forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

UMUDUMUZ GARETH JENKİNS!

Aktif .

 DR. FİKRİ TAKİP /
 
Türkiye'de yaşayan ve “Felsefeci, gazeteci, arkeolog ve tarihçi” olarak bilinen Gareth Jenkins, Ergenekon'a muhalif yazarların umudu olmuş durumda. Türkiye'yle ilgili yaptığı çeşitli araştırmalarla gündeme gelen, son olarak Ergenekon'la ilgili yaptığı araştırmasıyla dikkat çeken Jenkins, bazı kalemlerin temel referans kaynağı. Ancak ortada garip bir durum var...
 

Gareth Jenkins'i yakından tanıyalım...
 
Gareth H. Jenkins, 1989’dan beri İstanbul’da yaşayan, Türkiye'de asker sivil ilişkileri, güvenlik ve istihbarat konularında çeşitli yayın kuruluşlarına danışmanlık yapan ve yazılar yazan İngiliz “Felsefeci, gazeteci, arkeolog ve tarihçi”.
 
İngiliz The Sunday Times’tan Mısır’ın El Ahram gazetesine kadar çeşitli gazetelerde de yazıları bulunan gazetecinin International Institute for Strategic Studies tarafından yayımlanan makaleleri ve The Economist Intelligence Unit tarafından basılan kitapları da mevcut... 
 
Jenkins'in Uluslararası Stratejik Araştırmaları Enstitüsü için “Türkiye’de Ordu ve Politika” isimli bir de kitap çalışması var.
 
JOHNS Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu (SAIS) ile İsveç Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü’nün ortak araştırma ve politika merkezi Orta Asya-Kafkaslar İpek Yolu Çalışmaları’nın talebi üzerine, Gareth Jenkins bu yılın başında bir ‘Ergenekon soruşturması raporu’ hazırladı.
 
“Gerçek ile Fantezi arasında: Türkiye’nin Ergenekon Soruşturması” adı altındaki 83 sayfalık rapor, üçüncü iddianame öncesinde yayınlandı.  
 
İlk iki iddianamede yer alan suçlamaların, soruşturmanın boyutu kadar hırslı olduğunu belirten Jenkins, araştırmada davanın Türk halkını ikiye böldüğünü savunuyor. Telefon dinlemeleriyle korku iklimi yaratıldığı, soruşturmadaki hataların, davanın büyüklüğünün gerçek suçların ortaya çıkmasını engellediği belirtilen raporda bu sebeple suçluların cezalandırılma fırsatının kaçtığını yazıyor.  

Türkiye'deki güvenlik meselelerinde uzman olduğu belirtilen Gareth Jenkins, Reuters'a birkaç ay önce yaptığı açıklamada, "Ergenekon belki bir cani örgüt olabilir ve de yargılanması gerekebilir. Fakat özensiz, bir örgütlenme ve yaşlı kişilerin sorumluluğunda. Bunun çok ciddi bir şey olabileceği hayli şüpheli" ifadesini kullanmıştı. (http://uk.reuters.com/)
 
Jenkins, BBCTurkish'e yaptığı açıklamada ise şunları dile getirmişti:
 
"Ergenekon soruşturması odağında bir doğruluk payı taşıyor. Geçmişte, gizli operasyonlar gerçekleştiren bazı kişilerin nihai olarak hükümeti istikrarsızlığa sürüklemek için bir örgüt oluşturduklarına inanıyorum. Bu örgütün liderleri de 2008 yılı Ocak ayında gözaltına alındılar. Ancak, soruşturmanın kapsamı, organize bir suç örgütüne yönelik olmaktan giderek hükümet muhaliflerini, özellikle de laiklik konusunda katı fikirleri olanları da içine almaya başladı. Soruşturmanın her dalgası, asıl odaktan giderek daha da uzağa gidiyor."
 
 
RAPOR EFSANEYE Mİ DÖNDÜ?
 
Radikal'de Dış Politika sayfasında yazan Deniz Zeyrek; 15 Eylül 2009 tarihli yazısında Jenkins'in raporuyla ilgili şunları yazmıştı: "Yaz bitti. Ankara’da diplomasi camiasına hareket geldi. Ergenekon duruşmalarıyla birlikte yabancı misyonların da Ergenekon mesaisi başladı. Ortadan ikiye bölünmüş Türkleri taraflı bulan birçok yabancı diplomat harıl harıl ‘en tarafsız analizi’ arıyor. Bazıları listenin başına “Soruşturma özünden uzaklaştı” diyen gazeteci Gareth Jenkins’ı koyuyor. Görüşleri artık sadece gazetelerde değil, başkentlere çekilen kriptolarda da ön sıralarda olan Jenkins, buralarda adeta bir efsaneye dönüşmüş." (http://www.radikal.com.tr/ )
 
"TEK UMUDUMUZ JENKİNS"
 
Radikal'in askeri konularda uzman olduğunu söyleyen yazarı Mehmet Ali Kışlalı, bugünkü yazısında Jenkins'in Ergenekon'la ilgili görüşlerine yer vermiş.
 
"Ergenekon fiyaskosu" başlığını taşıyan yazıda Kışlalı, batı medyasında Ergenekon Davası'yla ilgili son dönemde çıkan bazı haberleri köşesine taşımış ve sözü Jenkins'e ve Jenkins'in yaptığı araştırmaya getirmiş...
 
"İçte görece de olsa doğru ve ayrıntılı bilgi edinmek isteyen yurttaşlar için medya ile açık oturum türü yayınları da içeren kaynaklardan yararlandı. Ama dış dünyanın, yavaş yavaş aydınlanmasında dönüm noktası Gareth Jenkins’in hazırladığı geniş bir araştırma oldu. Çok iyi Türkçe bilen Jenkins sanıyorum hiçbir Türk gazetecinin yapmadığı bir çalışma yaptı. Birinci ve ikinci iddianameleri (2.455 ve 1.909 sayfa) okuduktan başka, güvenilir bulduğu kimi kaynakla da konuşarak Washington’daki Central Asian Caucasus Institute isimli, John Hopkins Üniversitesi’ne bağlı, araştırma kurumu adına Ergenekon hakkında bir rapor hazırladı. Bu günlerde de davetli olarak ABD’nin kimi saygın kurumunda bu konuda konferanslar veriyor. Bu köşenin okurları hatırlayacaklardır; Jenkins’in raporu sadece Batı’da değil, Türkiye’de de büyük ilgiyle karşılandı. Çünkü hem araştırması o güne kadar yapılmış olanlar arasında en ciddi incelemeyi içeriyordu, hem de yapımcısının tarafsızlığının ve deneyiminin ağırlığını taşıyordu. Türk medyasının Ergenekon savcılarının çalışmalarını yakından izlemediği söylenemez. Ama bizde maalesef, Batı’da mevcut ciddi-objektif yaklaşımlı böyle araştırma geleneğinin bulunmaması Jenkins’in yaptığını daha da önemli kılmıştı." (http://www.radikal.com.tr/ )
 
 
Öyle görülüyor ki Jenkins, Ergenekon muhaliflerinin hem dışarıda hem de içerde umudu olmuş...
 
 
Baksanıza Kışlalı, Jenkins'in hazırladığı raporun işine gelen bölümlerinden aldığı gazla Ergenekon davasını 'fiyasko' olarak ilan etmiş bile...
 
Ancak hatırlatmakta fayda var...
 
Jenkins'in 83 sayfalık raporunun içeriğinde, eleştirilerin yanında Ergenekon'la ilgili; "Ergenekon belki bir cani örgüt olabilir ve de yargılanması gerekebilir" ve "Geçmişte, gizli operasyonlar gerçekleştiren bazı kişilerin nihai olarak hükümeti istikrarsızlığa sürüklemek için bir örgüt oluşturduklarına inanıyorum." gibi tespitleri de var.
 
Şimdi bunları nereye koyacağız...
 
"Denize düşen yılana sarılır" misali, Jenkins'i bir kahraman haline getirmeden önce iyi düşünsünler...
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN