forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BU İŞLER İNŞALLAHLA, MAŞALLAHLA OLMAZ

Aktif .

dilek_yarasDİLEK YARAŞ /

Kanal 7’deki ‘’gizli’’ konuk skandalı tam bir komediye dönüştü.
'Ebru ile Paylaştıkça' programında yayına telefonla bağlanan kişinin aslında stüdyoda olduğu ortaya çıkınca olay ‘’canlı yayında skandal’’ başlığıyla medya sitelerine malzeme oldu. 

Bunun üzerine programın yönetmeni tam da ‘’özrü kabahatinden büyük’’ dedirtecek cinsten bir açıklama yaptı..

Şöyle diyor programın yönetmeni Gürsel Aksun:

‘’ … mağduriyetini anlatmak üzere İhsan Demirtaş adlı bir vatandaşımız da programımıza katılmıştır. İhsan Demirtaş'ın programımıza katılma sebebi; eşinin kendisini aldatıp, iki çocuğuyla birlikte kaçmasıdır. İhsan Demirtaş'ı programımıza yönlendiren ve konuya vakıf olan komşusu Esma Özen'de programımızdadır. Fakat Esma Hanım, yayına çıkmama hakkını kullanıp, kimliğinin gizli kalmasını talep etmiştir.Ekip olarak Esma Hanım'ın bu isteğine saygı duyup O'nu konuk odasında ağırladık.İhsan Demirtaş programımızda konuşmaya başladığında olayları duygu yoğunluğu nedeniyle tam anlamıyla anlatamamış ve Esma Hanım'ın tüm yaşananları bildiğini ifade etmiştir. Esma Hanım canlı yayına katılmak istemediği için,konuk odasından telefonla bağlantı yapılmıştır.Amaç;Kişiler ve olaylarda hiçbir saptırma veya sahtekarlık yapmadan sadece kimliğinin gizli kalmasını sağlamak ve olayın çözümüne ulaşmak adına bilgi edinmektir.Telefonla canlı yayına bağlanan Esma Hanım ile Dila Hanım'ın asistanı aynı odadadır. Bu yapılan eylemin doğruluğundan hiçbir şüphemiz olmadığı için ve Dila Hanım'ın asistanının da Esma Özen'in isteğine saygı duyacağını düşündüğümüz için aynı odada olmalarında hiçbir mahsur görmedik.  

Fakat Dila Hanım'ın asistanı bu telefon bağlantısını kötü niyetli kullanmak ve kendi reklamlarını yapmak adına gizlice kaydedip basına durumu farklı bir şekilde lanse etmiştir. Bu sayede programımızı,programımıza ev sahipliği yapan Kanal 7'yi ve kimliğini deşifre etmek istemeyen yardımsever bir vatandaşımızı zor durumda bırakmıştır. (...) Sözü edilen şahıslara bu çirkin ve asılsız suçlamalardan dolayı Kanal 7,Videotek Yapım ve komşu Esma Özen tarafından dava açılmıştır.."

….

Özellikle altı  çizili kısımlara dikkatinizi çekmek istiyorum. Esma Hanım, stüdyoda olduğu halde kimliği gizli kalsın diye telefonla katılmış programa.

Bir daha tekrarlayalım: Kimliği gizli kalsın diye…

(Zaten yayın sırasında da adını ''vermek istemeyen'' izleyici denmiş.)


Herhalde siz de program yönetmeninin açıklamasını okuyunca ‘’bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’’ demişsinizdir.

Gerekçe konuğun kimliğinin gizli kalması ama yönetmenimiz bunu gizli kalmak isteyen kişinin adını ve soyadını ifşa ederek anlatıyor. Üstelik açıklama boyunca da konuğun kimliğini gizleme hakkına saygı duyduklarını  vurgulayıp duruyor.

Şaka gibi…

Şimdi bu durumda, Esma Hanım telefonla görüntülerini çeken şahsı mı dava etmeli sizce, yoksa bu açıklamayı yapan yönetmeni mi?...

Ben olsam o görüntüleri yayınlayan yayın organları başta olmak üzere, kimliğimi gizleme hakkımı ihlal eden herkese açardım davayı…

Son bir söz de muhafazakar kesime hitap etme ve diğer ticari kanallara alternatif olma iddiasındaki Kanal 7 yönetimine:

Yaygın ticari kanallardaki pespaye programlardan gına gelen izleyicilere alternatif olarak sunduğunuz program bu mudur?

İnşallahlı, maşallahlı sözleri bol bol kullanarak hitap ettiğiniz kesime alternatif program sunduğunuzu sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Sizin bu yaptığınız diğer ‘’ticari ve yoz’’ kanalları  taklit etmek ve aynı kültürü  kendi izleyicinize empoze etmek.

''Allah''ın adını  diğer kanallardan daha sık kullanmanız ve ''inşallah''lı, ''maşallah''lı  jargonla işi götürmeniz diğer kanallardan daha iyi yayıncılık yaptığınız anlamına gelmiyor ne yazık ki...

dilek@gmail.com
Not: Bu yazı gazeteciler.com'dan alınmıştır.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN