forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

NEO OSMANLIYA DA DİZ ÇÖKTÜRÜLECEK

Aktif .

ETİKETLER:Yavuz Saltık

yavuz_saltikYAVUZ SALTIK

Türki Cumhuriyetler'in SSCB boyunduruğundan kurtulup tespih taneleri gibi ortalığa saçıldığı günlerdi. Demirel ve Özal bu coğrafyada özgürlüğüne kavuşan Türki Cumhuriyetleri'ni birer birer ziyaret edip topluca resim çektirirken “Bu resmin altına 100 yıl gecikmiş fotoğraf yazın” dediğinde bilerek veya bilmeyerek uykuda olanları uyandırdı.

Adriyatikten Çine uzanan Türk dünyası tezi gerçekten de birilerini o kadar ürküttü ki o günlerin ardından kardeş ülkelerin her birinin ya yönetimi değişti, ya Rusyaya, ya ABD’ye ya da Almanya’ya yaslandı.

Hiç biri olmayanlar ise birbirine düşman edilip kanlı bıçaklı hale getirildi. Bu kardeş düşmanlıkları Türkiye’de üniversitelerde okumaya gelen ülke gençlerinin öldüresiye yurt kavgalarında bile kendini gösterdi.

Kısacası Stalin’in esaret altında zorla başaramadığı asimile, köleleştirme, uydulaştırma, yabancılaştırma politikası özgürlük denizi diye sunulan iklimde her bir Türki Cumhuriyeti’nin boğulması ile sonuçlandı.

Bu acı denemeyi o yıllarda “poker oyunu el açık olarak oynanmaz” diye yorumlayanların ne kadar haklı olduğunu gelinen süreçte anlıyoruz. Kardeş Türki Cumhuriyetler bağımsızlıklarına kavuşsalar bile araya bunca kısa zamanda sokulan nifaklar sayesinde Türkiye’den bir o kadar daha uzaklaştı.

Türkiye’nin kendi etrafında örmek istediği bu ekonomik güç çemberinin en güçlü halkası olan Azerbaycan’ı bile yeterince ikna edebilmiş değildir. Ermenistan ile yaşanan sürecin bu zincirin en sağlam halkası sanılan Azerbaycan’ı da yerinden sökmesi an meselesidir.

Hal böyle iken yeni Türk dış politikasını özellikle sıfır sorun anlayışı ile yeniden dizayn etmek isteyenlerin hem Ortadoğu hem Afrika hem de diğer körfez ülkelerinde yerleştirmeye çalıştıkları anlayışbu ülkelerde ortaya çıkan halk isyanlarının ardından Türki Cumhuriyetler’de önü kesilen sürece ne kadar da benziyor değil mi?

İşin uzmanları demişti ya; Dış politika poker oyununa benzer ve poker el açık oynanmaz. Bu gelişmeleri görünce doğruymuş diyorum.

Haaa oynanır. Kumar masasında hile hile kaybettiğini düşünen Tatar Ramazan gibi masayı devirip “Hieeyyyytttt ulan benim adım Ramazan, ben bu oyunu bozarım” diyecek gücünüz varsa…

yavuz.saltik@gmail.com

DKM ARŞİVİ