forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

YARDIM KONVOYUNDAKİ GAZETECİLER DEHŞET ANLARINI ANLATTI

Aktif .

  Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisinde gözaltına alınanlar Türkiye'ye getirildi. Konvoyda bulunan gazeteciler Türkiye'ye gelir gelmez tanık oldukları olayları anlattı.  

İstanbul'a sağlıklı olarak geldiği için çok mutlu olduğunu belirten Doğan Haber Ajansı muhabiri Bulut Mülhim, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Pazartesi sabahı kaptan köşkünden, İsrailli askerlerin çevremizi sardığına dair haber geldi. Sabah ezanı okunur okunmaz hareketlenme oldu. İsrail askerlerinin silahlı şekilde geldiğini gördük. Bir anda ortalık karıştı. Ses bombaları atılmaya başlandı. Silah sesleri duymaya başladık. Bir helikopter askerleri kaptan köşküne indirmeye başladı. O sırada çatışma oldu ve gerçek silah sesleri duyulmaya başlandı. Hayatını kaybedenler de burada oldu. Kaptan köşkünün alt tarfına gittiğimizde çok sayıda yaralı gördük. Büyük kaos vardı. Hedef ilk olarak Mavi Marmaraydı. Çok sayıda hücumbot geldi. Gemidekilerde bir şekilde karşı koymaya çalışıyorlardı. Gemiye almamaya çalışıyorlardı. Mavi Marmara'da 4 gün geçirdik, kimsede silah görmedik ve duymadık. Mavi Marmara'da ateşli silah kullanıldığına dair hiçbir şey görmedim. Çok çetin bir çatışma oldu. Gerçek mermi kullanılmaya başlanınca biz durduk. Hayatını kaybedenlerden bir tanesi sadece fotoğraf makinasının flaşı yüzünden hayatını kaybetti ve bizim için ayrılan bölüme gidip masaların altına saklandık. Yaşananların hepsi görüntülerimizde mevcut ama buraya hiçbir şey alamadan geldik, her şeyimizi aldılar" dedi.

Habertürk muhabiri Şefik Dinç de gemide yaşadıkları heyecanlı dakikaları meslektaşlarına anlattı. Dinç, “Çok erken müdahale ettiler bu kadar erken müdahale beklemiyorduk" diye konuştu

Gazze'ye yardım götüren gemide bulunan ve  İsrailli askerlerin saldırısına uğrayan Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan Sevenler, “Vatana döndük. Çok çok mutluyum. Bu süreci aştığıma açıkçası  inanamıyorum” dedi.

Sevenler ve aynı gemide bulunan AA muhabiri Yücel Velioğlu, Adli Tıp  Kurumu önünde meslektaşlarına olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erhan Sevenler, 30 Mayıs gecesi saat 00.00 sıralarında diğer gemiden  tacizler olduğunu öğrendiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biz de gemide önlemler almaya başladık. Firkateynlerin yaklaştığını,  denizaltıların etrafta dolaştığını öğrendik. Bunun üzerine tüm gazeteci  arkadaşlar geminin arkasında toplandık ve bunları görüntülemeye çalıştık.  Ardından bir anda saat 04.00 gibi 15-20 adet zodyak, geminin etrafını sardı. Biz  daha ne olduğunu anlamadan bir helikopter, kaptan köşkünün üzerine komando  indirmeye başladı. Ben de onu görüntülemek üzere o tarafa doğru koştum. Bu sırada  gemidekiler, aşağıya inen bir komandoyu yakaladılar. Bu ana kadar sürekli  atılanların ses bombası ve plastik mermi olduğunu düşünüyordum. Askeri ele  geçirdikten sonra bir anda gerçek mermi kullandıklarının farkına vardım. Çünkü  kaptan köşkünün camları kırılmaya başlamıştı. Gerçek mermi olduğunu anlayınca  hemen geri çekildik. Daha sonra basın merkezine sığındık. Bunu planlamıştık.  Böyle bir şey başımıza gelirse basın merkezine sığınıp hep bir arada kalacağımızı  konuşmuştuk.”

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN