forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

ONLAR PROVAKATÖR, YA SİZ NESİNİZ?

Aktif .

dilek_yarasİdil Biret’in konseri sırasındaki protesto gösterilerini çevire çevire gösteren kanalların sorumlularının dikkatine!Vakit gazetesinin haberi de Alperenler’in eylemi de kışkırtıcıydı. Tamam... Peki ama sizin haberleriniz neydi? Onlar provoke etti de siz etmediniz mi?
 

Kışkırtıcı diliyle tanınan bir gazete haber yapıyor, ardından yine provokatif eylemleriyle tanınmış bir grup eyleme girişiyor ve sizler bu durumu memleketi ateşlere salacak bir olaymış gibi sunuyorsunuz.

Yangına körükle gittiğinizin farkında olmamanız mümkün mü?

Onaylamadığınız o eylemi ve eylemcileri daha da büyüttüğünüzün, bazılarının gözünde legalleştirdiğinizin ve yücelttiğinizin de mi farkında değilsiniz yoksa?

Ortalık karıştıracağı belli olan bir eylemi büyüteçle ve aynı görüntüleri defalarca vererek izlettirmeniz, basit bir sorumsuzlukla, sansasyon merakıyla ya da müşteri çekme çığırtkanlığıyla açıklanabilir mi acaba?

Her konudaki sansasyon merakınızı  biliyoruz; çığırtkan üslubunuza da alıştık maalesef…  Ama hiç olmazsa insanları kitlesel çılgınlıklara sürükleyebilecek haberlerde biraz daha sağduyulu olsanız, toplumsal dinamikleri düşünseniz…

Olmaz mı?... Çok mu zordur bu?

Ya, eylemcilerin dağılmasını  sağlayan polislerin şiddet kullanmadığına -manalı bir şekilde- dikkat çekerken ne yapmaya çalışıyorsunuz?

Polis, adet olduğu üzere orantısız  şiddete başvurarak dağıtsaydı protestocuları daha mı  iyi olacaktı? Ateş etseydi mesela Çin polisi gibi göstericilerin üzerine?... Bunun üzerine galeyana gelseydi insanlar ve büyüseydi olaylar?...

Elbette böylesi provokatif bir eyleme tepkisiz kalınmamalı.

Ama bunun yolu eylemcilerden daha provokatif bir dil kullanmak da olmamalı.   
 
O eylemcileri meşhur etmek hiç olmamalı.

Bakın, bir zamanlar yayınlarınız sayesinde Türkiye çapında ünlenen bir Kemal Kerinçsiz vardı. Sürekli kışkırtılıyor ve kışkırtıyordu. Sonra aniden kayboldu. Uzun süre çıkmadı sesi soluğu. Şimdilerdeyse Silivri’de ikamet ediyor bildiğim kadarıyla…

Bilmem anlatabildim mi?...

 
NOT: Bu yazı   www.gazeteciler.com da yayınlanmıştır 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN