forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

TAKSİM SALDIRISI VE 2007'DEKİ KARANLIK HUDSON TOPLANTISI!

Aktif .

fikri_takipDR. FİKRİ TAKİP 

2007 yılının Haziran ayı... Yani genel seçimlerden 2.5 ay önce. Washington'daki HUDSON Institute’de Türkiye'yle ilgili gizli bir toplantı yapılır. Toplantının içeriği medyaya sızınca kıyamet kopar. Neler mi konuşulmuştur? Bir intihar bombacısı Beyoğlu`nda polis noktasına saldırır, 50 kişi ölür. Anayasa Mahkemesi Başkanı bir suikasta kurban gider. Türkiye karışır...

Şu anda Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı olan, o zamanlar Milliyet ve CNN Türk'ün temsilciliğini yapan Yasemin Çongar tarafından ortaya çıkarılan gizli toplantı aylarca tartılmıştı.

O günlerde gazetelerde yer alan haberlerde sözkonusu toplantıyla ilgili detaylar bütün boyutlarıyla yayınlanmıştı.

Toplantıda dikkat çeken iki önemli başlık ise şunlardı:

Anayasa Mahkemesi Başkanı bir suikasta kurban gidiyor. Bir intihar bombacısı Beyoğlu`nda polis noktasına saldırıyor. Polislerin yanı sıra turistlerin ve alışveriş yapanların da aralarında bulunduğu 50 kişi ölüyor, 200 kişi yaralanıyor.

Taksim'de gerçekleşen intihar saldırısıyla, Hudson'daki senaryonun benzerlik hiç de yabana atılacak cinsten değil...

Çünkü Türkiye'de son 5 yılda ülkenin dengelerini bozacak cinayetler işlendi, karanlık emeller peşindeki çeteler, darbe planları ortaya çıkarıldı. Ve bütün bunların büyük bir plan dahalinde yapıldığı üzerinde uzun uzun düşündüğü sır olmaktan çıktı.

NASIL BİR SENARYOYDU?

Neo-Con'lara yakınlığıyla bilinen Hudson Enstitüsü, basına kapalı toplantıya `Turkey Workshop` (Türkiye Semineri) adını vermişti.

13 Haziran 2007 Çarşamba günü yapılan seminere, bazı Türk askeri yetkililer ve sivil uzmanların da katıldığı ortaya çıkmıştı.

Hudson Enstitüsü`nün Türkiye uzmanı Zeyno Baran ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani`nin oğlu Kubat Talabani`nin yanı sıra Balyoz Darbe Planına adı karışan Tuğgeneral Suha Tanyeri ile askeri ataşe Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu`nun da toplantıya iştirak ettiği belirtilmişti.

Hazırlanan senaryo metni özetle şöyleydi:

`Bir intihar bombacısı İstanbul Beyoğlu`nda polis karakoluna saldırıyor. Turistlerin de aralarında bulunduğu 50 kişi ölüyor. Eylemi PKK`nın yaptığı dedikoduları yayılıyor. İçişleri Bakanlığı, eylemcinin Kuzey Irak`ta eğitim gördüğünü açıklıyor. Genelkurmay Başkanı, PKK`nın büyük şehirlerde eylemlere devam edeceğini söylüyor.

Zamanın Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu`ya intihar saldırısı düzenleniyor. Ankara, İstanbul, Samsun gibi şehirlerdeki mitinglere milyonlarca vatandaş katılıyor. Türk ordusu 50 bin kişilik bir birlikle Kuzey Irak`a giriyor. Irak hükümeti büyük tepki gösteriyor.`

Bu senaryonun ardından katılımcılara birtakım sorular yöneltiliyor. Cevap aranan sorulardan bazıları şöyle: `Bombalı saldırıları PKK`nın değil El Kaide`nin yaptığı anlaşılırsa operasyon nasıl etkilenir?`

Giriş, senaryo, sorular ve `vahşi kart` gibi bölümlerden oluşan davetiyede yazılanlar ise özetle şöyle:

18 Haziran`da bir intihar bombacısı Beyoğlu`nda polis noktasına saldırıyor. Polislerin yanı sıra turistlerin ve alışveriş yapanların da aralarında bulunduğu 50 kişi ölüyor, 200 kişi yaralanıyor.

Eylemi terör örgütü PKK`nın yaptığı dedikoduları yayılıyor.Bir gün sonra İçişleri Bakanlığı, eylemcinin PKK tarafından Kuzey Irak`ta eğitim gördüğünü açıklıyor. Genelkurmay Başkanı, PKK`nın büyük şehirlerde eylemleri sürdüreceğini söylüyor. Derhal Kuzey Irak`a askeri operasyon çağrıları yapıyor.

KATILIMCILARA NELER SORULMUŞTU?

Irak`ın komşuları, İsrail, Arap Ligi, Avrupa Birliği ne der?

Türkiye`nin Avrupa Birliği üyelik görüşmelerinin sonu mu olur?

Rusya bunu ABD ile Türkiye`nin arasını açma fırsatı olarak görüp tansiyonu yükseltebilir mi?

Türkiye`nin o bölgede başarılı bir harekat yapması ne kadar mümkün?

İran`ın destek teklifini Türkiye hoş karşılar mı? Bu işbirliği Türk-Amerikan ilişkilerini ve NATO bütünlüğünü nasıl etkiler?

Irak hükümeti Türkiye`den mi, yoksa Iraklı Kürt liderlerden yana mı tavır alır?

Bir süre sonra bombalı saldırıları PKK`nın değil de El Kaide`nin yaptığına dair delillerin ortaya çıkması operasyonu nasıl etkiler?

ABD Kongresi Türkiye`ye 1974 Kıbrıs`işgali`ndeki gibi yaptırımlar uygulanması önerisinde bulunur mu?

****

Bu ve benzeri sorulara katılımcıların ne cevap verdiğini HUDSON Institute yetkililerinden başka kimse bilmiyor...

ftakip@gmail.com


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN