forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

İDDİALARLA HABER YAPMAK

Aktif .

dilek_yarasDİLEK YARAŞ 

Medya, zanlarıyla uyum gösterdiği için internette dolaşan her türlü  belgeyi alır da kesin gerçekler gibi kullanırsa kısa zamanda ve hepberaber kirli bilgiler bataklığında boğuluruz.

***

İnternet dolaşımına giren Dursun Çiçek’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtları medya açısından hakettiği değeri buldu..

Öyle mi acaba?...

Gelin bunu bir sorgulayalım…

Kayıttaki konuşmalar çok önemli gerçekten de… Ama dikkat edin, Dursun Çiçek’e ait olan değil, ait olduğu iddia edilen konuşmalar bunlar.

Ses kayıtlarının Albay’a ait olduğu henüz kanıtlanmamış. Bütün yorumlar, bütün haberler bir iddia, bir şüphe üzerinden gerçekleştiriliyor.

Ama bu konuyla ilgili haberlerin sadece başlıklarına ve sunumuna bakar da ayrıntıları ile ilgilenmezseniz, bu konuşmaların Çiçek tarafından yapıldığına dair şüpheye hiç yer bırakmayan kesin bir hüküm oluşturabilirsiniz.

Vurgulayarak tekrarlayalım: Ortada Dursun Çiçek’e ait olduğu sanılan çok ciddi ve önemli ifşaatların bulunduğu ses kayıtları var.

Star Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç’in de dediği gibi, ‘’Bu kayıtlar Dursun Bey’e aitse de vahim... Ait değilse de vahim,'’

Çiçek, bu kayıtların kendisine ait olduğunu kabul etmedi henüz. Kayıtlarda adı geçen Deniz Baykal da ‘’Böyle bir görüşme yapmadım,’’ diyor. Yalan da olabilir doğru da… Ama ne olursa olsun, aksi kanıtlanana kadar doğru olduğunu kabul etmek durumundayız.

Ses kayıtlarının Çiçek’e ait olduğuna emin olmamız için iki ölçü olmalı:

1. Konuşmayı yapanın veya o konuşmalarda adı geçen şahıslardan bir veya birkaçının itirafı.

2. İşin uzmanlarının yapacağı teknik araştırmalar sonucunda kayıtlardaki sesin Dursun Çiçek’e ait olduğunun kesin olarak kanıtlanması.

Bunlardan herhangi biri olmadığı sürece de duyduklarımıza şüphe ile yaklaşmalıyız.

Unutmayalım ki: Suçlu olduğuna inandığımız birinin aleyhindeki her türlü belgeyi, -sırf zanlarımıza uyduğu için- araştırmadan, kanıtlamadan ‘’doğru’’ kabul etmek adalet duygusunu ve inanılırlığımızı zedeler.

Olaya bu pencereden baktığım içindir ki medyada ‘’Dursun Çiçek’in şok sözleri’’ şeklinde sunulan haberleri çok yakışıksız ve hakkaniyetsiz buluyorum.

İster işitsel, ister görsel olsun her türlü belge herkes için ve herkes tarafından servis edilebilir. Bunların gerçek olup olmadığını ayırd etmek ise işin uzmanlarına aittir.

Medya, zanlarıyla uyum gösterdiği için internette dolaşan her türlü belgeyi alır da kesin gerçekler gibi kullanırsa kısa zamanda ve hepberaber kirli bilgiler bataklığında boğuluruz.

dilekyaras@gmail.com

Not: Bu yazı gazeteciler.com'dan alınmıştır.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN