forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

ONLAR GERÇEKLEŞTİRİYOR BİZ DE ANCAK HABERİNİ YAPABİLİYORUZ!

Aktif .

ertugrul_acar_160ERTUĞRUL ACAR - EDİTÖR 

Teknolojideki hızlı değişim, kuşkusuz en fazla medyayı etkiliyor. 2015'ten sonra basılı gazetelerin yerini internet gazetelerinin alacağının konuşulduğu dünyada yeni arayışlar da tam hız devame ediyor. Peki Türkiye'de ne oluyor? Olan şu... Dünyada medya alanındaki yeni arayışlar ve gelişmeler bizde ancak haber oluyor. Yani onlar yeni projeler geliştiriyor biz de onların haberini yapıyoruz.Son gelişme gazetelerde geniş yer buldu.

Steve Jobs'un başkanı olduğu Apple ile Rupert Murdoch'un başkanı olduğu News Corporotion yeni bir proje üzerinde çalışıyorlarmış. İki firma arasında aylardır hazırlığı yapılan ve sadece iPad bilgisayar için özel olarak tasarlanan dijital gazetenin ismiyse Daily olacakmış.

Medya alanında yeni bir sayfa açacak dijital gazete, bu ay sonundan itibaren iPad’lerden indirilebilecekmiş. 2011 yılında da günlük olarak yayınlanacakmış. iPad kullanıcıları bu gazeteyi her gün bilgisayarlarına indirip okuyabilecekmış.

New York merkezli olacak gazete bir bilgisayar için hazırlanan ilk gazete olma üzelliği taşıyor...

Dağıtım ve basım masrafları olmayan ve içeriği 100 gazeteci tarafından hazırlanacak 62 sayfalık yeni gazetenin haftalık maliyeti ise okurlara sadece 0.99 dolar olacak.

Bir gazete için en önemli gider kalemleri arasında yer alan basım ve dağıtım masrafının olmadığını düşündüğümüzde yeni gazetenin önemli bir avantajı ortaya çıkıyor. Bu durum okurlara da yansıyor. Gazeteyi haftalık  okuma bedeli yaklışık 1 dolar. Bu fiyat basılı gazetelere büyük darbe vuracak gibi...

Dijital medyayı aktif bir pazarlama ve gelir kapısı olarak kullanmaya çalışan 79 yaşındaki Murdoch’un, iPad gazetesiyle medyada yeni bir çığır açacağına şüphe yok.

Sayısız gazetesi olan Murdoch'un kendi gazetelerinin de sonunu getirebilecek böyle bir projeyi hayata geçermekte hiç tereddüt etmemesi ilginç değil mi?

İlerlemiş yaşına rağmen hala yenilikler peşinde koşan Murdoch'un neden dünyanın en büyük medyasına sahip olduğunu, yeniliklere açık ve yeni şartlara adapte olmasından daha iyi anlıyoruz.

Murdoch'un yakın bir zamanda, basılı gazetelerin 2015 yılından itiraberen ortadan kalkacağını söylediğini de not etmekte fayda var.

Peki bizim büyük gazeteler neler yapıyor?

İşte burada durup uzun uzun düşünmek gerekiyor.

Tirajlar her geçen gün geriliyor. Okuma alışkanlıkları değişiyor. Mobil hayat her geçen gün yaygınlaşıyor.

Bizim gazeteler ise hala promosyonlarla ayakta durma uğraşında.

Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülkenin medyası elinin altındaki okuru kaybetmeme derdinde.

Genç nüfusu ise magazinle elde etme yanılgısında...

Gazetelerin internet sitelerine baktığımızda vahim bir durumun olduğunu görüyoruz.

Basılı versiyonlarını internete taşımakla ve ajanslardan geçen haberlerden yayın politikasına uygun olanları ön plana çıkarmakla başarılı işler yaptıklarını sanıyorlar. Oysa çok yanılıyorlar.

Çoğu gazetenin internet versiyonları çıplak galerilerden geçilmiyor. Onlar çok okunmakla övünüyorlar ancak bu aldatmaca onları karanlık bir geleceğe doğru sürüklüyor.

Gazete yöneticilerinin interneti önemsemeyen tavırları, bu alana yatırım yapmayı çöpe atılan para olarak görmeleri kendi sonlarını getireceğe benziyor.

Onlara tavsiyemiz, 80'ine dayanmış ve bir ayağı çukurda olan Murdoch'u örnek almaları...

Tutuculuğu bırakmaları ve interneti kendi geleceklerine tehdit olarak görmekten vazgeçmeleri, fırsatları iyi değerlendirmeleri... 

Gazetelerinde bu tür haberleri büyük başlıklarla haber yapmaları değil, kendi projelerini duyurmaları...

Aksi takdirde kendi sonlarını kendileri hazırlamış olacaklar...

IPTV'DE DE GEÇ KALDIK...

Medyanın diğer dallarında da durum pek farklı değil. İnternet altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen IPTV hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. Ancak IPTV konusunda da çok geç kaldığımızı üzülerek belirtmek isterim. Avrupa ve Amerika'da 2000'li yılların başında uygulamaya geçirilen IPTV bize ancak yeni teşrif ediyor.

Bir örnekle ne kadar geriden gittiğimizi anlatmaya çalışayım.

Fransa'da bugün yaklaşık 10 milyon IPTV abonesi var. Yayınları HD kalitesinde izliyorlar ve olumsuz hava şartlarında yayınları kesilmiyor.

Avrupa şehirleri birer Uydu çöplüğü değil. Paris'te uydu anteni kurmak ve kullanmak yasak. Şehrin görüntüsünü bozduğu için...

Gecikmeli de olsa bizde de çalışmalar başladı. Mardin pilot il seçildi ve şehir IPTV'den televizyon yayınlarını almaya başlayacak.

Televizyonların da önlerinde duran fırsatları artık görmeleri gerekiyor.

ertacar@dorduncukuvvetmedya.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN