forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

ALİCAN DEĞER: BANA GÜVENİP KİMSE DARBE YAPMAYA KALKMASIN!

Aktif .

 Taraf'ın yayınladığı 'Balyoz Darbe Planı'nda adı faydalanılacak gazeteciler arasında gösterilen Show TV Haber'in eski Genel Yayın Yönetmeni Alican Değer, isminin listede yer almasıyla ilgili olarak, "Bundan sonrası için söyleyeceğim bir tek şey var. 'Darbe için bana güvenmeyin" dedi...

Alican Değer'in Superpoligon.com'da yazdığı yazı şöyle:

Terörü bitirdim, darbe için güvenmeyin

Taraf Gazetesi’nde yayınlanan Darbe planları içinde “Faydalanılacak gazeteciler” listesinde adım geçiyor. Hem güldüm, hem üzüldüm.

Böylesi ciddi iddialar konusunda mutlaka bir açıklama yapmak gerektiğini düşünüyorum. Ivır, zıvır olanlar neyse ama 3-5 yıl sonra internette tarama yapacak olanlar için en azından bu konuda tek taraflı bilgiyi engeller.

Bunca yıl gazetecilik yaptım, daha tek bir General tanıyamadım. Tek bir General ile 30 Ağustos davetleri dışında 5 dakikayı aşkın konuşmadım. Kuvvet komutanları dışında tek bir General’in adını düşünmeden hatırlayamadım. Onlar da benim adımı hatırlamazlar diye düşünürken, hatırlamışlar, üstelik “Faydalanmaya”da karar vermişler bile.

Ünlü fıkrayı bilirsiniz. Kurtuluş savaşı sırasında köye gelip ihtiyardan oğlunu askere göndermesini istemişler. “Vermem” demiş. “Neden?” demişler, “Neden vermiyorsun? Yunan’a karşı savaşacağız. Ülkeyi kurtaracağız.”, “Bakın” demiş ihtiyar adam, “Bunlar dört taneydi. Biri Yemen’de, Biri Sarıkamış’ta, biri de Çanakkale’de şehit oldu. Kala kala elimde bu kaldı. Söyleyin devlete benim zürriyetime güvenip savaş açmasın”

1994’de askerdim. Tansu Çiller Başbakan, Doğan Güreş Genelkurmay Başkanı’ydı. Ben 29-30 yaşındaydım. Oğlum 2 yaşındaydı. Günde iki paket sigara, içen, yaşı geçkin, hayli iri bir göbek ve çoluk çocuk sahibi biri olarak 6 aylığına askere gittim. Hem de terörün en yoğun olduğu zaman’da Bingöl’e. Bırakın dağlarda terörist aramayı, elde silah bir kilometre yürüyecek gücüm bile yoktu. Civa gibi çocuklar, Köroğlu misali dağdan dağa koşarken, ben sabah sporlarında bile tık nefes oluyordum. Bir de üzerine “Olağanüstü hal tazminatı” alıyordum. Rütbem bile vardı. Aslında onbaşıydım ama, Tugay komutanı imzalamadığı için kısa dönem olmama rağmen bir türlü Çavuşluğa terfi edemiyordum. Yani bu işte bana kariyer olmadığı çok açıktı.

İşte tam bu sırada Orgeneral Doğan Güreş, bir açıklama yaptı: “Terörü yıl sonuna kadar bitireceğimiz için, askerlik sürelerini uzattık.” Ne yapmışlardı yani: Benim 6 ay olan askerlik süresini 9 aya uzatıp, terörü bitirmeye karar vermişlerdi. Yani benim için askerlik yüzde 50 uzamıştı.

Üstüne üç ay sonra Bingöl’e bir yazı geldi. Üzerinde “Alican Değer’in …….. yönergesi kapsamında Olağanüstü Hal bölgesi kapsamında askerlik yapması uygun görülmemiştir. Erzurum, ….. bölüğüne gönderilmesi “ diye. Her halde, 10 yıl sonra benden “faydalanmayı düşünenler, o gün Olağanüstü hal bölgesi için beni tehlikeli görmüşlerdi.

Neyse, benim askerlik yıl sonu tamamlandı. Eh Koskoca Genelkurmay Başkanı ve Başbakan da yalan söylemeyeceğine göre terör de bitti. Yani Bu ülkede terörü ben bitirdim. Üzerime düşeni yaptım.

Bundan sonrası için söyleyeceğim bir tek şey var. “Darbe için bana güvenmeyin.”

Her şey bir yana “Tedbir” ile “Tertip” birbirine karışmış durumda. Tedbir amacı ile bir sürü plan yapılabilir. Belki, olası tehditler alt alta yazılıp, bunlara karşı ne yapılabileceği de planlanabilir. Ama bunlar öyle tarihi tarihine yazılıp, kime karşı, kimin ne yapacağı anlatılırsa, durum “Tedbir”den çıkıp, “Tertip”e girer ki, bu çok kötü bir durumdur. Üstelik bir de “Faydalanılacaklar” ve “Tutuklanacaklar” listesi yapmak bu işe tüy dikmektir.

Her iki listeyi de okudum. Her iki taraftan da dostlarım, arkadaşlarım var. Bu listelerde yer alanlara en hafifinden ayıp edilmiştir, haksızlık yapılmıştır. Kimse kendi arzusu dışında listelenmeyi hak etmez. Kimi yerlerde “vatanı kurtarmaya” kalkan birileri, hayatı boyunca gazetecilik yapmış birilerini ne sınıflandırabilir, ne listeleyebilir.

Bir süredir aktif gazetecilik yapmıyorum. Bu liste yeniden yapılsa her halde ben dışında kalırım. Ama yeni bir liste yapmaya kalkacaklardan bir istirhamım olacak. Beni bulunduğum listeden çıkartıp, lütfen Umur abinin yanına koysunlar…

superpoligon.com


DKM ARŞİVİ