forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır

MEDYADA KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?

Aktif .

 ATILGAN BAYAR  

Ankara'da yaşanan gündem, medyadaki analizlerin büyük kısmını yanlışladı. Bazı ulusalcılar kaybetti: AK Parti'nin iktidardan demokrasi dışı yollarla uzaklaştırılacağına, Silahlı Kuvvetler'in bu operasyonda kendisini kullandıracağına inanan ve bu tez doğrultusunda pozisyon alan ulusalcılar kaybetti.


Bazı liberaller kaybetti: Darbe girişimlerine göz yumduğu ve iddia olunan darbe girişimlerinde sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle Genelkurmay Başkanı'nın istifa etmesini isteyen liberaller kaybetti.


Bazı muhafazakarlar da kaybetti: Liberallerle aynı dalga boyunda pozisyon alan, demokrasi dışı yöntemlere tevessül etmiş olabilecek askerleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tümüyle özdeş görme tuzağına düşen bazı muhafazakarlar da kaybetti.


Yoğun bir araştırma ve hukuk süreci yürüyor. Türkiye'nin arzusu, mümkün olan en kısa zamanda zan altında bulunanlardan kusursuz olanların itibarlarının iadesi, kusurluların cezalandırılması olmalı...


Peki kim kazandı?


Cevabın sivil-asker ilişkilerinin yeniden düzenlenme  sürecinde ortaya çıkacağı kuşkusuz.


Ankara'da bir tez; sivil-asker ilişkilerinde Avrupa Birliği müktesebatının harfiyen Türkiye'de de uygulanmasını talep ediyor.
Bir başka tez ise; yerel bir demokratik düzenleme yapılmasını, endişe sahiplerinin endişelerini de giderebilecek önlemler konulmasını istiyor.
Hem siyasetin hem de bürokrasinin itibar kaybettiği düşünülen bu sürecin sonunda; hem siyasetin hem de asker ve sivil bürokrasinin itibar kazanarak ve demokratikleşerek çıkması mümkün müdür?
Ankara'da bu soruya 'Evet' cevabını verenler var.
Medyanın analiz ilgisinin ise henüz kutuplaşma ekseninden, sentez düzlemine geçebildiğini söylemek zor.
İstanbul'daki yazı işlerinin çoğu Ankara'yı anlamakta zorlanıyor.
Sanırım Ankara bu kez (ve uzun yıllardır ilk kez), İstanbul'un ilerisinde.

http://www.aksam.com.tr/


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN