forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

GAZETE SİTELERİ PARALI OLMAK ZORUNDA!

Aktif .

gazete_soruGazete tirajları her geçen gün eriyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri İnternet olurken, diğeri de televizyonlar. 

TV'ler sabahları gazetelerin haberlerini ekranda okurken internet siteleri de gazetelerin internet sitelerinden aldıkları haberleri çoğu zaman kaynak bile göstermeden yayınlıyorlar. 

Sabah gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak bu durumdan rahatsızlığını açıkça dile getirmiş.

Artık bunun böyle gitmeyeceğini söylemiş... 

Sabah'taki editör yazısında, "Gazetelerimizin manşetlerinden tek sütun haberlerine kadar tüm ürünleri, neredeyse sebil. Tüm televizyonlar, radyolar, internet siteleri izin alma, çoğu kez kaynak bile gösterme ihtiyacı duymadan tepe tepe kullanıyorlar." demiş...  

NEW YORK TİMES ÖRNEĞİ 

Şafak New York Times'tan örnekler vermiş: 

"Mesleğimizle ilgili olarak geçen hafta en güzel haber ABD'den geldi. New York'tan.ABD'nin bir numaralı ve de en prestijli gazetesi (Biz o sınıftaki yayınlara "Referans gazetesi" diyoruz) "New York Times"in dijital versiyonunun abone sayısının basılı gazete abone sayısını geçtiği açıklandı.Medyanın tiraj ve erişim verilerini denetlemekle görevli "Audit Bureau of Circulations"ın yayınladığı rapora göre, SABAH'ın stratejik işbirliği ortaklarından olan "New York Times"in dijital versiyonunun abone sayısı 807 bine ulaştı.Basılı gazete abone sayısı ise 780 bin dolaylarında bulunuyor."New York Times"in dijital edisyonu, bildiğiniz gibi, birkaç yıldır ücretli. Giriş sayfasında bir yazının veya haberin birkaç satırına göz atabiliyorsunuz, devamını okumak istediğinizde para ödüyorsunuz.(...) 

TÜRKİYE'DE DURUM

Bize gelince...Gazetelerimizin manşetlerinden tek sütun haberlerine kadar tüm ürünleri, neredeyse sebil. Tüm televizyonlar, radyolar, internet siteleri izin alma, çoğu kez kaynak bile gösterme ihtiyacı duymadan tepe tepe kullanıyorlar.Gazeteniz bayiye ulaşalı henüz birkaç saat olmuş, bakıyorsunuz televizyonlar sabah haber bültenlerinde sizin manşetinizi, birinci sayfada ilginç buldukları diğer haberlerinizi noktasına, virgülüne kadar okuyorlar. (...)Ardından sıra sözde internetteki haber sitelerine geliyor. Onlar da gün boyu bültenlerini haberlerinizle doldurup duruyorlar. Adları sözde haber sitesi ama bir tek haberci istihdam etmiyorlar. Niye etsinler; bir iki kopyalayıcıya asgari ücretten para ödersin, olur biter.Bu koşullarda bırakın gazetenizin internet sitesini ücretli yapmayı; gazetenizi bayide nasıl satabileceksiniz?

BU BÖYLE GİTMEZ!

Ama bu böyle gitmez. Gitmeyecek. Asla gitmeyecek. Göreceksiniz. Bekleyin...

Erdal Şafak'ın yazısının tamamını okumak için tıklayın...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN