forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

KÜFÜRBAZ MEDYANIN KÜFÜRBAZ YORUMCULARI

Aktif .

dilek_yarasİnternet haberciliğinin, yazarlığının en güzel yanlarından biri interaktif olmasıdır bence. Haberin hegomonyası, yazarın diktatörlüğü yoktur burada.
 

Hiçbir yazı için ‘’Ben yazdım oldu,’’ diyemezsiniz. Okuyucu yorumları haddinizi anında bildirir size. Kimi zaman yere göğe koyamazlar, kimi zaman da yerin yedi kat dibine batırırlar.

Haberi okuyup da ini cinine karışan okuyucu için tepkisini olduğu gibi açığa çıkarıp rahatlamak bir tıklık iştir.

Doğaldır ki herkes tepkisini gösterirken meşrebince davranır...  
 
Bilgi dağarcığı zengin olan, kendini yazıyla ifade edebilen okuyucular kendi bakış açısını sunar yazarlara ve diğer okuyuculara.

Bilgiden ve düşüncelerini –güzellikle- ifade etme becerisinden yana fakir öfkeden yana zengin olanlar ise hakaret ve küfürlere sığınır.

İşte bu -ikinci- kategoriye giren yorumcular her zaman problem olmuştur internet yayıncıları için. Gazeteciler.com’dan Hadi Özışık da bu tür yorumların başına açtığı dertlerden iyice bunalmış belli ki. Haklı olarak da küfürbaz yorumculara isyan ediyor...

Aslına bakarsanız, yayıncı olarak küfürbaz yorumculara karşı tedbir almak yorucu da olsa o kadar zor değil.

Yorum editörleri, mümkün olduğu kadar uyanık davranırlar ve hakaret, aşağılama, küfür içeren yorumlara onay vermezler. Arada gözden kaçanlar olursa herhangi bir uyarı durumunda hemen silinir. İş savcıların devreye girmesini gerektirecek aşamaya gelirse de yorumcunun İP numarası verilir.

Ama, nereden bakarsanız bakın küfürbaz yorumcular pek fenadır.

Pekiiii, ya küfürbaz yazarlara ne demeli?...

Yazı yazmayı hakaret etmekle bir tutan, okuyucularının -hoşlanmadığı herkesin ve hatta yıllardır aynı masada yiyip içtiği en yakın arkadaşlarının- üzerine kusarmış gibi yazan yazarlara?...  
 
Tamam, yazarlar da hakaret ettiği zaman dava edilir, bedelini öder. Ama dikkatinizi çekerim bu bedel ancak güçlü ve dişli birine çatılmışsa ödeniyor. Aksi takdirde her türlü küfür, her türlü aşağılayıcı cümle yazanın yanına kar(!) kalıyor.

Dolayısıyla, durumu objektif bir bakış açısıyla değerlendirince insanın aklına ister istemez piyasada bol miktarda bulunan küfürbaz ve haddini bilmez yazarlar geliyor. Ve ‘’İmam bunu yaparsa cemaat ne yapmaz,’’ demek kaçınılmaz oluyor.

Balık baştan kokar, sözü boşuna söylenmemiş; okuyuculara ve beğenmediği insanlara ‘’bidon kafa’’ diyen, ‘’göbeğini kaşıyan adam,’’ gibi isimler takan, beş cümleden üçünde dolaylı veya dolaysız küfür kullanan yazarların revaçta olduğu bir medyada böyle küfürbaz yorumcuların bulunmasından daha doğal ne olabilir ki?...

Sonuç olarak:

Küfürbaz okuyuculara, bana veya meslektaşlarıma ettikleri küfürleri aynen iade ederken, küfürbaz yazarlarımızın da kendilerine acilen bir çeki düzen verip kötü örnek olmaya bir son vermelerini temmeni ediyor ve hepsinin gözlerinden öpüyorum.
 
NOT: Bu yazı   www.gazeteciler.com da yayınlanmıştır.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN