forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

DARBENİN GÜNLÜĞÜ NEDEN TUTULUR?

Aktif .

osman_ozsoyOSMAN ÖZSOY: "Sen ne yazdın öyle?" diye hesap soracak bir merci yoksa, güçlü bir yerden destek aldığını düşünüyorsa satırlargiderek artan ölçüde gevşer, herşey kayda geçer gider. Hatta operasyon başarılı olursa, sürecin tarihe düşen izlerinin gelecekte iyi para edeceğini bile umut eder insan.

OSMAN ÖZSOY'UN YENİ ŞAFAK'TA YAYINLANAN YAZISI


DARBENİN GÜNLÜĞÜ NEDEN TUTULUR?

Ergenekon davasına yön veren iki önemli 'belge' var. Biri eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli orgeneral Özden Örnek'in, diğeri Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi gazeteci Mustafa Balbay'ın günlükleri.

Özden'in günlüklerinde, "Çetin Doğan ile birlikte olsaydım, Hilmi Özkök'ü paramparça edeceklerdi..." satırları dikkat çekerken, Çetin Doğan'ın komutasındaki 1. Ordu'nun 'darbe hazırlığı' yaptığı yönündeki bir iddiaya Mustafa Balbay'a ait olduğu öne sürülen günlükte de: "1. Ordu'da her şey hazır, ihtilale hazırlanıyorlar..." şeklinde süreç yansır.

Hiç düşündünüz mü, bir insan nasıl olur da, normal düzende suç unsuru oluşturabilecek şeylerin kaydını tutar, gün gün olan biteni yazar.

Sebebi çok basit.

"Sen ne yazdın öyle?" diye hesap soracak bir merci yoksa, güçlü bir yerden destek aldığını düşünüyorsa satırlar giderek artan ölçüde gevşer, herşey kayda geçergider. Hatta operasyon başarılı olursa, sürecin tarihe düşen izlerinin gelecekte iyi para edeceğini bile umut eder insan. Dünyada buna ilişkin örnekler var.

Türkiye'de sistemin kilitlendiği, daha doğrusu kirlendiği nokta da burasıdır.

Hesap sorulamaz olmak, birbirini takip eden zincirleme yanlışlara neden olmuş, üstelik bir kurumda yaşanan kirlenme, hesap sorulamaz olmanın verdiği rahatlıkla, kurum dışı ortakları da çarkın içine çekmiştir. Hesap sorulamaz olanlara yakın olmak, siyasetçi, işadamı, bürokrat birçok insanın hesapsız hareket etmesine deöyle gelmiş böyle gider" anlayışına sürüklemiştir.

Göremedikleri şu olmuştur. Devletlerde bu işler her zaman böyle gelip böyle gitmez. Böyle gitmeye devam ederse zaten batar, tarihe intikal eder, "böyle gitmez" diyen cesur yürekler çıkarsa devlet toparlanır, geleceğe olan yolculuğunu sürdürür.

Batan bankalarla kendisini hesap sorulamaz insan zannedenlerin ilişkisi de bu bağlamda irdelenmelidir. Dünyada kullanılan uyuşturucunun büyük bölümü bu topraklardan geçiyorsa, insan ticaretinde bu coğrafya önemli bir transfer üssü ise ve engellenmesi için köklü girişimler olmuyorsa, bu kirlenme rekorları da bu bağlamda ele alınmalıdır.

Gazeteci İsmet Berkan "Güvendiğin dağlara" başlığını koyduğu dünkü yazısında, "Eğer TSK, kendi içinde geçmişte yasadışı ve demokrasi dışı heveslere kapılmış olanlara karşı kararlı ve inandırıcı bir adli süreç yürütebilmiş olsaydı, bugün belki de böylesine bir durumla karşılaşmayacaktı" yazdı.

Eski Türk filmlerinde görürsünüz. Ceberrut köy ağaları kök söktürürler köylüye. 40 yılın başında köye bir kaymakam yada vali gelecek olsa, köylü herşeyi göze alarak fırsatını bulsam da çektiklerimizden haberdar etsem de diye kıvranır durur.

Fakat ağalar da uyanıktır tabi. Aynı zamanda CHP'nin il yada ilçe başkanı olan vali yada kaymakamı öylesine izzeti ikrama boğarlar ki, sofradan başını kaldıramazlar. Yer içer giderler çoğu defa köylüye görünmeden. Köylü çektikleri ile kalır giderdi. O tarihte kaymakam yargı da demekti, kolluk kuvveti de...

Fakat Türkiye değişti. Çok da şikayetçi olunmasına ve herkesi memnun etmemesine rağmen, haysiyetli, insanını ve ülkesini düşünen çalışanları yetişti devletin.

Halkın eğitim ve refah seviyesi arttıkça cesareti de gelişti. Hakkını arar oldu. Böyle gelmiş böyle gitmez dedi. Köylü başını kaldıramasın diye tutulan veresiye defterleri ve ipotek anlayışı (günlüklere yansıyan kumpaslar), 'ne yazdın, getir bakalım' diyenlerin önünde yeni bir anlam kazandı.

Şu an yaşanan sıkıntı, kendisini hala ağa zannedenlerin ülkenin geçirdiği değişimden haberdar olmamaları... Birilerinin kendi arasında sofra kurması düzeni sürdürmeye yetmiyor artık. Sayın Arınç'ın dediği çok doğru. "Kriz yok, kriz geçirenler var."
neden zemin hazırlamıştır. "B

http://www.yenisafak.com.tr/


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN