forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SORUN BAŞBAKAN'DA DEĞİL

Aktif .

ETİKETLER:Dilek Yaraş
dilek_yarasDİLEK YARAŞ  

Mehmet Y. Yılmaz’ın dediği gibi Başbakan fena halde yanıltılmış. Ve bunu yapanlar bilsinler ki hem Başbakan’a hem ülkeye hem de bu memlekette sağlıklı  bir medya geleneği oluşması için çırpınan bizim gibilere en büyük kötülüğü yaptılar.

***

Sezar’ın hakkı Sezar’a; Mehmet Y. Yılmaz’ın Başbakan ile ilgili saptaması son derece doğru ve yerinde.  

"BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın gazeteleri kendisinin okuduğunu zannetmiyorum" diyen Yılmaz sözlerine şöyle devam ediyor:

"Bu sonuca varmama neden olan şey, Başbakan'ın kaçak Ermeni işçiler için söylediği sözlere yönelik eleştiri salvosundan sonra takındığı tutum oldu. 
‘Sözlerimi çarpıttılar’
dedi, ‘ben kaçak Ermenilerden söz etmiştim’ diye de ekledi. Başbakan'ın bu sözlerini okuduktan sonra üşenmedim, konuyla ilgili yazılara yeniden göz attım. Başbakan'ı belli ki yanıltmışlar, çünkü eleştiriler ‘kaçak Ermeniler’ ile ilgiliydi. Kimse Başbakan'ın ‘kaçak olmayan Ermenileri de süreceğini’ iddia etmiyordu. Bence Başbakan yazıların tümünü kendisi okumuş olsaydı, böyle bir ‘mesnetsiz çıkış’ yapmayacaktı… Başbakan'a önerim, nasıl olsa erken kalkıyor, gazeteleri bizzat okumasıdır:’’

Lakin burada sorun Başbakan’da değil ona basın hakkında bilgi veren, yönlendiren ekibinde.

(Dolayısıyla Hürriyet yazarının saptamasına sonuna kadar katılıyorum ama çözümüne hiç katılmıyorum. Çünkü mantıksız.)

Başbakanlık görevindeki birinin hakkında çıkan tüm haberleri ve köşe yazılarını okuması  eşyanın tabiatına aykırı. O tempo içinde nasıl vakit bulacak ki buna…

Fakat başbakanlıktaki medya ile ilgili birim tam da bunun için vardır zaten. Onların görevi, hükümetin ve Başbakan’ın icraatlarıyla ilgili basında çıkan her türlü haberi ve yazıyı hem objektif hem de bütünsel bir biçimde sunmak ve Başbakan’ın kamuoyunun düşüncelerine dair aşağı yukarı gerçekçi bir fikir edinmesini sağlamaktır öncelikle.

Kaçak Ermeniler ile ilgili çıkan tartışmalar ise bu ekibin söz konusu görevi hakkıyla yapamadığını  açığa çıkarmış durumda.  

Evet, aynen Mehmet Y. Yılmaz’ın dediği gibi Başbakan fena halde yanıltılmış.

Ve bunu yapanlar bilsinler ki hem Başbakan’a hem ülkeye hem de bu memlekette sağlıklı bir medya geleneği oluşması için çırpınan bizim gibilere en büyük kötülüğü yaptılar.

Bir daha ve üzerine basarak söyleyelim:

Başbakan, kraldan çok kralcı çapsız ve kişisel çıkar duyguları vicdanlarına hükmeden insanların oyununa gelmiştir fena halde.

Bu cümleleri Başbakan’ın söylemini aklamak için kurmuyorum elbette. Sadece ortadaki şu somut durumu değerlendirerek gerçekçi olduğuna inandığım bir saptama yapıyorum.

Çünkü:

Durum, Başbakan’ın sandığının tam tersidir.

Eleştiriler tam da ‘’kaçak’’ Ermeniler meselesi üzerinden yapılmıştır.

Ve Başbakan’ın bu konudaki sözlerinin savunalacak hiçbir yanı yoktur.

En alttakilerin de altındakine karşı yapılmış bir tehdit var ortada zira…

Ve Erdoğan, çevresinin öyle bir dolduruşuna gelmiş ki haksızlığı yanlışlığı apaçık ortada olan bir söyleme isyan edenlere cevap olarak ‘’Bize vicdanı siz mi öğreteceksiniz,’’ dahi dedi, diyebildi.


Bunun adı ‘’kibir’’ dir.

Erdoğan’ın da çok iyi bilmesi gerekir ki insandaki kibir duygusu zifiri karanlık bir odadaki kara taşın üzerindeki kara karınca gibidir. Kolay farkedilmez. Farkedilmesi için derin bir sükunet ile ruhun merkezine inmek gerekir.

Ve sürekli hatırlamak gerekir ki vicdan hiç kimsenin tekelinde değildir. Vicdansızlık da…

Beşer, an be an derin vicdan sınamalarından geçer. Süreklilik, tutarlılık ve en önemlisi de uyanık bir zihin ister vicdan.

Ve şu kaçak Ermeniler meselesi göstermiştir ki Başbakan’ın vicdanı uyutulmuş.

Hem de o kadar etkisinde kalmış ki bu ağır narkoz operasyonunun, çıkardığımız o kadar gürültüye patırtıya rağmen (vicdanla ilişkisini çoktan kesmiş görünen) Canan Arıtman gibi biriyle aynı fikre gelmiş.

Yazık olmuş doğrusu…  


İlgili haber: 'Yandaş'lar nasıl olsa benim dediğimi yazar

http://www.gazeteciler.com/yandaslar-nasil-olsa-benim-dedigimi-yazar-news14196.html

Dilek Yaraş’ın ‘’Kaçak Ermeniler’’ meselesi ile ilgili yazısı:

Tepemizi attırırsanız yine ‘’tehcir’’ ederiz

dilekyaras@gmail.com

Not: Bu yazı gazeteciler.com'dan alınmıştır.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN