forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

Mecliste başörtü gazeteci krizi

Aktif .

elif-cakirStar Gazetesi yazarı Elif Çakır, geçtiğimiz hafta Ak Parti meclis grup toplantısını takip etmek için TBMM'ye gitti. Ancak Çakır'a başörtülü olduğu için problem çıkarttı... 

Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi mecliste yaşananları birinci ağızdan anlattı... 

(...)

Elif Çakır, bir gazeteci olarak, Meclis'te her hafta Salı günü yapılan grup toplantılarını izlemek üzere İstanbul'dan kalkıp Ankara'ya gelmişti.

AK Parti grubunu izlemek üzere Meclis'e gitti. AK Parti kulisinin olduğu bölüme girdi. Hatta 'Ankara'ya kadar gelmişken, grubun girişinde birkaç milletvekili ve bakanla sohbet eder, siyasetin nabzını tutar, belki Başbakan'la görüşme imkanı bulurum' diye, meslektaşlarıyla birlikte, onların Meclis'e giriş yaptığı bölüme doğru yöneldi.

Daha doğrusu birlikte yürüdük.

Uzun süre parlamento muhabirliği yapmış, Özal'dan Demirel'e, Türkeş'ten Erbakan'a ve Tansu Çiller'e kadar birçok lideri takip etmiş, meslek hayatının hiçbir döneminde 'Meclis kulisi'nden kopmamış bir gazeteciyim. Sürekli basın kartı sahibiyim.

Başbakan'ın geldiği tarafa yönelince güvenlik görevlileri, Elif Çakır'ın kartı olup olmadığını sordular. Elif Hanım'ın Star Gazetesi yazarı olduğunu söyledim, o zaman 'Basın kartı alsın' dediler.

Tartışmanın uzamaması için, bir kart temin edip taktım. Bunun üzerine Meclis basın bürosu görevlileri, 'Biz başörtülü gazetecilere kart vermiyoruz' diye beni uyardılar.

Elif Çakır gazeteci, sarı basın kartı sahibi, mesleğini yapmak üzere Meclis'e gelmiş ama başörtülü olduğu için, kendisine hizmet etmek üzere oluşturulmuş olan basın bürosundan kart alarak, Meclis'te basına açık olan faaliyetleri izlemesi yasak.

Neden? Başörtülü bir gazeteci olduğu için.

(...)

Yazının tamamı için tıklayın... 

DKM ARŞİVİ