forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

TİB SEN NE YAPTIĞININ FARKINDA MISIN?

Aktif .

kemalettin_bulamaciKEMALETTİN BULAMACI  

Ülkemin gündemine ayak uydurmakta biz bile zorlanır olmaya başladık. Muhasır medeniyet seviyesine ulaşmış ülke vatandaşları bir gün Türkiye'yi takip etse tımarhanelik olur.


İsrail-Türkiye arasındaki olayların meydana getirdiği gündem en azından vatandaşların ülkemize getirilmesi ile biraz durgunluk evresine girmişti ki şimdi de uluslararası arenada Google yasağı ile manşetlere çıktık.

3 Haziran Perşembe günü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Türkiye'de yerleşik Internet Servis Sağlayıcılara bir yazı göndererek Türkiye'den erişimi resen veya mahkeme kararı ile engellenen sitelerde erişim yasakları ile ilgili yapılması gereken yeni uygulamayı duyurdu.

31 Mayıs tarihi itibariyle DNS tabanlı erişim yasakları yerine IP tabanlı erişim engellemesi uygulamasına geçildi.

Kararı alan ISS'lerin bir bölümü anında harekete geçerken bazıları henüz bu engellemeleri gerçekleştirmiş değil. Ama onlar da başlayacak yakında.

Son iki yıldır Türkiye'den erişimi yasak olan YouTube'un bazı IP numaraları Google'ın documents, translate, analytics, toolbar gibi servislerinde kullanılıyor. YouTube'a erişimi IP temelli yasaklarken ortaya ilginç bir tablo çıktı. Google servislerine Türkiye'den şuan erişilemiyor.

Devletin aldığı karara karşı gelecek değilim. Ama sonunun nereye gideceği iyice hesaplanmadan alınan kararların ivedilikle uygulanmaya başlamasına karşıyım.

Şimdi ortaya çıkan, yakın zamanda kaşılaşabileceğimiz ihtimallere bir bakalım.

1- Google'ın servislerini kullanan bireyler mağdur durumda kaldılar. Bu YouTube gibi eğlence amaçlı algılaan bir platforma erişememekten daha ciddi bir mağduriyet. Google Dokumanlarda onlarca dosyasına erişemeyen bireylerimiz mevcut.

2- Google'ın bu servislerini internet sitelerine entegre etmiş onlarca web hizmet sağlayıcısı var. Şuan bu sitelere erişimde sorun yaşanıyor. Sitelere erişimler yavaşladı. Olayın ciddiyetinin farkında olan yoneticiler bu servisleri sitelerden ayıklamaya başladılar.

3- Türkiye'de internet yayıncılarının ana gelir kalemi olan Google'ın reklam servisi Adwords bazı sitelerde çalışmamaya başladı. Türkiye'de internet girişimcisi gelir anlamında büyük bir darbe aldı.

4- Google servislerini kullanan web siteleri bu sorunu yaşadıkça, sorunu yaşamayacakları yerlerden hosting hizmeti almaya başlayacaklar. Bu da Türkiye'de web sitesi barındırma hizmeti sunan şirketlerin gelir kaybına yol açacak.

5- Bu kadar çok sitenin yurtdışına taşınması ile birlikte Türkiye'nin internet yurtdışı çıkış hatlarında ciddi sorunlar yaşanmaya başlanacak.

6- Mobil operatörlerin özellikle Google Android tabanlı sunmaya başladıkları servisler büyük sekteye uğrayacak. Data gelirlerini yavaş yavaş artırmaya başlamış olan mobil operatörler büyük gelir kaybına uğrayacak.

7- Şimdi aynı IP numarası üzerinde paylaşımlı hosting satın alan siteler büyük tehlike altında. 100 tane web sitesinden bir tanesi hakkında alınacak erişim engelleme kararı diğer 99 siteyi de etkileyecek. Bir site yüzünden diğer 99'unu da erişilemeyecek.

Benim ilk bakışta aklıma gelen sorunlar bunlar. Tüm bu sorunların olabileceğini öngörmeden böyle bir karara imza atıp bunu uygulamaya koymak cehaletten başka birşey değil.

İşin daha kötüsü de var tabii ki.

İnternet konusunda uzman, ne yaptığını bilen insanlar bu kararı aldılarsa ortada daha derinlemesine başka sorunlar var. Başka hesaplar var.
Bu hesapların cezası da Türk halkına ödettiriliyor. Hem de onlara bir alternatif sunmadan. Kişisel haberleşme özgürlükleri hiçe sayılarak.

Anayasa değişikliği paketi yürürlüğe girdiği tarihte, şahsen haberleşme özgürlüğümü kısıtladıkları gerekçesi ile TİB'i Anayasa Mahkemesi'ne şikayet edeceğimi, onlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımı da kamuoyuna bildirmek isterim.

http://www.btdunyasi.net

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN