forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

GLOBAL YALANLARLA MÜCADELE ZAMANI

Aktif .

ETİKETLER:Ekrem Dumanlı

ekrem_dumanli_300EKREM DUMANLI  

Global yalanlarla mücadele zamanıBir zamanlar bu ülkede basın pervasızca yalan yazar, çarpıtma yapar, hedef saptırır; kimse de bu yanlışa dur diyemezdi.


O yalan rüzgârı eşliğinde darbeler yapıldı, muhtıralar verildi, kitleler itibarsızlaştırıldı, kişiler karalandı. Onlarca yıl süren bu çileli dönemlerde alternatif bir haber akışı sağlanamadığı için kamuoyu yanlış bilgilendirildi.


Yalan dolanla sonsuza kadar yol almak muhal. Nitekim alınamadı. Şükürler olsun ki Türkiye'de yalan haberciliğin beli kırıldı. Artık bir mahallede ayaküstü servis edilen bir bilgi, eskisi gibi on dakika sonra bir semtte ciddi bir hava içinde analiz edilemiyor. Çünkü yalanın foyası daha söylenir söylenmez ortaya çıkıyor. Bu nedenle, kurgulanmış irtica haberleri artık yapılamıyor. Yalan haber yapanlar gayet iyi biliyorlar ki habere malzeme edilen kişilere, mekânlara, görgü şahitlerine diğer medya mensupları tarafından bir an önce ulaşılacak ve meselenin içyüzü kısa sürede ortaya çıkacak.


Yalan makinesi, Türkiye'de işlemez hale gelince ve her yanlış bilgi doğru bilgiye yenik düşünce bazı kişilerin stratejisi bir hayli değişti. Şimdi yalan yanlış bilgiler ve çarpıtma analizler, yurtdışında dile getiriliyor. Düşünce kuruluşlarının kapısını çalıp, Türkiye'de yaşanan süreci tepetaklak nakledeni mi ararsınız, dünyaca ünlü gazete ve dergilere aslı faslı olmayan bilgiler üzerinden analizler yapanı mı ararsınız, bir köşede buluştukları yabancı diplomatlara yalan olduğunu bile bile bazı gammazlamalar yapanı mı...
Türkiye'yi dışarıdan kuşatmaya çalışan ve bir kısım lobilerle dirsek teması kuran bazı kişilerin (hatta kurum ve kuruluşların) hedefinde iki sosyal gerçeğe karşı amansız bir yıpratma çabası görülüyor: (1) AK Parti düşmanlığını dünya kamuoyuna mal etmek, (2) 'cemaat paranoyası'nı yabancılara da bulaştırmak. İşin en üzücü yanı, bahsi geçen her iki yapı da henüz oynanan korkunç oyunun tam farkında değil. Onlar dürüstlüğün getirdiği cesaretle hadiseye yaklaşıyor ve 'yalancının mumu yatsıya kadar' diyerek kendi demokratik ve barışçı yollarına devam ediyorlar. Bir manada haklılar! Kamu vicdanı tabii ki gerçekleri er ya da geç anlar. Anlamasına anlar da, ya atılan çamurun izi kalırsa?


Çarpıtılmış bilgilerle çarpıtılmış analizler


Gazetecilerin ya da akademisyenlerin yorum hatası her daim yaşanabilir; lakin şerefli bir aydının, bilgi hatasına boyun eğmesi asla düşünülemez. Bugün rastladığımız ürkütücü manzara, yorum hatasından daha ziyade bilgi hatasından kaynaklanıyor. Asıl üzücü olan da nedir biliyor musunuz? Bilgi hatasını yapanlardan bazıları, aslında bunu bilerek yapıyor ve tarihî gerçekleri çarpıtmaya yelteniyor. Maalesef bazı gayretlerin ne gazetecilikle ilgisi var ne akademisyenlikle; resmen etki ajanlığı yapılıyor.


Mesela Ergenekon davasını Türkiye'de sulandıramayanlar şimdi yurtdışında aynı eylemi gerçekleştirmek için çırpınıp duruyor. Bazı yabancı odakların tam da arayıp bulamadığı bir fırsat doğmuş olabilir; ancak aslolan gerçeğin bizzat kendisidir. Bu ülkede defalarca darbe yapıldı, muhtıra verildi; demokrasiye müdahale edildi. İşkenceler, suikastlar, faili meçhuller... Amacına ulaşmak için suikastlar düzenleyen, halkı Kürt-Türk, Alevi-Sünni, sağ-sol, laik-antilaik diye birbirine vurduran derin yapı, Ergenekon davasında yakayı ele verdi. Silahlar, bombalar, suikast eylemleri ve planları, cinayetler, insanları ve kitleleri yok etme projeleri...


Onca somut bilgi ve belgeye rağmen Ergenekon'u masum bir çevre derneği gibi sunanlar, Ergenekon gerçeğini yazan gazeteciler hakkındaki davaları bile şimdi bazı çevreler, siyasi iktidarın laik kesim üzerindeki baskısı diye sunuyor. Avrupalı ya da Amerikalı nereden bilecek ki, kendini derin yapının parçası gibi gören bazı yargı mensupları Ergenekon gerçeğini kaleme alan kişilere ceza yağdırıyor ve bunlara ülkenin demokratik yollarla seçilmiş hükümeti bile engel olamıyor. Yabancıların karşısına geçip de, "Türkiye'de gazeteciler hakkında 5-6 bin dava açıldı." diyenler bunun AK Parti'ye zarar verdiğini düşünerek konuşuyor. Oysa onca davanın sebebini ne AK Parti düşmanlığı ile ne cemaat paranoyasıyla açıklamak mümkün.


Mesela dillerine doladıkları Ahmet Şık ve Nedim Şener olayının OdaTV denilen karanlık merkez ile irtibatını hiç söylemiyorlar. OdaTV'den yapılan planlarda insanların nasıl karalandığını, siyasete nasıl müdahale edildiğini ve bu planlar içinde Nedim'e ve Ahmet'e nasıl görevler verildiğini hiç konuşmuyorlar. Kafayı 'cemaat' ile bozmuşlar. Ortada hiçbir somut bilgi olmaksızın insanları hedef gösteriyorlar. Somut bilgi ve belgeleri görmezden gelen bu zümre, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmaksızın neden insanları suçlu ilan ediyor?


Bu ülkede yıllarca yalan habere karşı duyarlı medya, muazzam bir mücadele verdi; yalan ve iftiraların üstüne üstüne gitti. Çok şükür ki artık o tezgâh her gün yeni bir ucube yumurtlayamıyor. Şimdi yeni bir sınav bizi bekliyor: Bundan sonra dünyanın neresinde olursa olsun, hangi muteber markanın arkasına saklanarak yapılırsa yapılsın, hangi lobinin kanatları altında icra edilirse edilsin, yalanın ve çarpıtmanın peşini bırakmamak! Bu ülkenin dünya dengelerindeki konumuna ve gazetecilik mesleğinin onuruna inanan insanların global yalanlara boyun eğmesi asla düşünülemez. Gelin, yalan haberin kökünü nasıl Türkiye'de kazıdık, dünyada da silip süpürelim. Gazeteciliğin ruhu sayılan 'doğruyu arama erdemi' ancak bu şekilde ayakta tutulabilir...

http://www.zaman.com.tr/ 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN