forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BALYOZ GİBİ BİR SORU VAR ORTADA?

Aktif .

dilek_yaras_buyukDİLEK YARAŞ /

Gazetecilerin, kendilerinin ve/veya diğer meslekdaşlarının adlarının ‘’cuntacıların’’ listesinde olmasına değil de, bu listenin yayınlanmasına tepki vermesi, çok kirli belgeler basına sızdığında, suçu işleyene değil de o haberi yapana dava açanların tepkileriyle örtüşüyor.


Listede benim adım yok doğal olarak. Ne de olsa bir garip internet yazarıyım, ne yapsınlar ki beni. Yine de gelmiş geçmiş duruşum göz önüne alınırsa en azından ''stadyuma doldurulacak 200 bin kişi'' listesinde olmam kuvvetle muhtemeldir herhalde...

İster cuntacıların ürünü olsun, ister bir tezgah olsun, insanın adının böyle bir listede geçmesi çok üzücü… Dolayısıyla, bu listede yer alan isimlerin tümüne birden ‘’geçmiş olsun’’ diyorum.

Listede isminin olmamasını kariyerine yapılmış bir sabotaj olarak görenleri ise ‘’Üzülmeyin, siz de toplanacağı varsayılan 200 bin kişinin, ya da destek çıkacağı umulan birkaç yüz bin kişinin içinde varsınızdır mutlaka. Biraz daha çalışırsanız, sıralamadaki yerinizi arzu ettiğiniz doğrultuda yükseltirsiniz.’’ diyerek teselli etmek istiyorum.

Şaka bir yana, sessiz kalınamayacak kadar ‘’pis’’ bir durum var ortada. Özellikle, listenin ''darbe zamanında yararlanılacak gazeteciler'' kısmında bulunanların hiçbir koşulda ''darbe destekçisi'' olmayacaklarını deklare etmeleri gerekir bence. Hem de acilen; son derece açık, net ve yaygın bir biçimde.

Bu utanç verici damgadan başka türlü kurtulmak mümkün değil zira.

Ha şu da var tabii: Zekeriya Beyaz gibi adının böyle bir listede geçmesinden onur duyanlar da olabilir. O zaman da Beyaz kadar ‘’mert’’ olmak ve bunu da açıklamak lazım.

Her gazetecinin açık açık cevaplaması gereken balyoz gibi bir soru ile karşı karşıyayız artık:

‘’Cunta ya karşı mısınız yoksa taraf mısınız?’’

Ben kendi adıma, o 200 bin kişinin içinde olmayı göze alarak diyorum ki:  

''Her durum ve koşulda kesinlikle karşıyım cuntaya.''

Aynı, zorbalığın, hilenin, zulmün, haksızlığın her türlüsüne karşı olduğum gibi.

Aması falan yok bu işin. Şakası da…


dilekyaras@gmail.com

Not: Bu yazı gazeteciler.com'dan alınmıştır

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN