'in de Ercüment Karacan'dan sonra kaç patron ile yolları ayrıldı hatırlayın. Kısa bir süre için Korkmaz Yiğit de Milliyet'e patron olmadı mı?"

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN