forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SİBER TERÖR TEHDİDİ

Aktif .

siber_terorDR. TUBA KARAHİSAR
Siber terörizm, belirli bir politik ve sosyal amaca ulaşabilmek için bilgisayar veya bilgisayar sistemlerinin bireylere ve mallara karşı bir hükümeti veya toplumu yıldırma, baskı altında tutma amacıyla kullanılmasıdır. Terör örgütleri internet ortamında propaganda ve eğitim, haberleşme, bilgi toplama ve sanal saldırı faaliyetleri gerçekleştirmektedir. (Bahar 2005: 241)

Siber terör, yeni yüzyılda terörizmin yeni yüzü olarak yansıyacaktır ki teröristlerin elektronik bir saldırı yaparak bir barajın kapaklarını açabilecekleri, ordunun haberleşmesine girip yanıltıcı bilgiler bırakabilecekleri, kentin bütün trafik ışıklarını durdurabilecekleri, telefonları felç edebilecekleri, elektrik ve doğalgazı kapatabilecekleri, bilgisayar sistemlerini karmakarışık hale getirebilecekleri, ulaşım ve su sistemlerini allak bullak edebilecekleri, bankacılık ve finans sektörünü çökertebilecekleri, acil yardım, polis, hastaneler ve itfaiyelerin çalışmasını engelleyebilecekleri, hükümet kurumlarını alt üst edebilecekleri, sistemin birden durmasına neden olabilecekleri ihtimaller dahilindedir.

(Özcan, www.bayar.edu.tr/bilisim/dokuman/siberteror.pdf)

Siber terör kavramı, 2009 yılında İngiltere’de bir bakanlığın web sitesinde yaşanan olay üzerine tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Söz konusu bakanlığın web sitesi şifre kırıcılar tarafından ele geçirilmiş ve siteye dikkat çekmek istedikleri konu ile ilgili bir web sitesini yönlendirmişlerdir. Benzer bir olay Fransız Savunma Bakanlığı’nda yaşanmıştır. Öyle ki; söz konusu siber saldırı sonucunda birçok uçak Villacoublay Hava Üssü’nden havalanamamıştır.

(Tören, http://www.tuicakademi.org/index.php/kategoriler/diger/1232-siber-soguk-savas-ve-turkiye)

11 Eylül saldırılarından sonra Amerikan Kongresi tarafından 26 Ekim 2001 tarihinde yeni bir antiterör yasası kabul edilmiştir. Yasa, internet servis sağlayıcılara abonelerinin üye bilgilerini soruşturma makamlarına verme konusunda daha ağır yükümlülükler getirmektedir. Ulusal güvenliğin gerektirdiği hallerde hâkim kararı olmaksızın haberleşmenin denetlenebileceğini ve ulusal istihbarat örgütleri ile ulusal olmayan istihbarat örgütleri arasında bu yollardan elde edilen bilgilerin paylaşılabileceğini düzenlemektedir. Söz konusu kanun ile saldırının ABD’de bulunan network sistemlerinden geçmesi yeterli kılınmaktadır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; Ankara’da yaşayan bir saldırgan, İstanbul’da bulunan bir bilgisayarı ya da sistemi çökerttiğinde ya da herhangi şüpheli bir eylemde bulunduğunda eğer bu eylem ABD’nde bulunan networklerden herhangi biri üzerinden data paketi olarak geçmişse, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu işe karışabilmektedir. Bunun nedeni olarak savunulan görüş ise, dünya internet trafiğinin %70’inin ABD networkleri üzerinden geçmesi olarak açıklanmaktadır. (Yıldız 2007: 117, 118)

İnternet, terör örgütleri mensuplarının birbirleri ile iletişim kurmada, şiddet ve nefret içerikli mesajlarını kitlelere, sempatizanlarına ulaştırmada bir forum haline gelmiştir. Bazen elemanları arasında şifreli e-mailler aracılığıyla iletişim kurarak terör eylemlerini planlayan terör örgütlerinin, interneti daha çok politik ve ideolojik anlamda bir propaganda aracı olarak kullandığı görülmektedir. (Ergün 2008:42)

Bugün için özellikle devlet kurumlarına ait verilerin güvenliğinin sağlanması açısından kapalı devre veri iletim ağı olarak tanımlanabilecek “intranet”in devlet kurumlarında kullanılması bir yönüyle sanal terörizme karşı etkin bir yol olarak önerilmektedir. Ancak ağ büyüdükçe bu sistemin de güvenlik açıkları vermesinin kaçınılmaz olduğu vurgulanmaktadır. (Dülger 2004: 324, 325)

Ülkemizde siber terör Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmiş; Genelkurmay’ın önerisiyle siber terör Türkiye’nin tehdit algılamaları arasına alınmıştır.

KAYNAKÇA

Bahar H.İ., Sosyoloji, Usak Yayınları, 2005.

Dülger M.V., Bilişim Suçları, Seçkin Yayınları, 2004.

Ergün İ., Siber Suçların Cezalandırılması ve Türkiye’de Durum, Adalet Yayınları, 2008.

Özcan M., Siber Terörizm ve Ulusal Güvenliğe Tehdit Oluşturma Boyutu, www.bayar.edu.tr/bilisim/dokuman/siberteror.pdf

Tören D., Siber Soğuk Savaş ve Türkiye, www.tuicakademi.org/index.php/kategoriler/diger/1232-siber-soguk-savas-ve-turkiye 

Yıldız s., Suçta Araç Olarak İnternetin Teknik ve Hukuki Yönden İncelenmesi, Nobel Yayınları, 2007.

 

Dr. Tuba KARAHİSAR

İstanbul Gelişim Üniversitesi

tkhisar@gmail.com


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN