forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

NTV VE HABERTÜRK REYTİNG SİSTEMİNDEN ÇIKMA KARARI ALDI...

Aktif .

reytin_sistemiNTV, Habertürk, CNBC-e ve Bloomberg reyting ölçümünden çıkma kararı aldı. TRT, AGB'nin yaptığı reyting ölçümlerinden geçtiğimiz yıl ayrılmıştı... 

Gelişmeyi Fatih Altaylı Habertük Gazetesi'ndeki köşesinden duyurdu... 

Bundan bir süre önce iki yazı yazdım. Haber kanallarının reyting yarışının haber kanallarında kaliteyi düşürdüğünü, tek özelliği kavga edip reyting artırmak olan birtakım düzeysiz adam veya kadınların ekranları doldurduğunu, Türkiye'yi gereksiz yere gerip gereksiz tartışmalar başlattığını, entelektüel birikimin bir hiç noktasına indiğini anlattım.

Bu tür bir yayıncılığın neredeyse vatana ihanet derecesinde ülkeye zarar verdiğini yazdım. Ve dedim ki, "Önemli olan itibardır, reyting değil. Çıkın şu reyting yarışından. Bırakın kendinizi ölçtürmeyi. Zaten gelirlerinizi de bu ölçmeye göre elde etmiyorsunuz. Ülke hayrına bir şey yapın".

Çağrım aslında iki büyük haber kanalınaydı: NTV ve Habertürk.

Çünkü bu iki haber kanalının izlenme payları ve etki oranları, diğer haber kanallarının toplamından bile misliyle fazlaydı. Çekişme bu iki kanal arasındaydı.

Bir biri öne geçiyordu, bir diğeri. Son zamanlarda genelde NTV öndeydi ama fark çok da önemli değildi.

Televizyona da program yapan bir gazeteci olarak içim rahattı. Kimse, "Kendi reytingi düşük olduğu için böyle bir şey istiyor" da diyemezdi.

Çünkü bu tip yayıncılık yapmadığım halde, Habertürk televizyonunun en fazla reyting alan programlarına imza atıyordum Bardakçı ile beraber.

Neyse, lafı uzatmayayım. Bu çağrım sonunda yerini buldu. NTV'nin Genel Müdürü Sevgili Cem Aydın, "Biz buna varız" dedi.

Habertürk TV adına da Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ, "Tamam" dedi.

Ve Türkiye'nin iki büyük haber televizyonu NTV ve Habertürk artık reyting yarışından çıktılar.

Bu sayede programların kalitesinin artacağından, ülkenin geleceği için daha yararlı programlar yapılacağından kuşkum yok. Her ikisine de teşekkür ediyorum.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN