forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

HÜRRİYET OKUR TEMSİLCİSİ YILMAZ ÖZDİL'E ETİK İLKELERİ HATIRLATTI...

Aktif .

faruk_bildiriciHürriyet'in yeni Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, ilk Okur Temsilcisi yazısında Yılmaz Özdil'in geçtiğimiz günlerde yazdığı ve büyük tepki çeken 'Yumruk' başlıklı yazısını gündemine aldı. Yazıya gelen eleştirilere ve okur yorumlarına değinen Bildirici Özdil'e Doğan Grubu Yayın İlkelerini hatırlattı...


ŞİDDETE ONAY VAR

Yazıya ilişkin okur görüşlerini aktaran Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici, “... Keşke Özdil, bu satırların ardından o yumruğu onaylamadığını belirten ve şiddeti eleştiren bir ifade kullansaydı. Bu şekliyle bir onay havası doğuyor maalesef.” diye yazdı...


FARUK BİLDİRİCİ'NİN ÖZDİL'İN YAZISIYLA İLGİLİ YORUMU...

Okuyucular haklı olarak sorabilir. Peki, yazarların yazdıkları da okur temsilcisinin ilgi alanına girer mi? Yanıtlayayım, elbette yazarlar düşüncelerini özgürce yazmalıdır. Ancak gazetecilik meslek ilkeleri yazarları da bağlar. Tıpkı haberlerde olduğu gibi yazarlar da hakaret, aşağılama, ayrımcılık ve şiddeti özendirme gibi unsurlara yazılarında yer vermemelidir.

Yılmaz Özdil’in 14 Nisan’da çıkan “Yumruk” başlıklı yazısı bu çerçevede geniş bir tartışma yarattı. Bazı gazetelerde yankı bulan yazıya okurlardan da eleştiriler geldi. Can Yılmaz “kınadığını” ifade ederken, Ahmet Bilge de yazıyı eleştirip, uyardı; “İnsanlarımızı şiddetten uzak tutmak, farklı fikirlerle bir arada yaşama kültürünü beslemek hepimizin görevidir.”

Özdil’in yazısındaki ana fikir, “Açın gazetelerin internet sayfalarını o haberin altına yapılan yorumları okuyun... Yumruğunu ‘adaletin tokmağı’ yerine koyup Ahmet Türk’ün burnuna inen kişi, bu ülkede pek çok kişinin duygularına tercüman oldu.” cümlelerinde özetleniyordu. Keşke Özdil, bu satırların ardından o yumruğu onaylamadığını belirten ve şiddeti eleştiren bir ifade kullansaydı. Bu şekliyle bir onay havası doğuyor maalesef.

Hatırlatayım, Doğan Medya Grubu Yayın İlkeleri’nin 17.maddesi, özetle şöyle: “Şiddet ve zorbalığı özendirici veya kışkırtıcı, bireyler, topluluklar ve uluslararasında nefret ve düşmanlığı körükleyici yayın yapmaktan kaçınılır.”

Hürriyet / 19 Nisan 2010

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN