forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

İNTERNETTEN TEDAVİ

Aktif .

ETİKETLER:Tuba Karahisar

internet_saglikDR. TUBA KARAHİSAR
Sağlık sorunları nedeniyle bir hekime başvurmak yerine internetten bilgi almak giderek yaygınlaşmaya başladı. Ancak internetin sağlık bilgileri edinme konusunda yararları yanında zararları da bir hayli büyük.

 

 

Sağlık kurumlarının, doktorların web sitelerinin yanı sıra doktor olmayan kişilerin de internet sitelerinde sağlık bilgilerine yer vermesi endişe verici.

İnternette sağlık bilgilerine erişim üç şekilde mümkün: Birincisi şikâyeti arama motorlarına yazarak taramak. Bu durumda bazen doğru, bazen yanlış, bazen de eksik bilgi edinmek olası. İkincisi doktor olduğu bilinilen kişilerin ve hastanelerin web sitelerini incelemek, üçüncüsü de şikâyete ilişkin videoları izlemek.

Doktorların hazırlamış olduğu web siteleri genellikle şu bölümlerden oluşuyor: A’dan Z’ye hastalıkların isimlerinin ve açıklamalarının olduğu bölüm, doktorların soru-cevap şeklinde hastalarla iletişim kurduğu bölüm, makaleler ve hastalıklar hakkında bilgi verilen videolar bölümü.

Hastalar eğer bilinçsizse interneti şikâyetlerine çözüm bulabileceği bir mecra olarak görebiliyor. Hatta diğer hastaların kendi şikâyetlerini ve tedavilerini anlattığı forumları okuyabiliyor, ilaç isimleri dahi alabiliyor. Forumlarda cevap yazanlar hekimler olsa bile, yazılanların hasta tarafından anlaşılamaması ya da yanlış anlaşılabilmesi söz konusu.

Bilgi kirliliğinin içinden gerçek bilgi edinebilecek siteyi seçmek, doğru bilgiyi yanlış bilgiden ayırmak, hastalar için kolay olmasa gerek. Bu sebeple sağlık bilgilerinin sadece bu konuya vakıf doktorlar tarafından hazırlandığı sitelere yayın izni verilmesi ve konunun suiistimal edilmemesi için sağlık siteleri ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Doktor hasta iletişiminde yüz yüze iletişimin, muayene etmeden tedavi ve online reçetelere göre daha “sağlıklı” olacağı aşikardır. İnternetten ancak hastalık hakkında bilgi almak doğru olacaktır.

Dr. Tuba KARAHİSAR
İstanbul Gelişim Üniversitesi
tkhisar@gmail.com

DKM ARŞİVİ