forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Televizyonları dizi çöplüğüne çevirmeye kimsenin hakkı yok!

Aktif .

ertugrul-560ERTUĞRUL ACAR - EDİTÖR 

Dizi yapımcılığı Türkiye'de en stresli ve zor işlerin başında geliyor... 

Her bölümü bir televizyon filmi uzunluğunda çekilen dizilerde çalışanların nasıl zor şartlar içinde çalıştıklarını, bölümü yetiştirmek için nasıl emek verdiklerini görmeden anlayamazsınız.

Ben dizi yapımcılarının özel insanlar olduklarına inanmışımdır. Bir yandan reyting baskısı, bir yandan işin devam edip etmeyeceği baskısı, bir yandan oyuncuların kaprisi, bir yandan parasını alıp alamayacağı baskısı dizi yapımcılarının rahat uyku uyuyamamalarının en büyük nedeni.

Bir yapımcıyı bütün bu kâbuslardan uzak tutan tek motivasyon yaptığı işin daha çok izlenmesi ve takdir edilmesidir.

Beni şaşırtan, bazı yapımcıların büyük çabalarla meydana getirdikleri, kanalları razı etmek için binbir dil döktükleri işleri kendi elleriyle yok etme yoluna gitmesi… 

Türk dizileri özellikle görsel ve prodüksiyon anlamında çok iyi duruma geldiler. En iyi kameralar, en iyi mekanlar, en iyi yönetmenler, en iyi görüntü yönetmenleri artık bizim ülkemizde de var diyebiliyoruz.

Bunda dizi bütçelerinin milyon dolarla ulaşmasının da katkısı büyük. Bunun karşılığı kaliteli yapımlar ortaya çıkıyor, ülkemizde çekilen diziler dünyanın değişik ülkelerinde kendine izleyici buluyor. 

Karadayı, Muhteşem Yüzyıl, Kurtlar Vadisi Pusu… Öne çıkan ve takip edilen diziler. 

TRT’nin son dönemde yayınladığı diziler de dikkatlerden kaçmıyor. Kızılelma ve Bir Yusuf Masalı ilgiyle takip edildiğini düşündüğüm diziler... 

Kızılelma daha çok politik gerilim türünde bir dizi... Kurtlar Vadisi Pusu bu türün en iyi örneği... 

Bir Yusuf Masalı ise, Osmanlı İstanbul’unu anlatması, sıcak hikayesi ve ailece izlenebilecek nitelikleri bakımından güzel bir dizi.

DİZİLERİN ORTAK HASTALIĞI

Burada her bölümünü ilgiyle takip ettiğim "Bir Yusuf Masalı"na özel bir parantez açmak istiyorum. 

Dizide çoğu senaryonun düştüğü hata tekrarlanmaya başlandı.

Tekrara düşmek...

Oyunculuklar harika, prodüksiyon zengin, yönetmenlik gayet güzel... Ama senaryo için aynı şeyi söylemek mümkün değil.  Dizi son bölümlerinde sürekli kendini tekrarlamaya başladı. Bu gidişle artık izlemekten vazgeçeceğim.

TV'LERİ DİZİ ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRMEYİN!

Türk dizilerinin onlarca ülkeye pazarlanmasıyla övünmekte sektör temsilcileri son derece haklı.

Gönül ister ki, yapımcılarımız daha çok ülkeye açılsınlar, daha büyük bütçeler elde etsinler ve daha kaliteli diziler çeksinler.  

Televizyon yöneticilerinin de farklı projelere destek vermelerini, birbirinin benzeri dizileri dönderip dönderip tekrar izleyicinin önüne getirmekten vazgeçmelerini bekliyorum. 

Televizyonları dizi çöplüğüne çevirmeye kimsenin hakkı yok? 

ertacar@gmail.com 

www.twitter.com/ertacar 

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN