Ana Sayfa

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

.


    Gündem
    Medyascope
    Medyajans
    MedYaram
    Röportaj/ Sohbet
    Medya Dosyası
    Yerel Medya
    Gazete Tirajları


    Medya Kitaplığı
    Araştırmalar/Tezler
    Media Studies
    Media Net Link
    Köşelerde Medya
    Meslek İlkeleri


    Tezcan'lık
    Karikatür
    MedyaRazzi
    Meslek İlkelleri


    Medya-Forum
    Eleştiriler-Öneriler
    Tartışma Platformu
    Tekzip-Açıklama


    TGC
    TGS
    ÇGD
    Basın Konseyi
    Örgütlerden


    Künye
    Reklam
    Ahmet Tezcan
    Ertuğrul Acar


Bir-Net             AHMET TEZCAN
             DİLEK YARAŞ
             ESRA D. ARSAN
             FERZENDE KAYA
             FUAT UĞUR
             HASAN ÖZSAN
             KORAY DÜZGÖREN
             MURAT SEKMEN
             MUSTAFA HOŞ
             NECEF UĞURLU
             RAGIP DURAN
             ÜMİT OTAN
             YAVUZ BAYDAR
             ZAFER ÖZCAN

Dördüncü Kuvvet Medya, herkesin görüşlerini rahat bir şekilde ifade edebileceği bir tartışma ortamı oluşturdu. Burada görüşlerinizi aktarabilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

DKM FORUM SAYFALARI

  Basın Konseyi, Gerger Fırat Gazetesi hakkında şikayetin yersizliğini karar verdi

10 Temmuz 2001 tarihli Gerger Fırat Gazetesi’nde yayınlanan “Sevgili dostlar” başlıklı yazıyla ilgili olarak, Adıyaman Vali Yardımcısı Adil Nas’ın başvurusunu değerlendiren Yüksek Kurul, aşağıdaki gerekçelerle Gerger Fırat Gazetesi Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hacı BOĞATEKİN hakkında “ŞİKAYETİN YERSİZLİĞİNE” karar verdi.

Şikayet konusu haberde “Değerli okur kardeşlerim... Ne olur ne olmaz hakkınızı helal edin. Bugün varız yarın yok olabiliriz. Hele Adıyaman Valiliği’nin altında tutulan bir gazeteciyseniz o zaman yarınınızdan güven duyabilmeniz mümkün değildir.

Adıyaman Valiliği geçen İl Genel Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada Fırat Gazetesi’ni, Hacı Boğatekin’i açıkça hedef gösterdi. Bu gazete artık susmalı susturulmalı dedi. Bu konuşma kaseti tarafımızda kamera görüntü ve ses kayıtlarıyla sabittir. Bu kayıt ve görüntüleri aileme, dostlarıma ve Ankara’daki yetkili makamlara, gazetenin üst düzey yetkililerine, Basın Konseyine gönderdim. ...Yarın ne olur ne olmaz. ...Ne söylediğimi biliyorsunuz, yarın olası bir durumda şüpheye düşmenizi istemiyorum. Dikkat etmenizi istiyorum. Dikkat çekmek istiyorum ama korkmuyorum. Vallahi de korkmuyorum, billahi de korkmuyorum. Çünkü onlardan büyük Allah var da ondan. Beni yaratan odur götüren de o olacaktır. 28 Temmuz 1995 yılında da aynı güçler denedi ama Yüce Allah mani oldu...” ifadeleri yer almaktadır.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, yaptığı incelemede, şikayet konusu yazıda, yazarın bazı kuşkularını ifade ettiği, yazının genelinde birtakım baskılara tepkisini ortaya koyduğu ve eleştiri sınırlarını aşmadığı sonucuna vararak, Gerger Fırat Gazetesi Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hacı BOĞATEKİN hakkında “Şikayetin Yersizliğine” oy birliği ile karar verdi.(

08 Aralık 2001 Cumartesi


  ÇGD Bursa'nın geleneksel ödülleri açıklandı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi'nce her yıl geleneksel olarak verilen ödüllerin sahipleri açıklandı. ÇGD Bursa Şubesi Başkanı Ayşe Aygör, ödüllerle, ülkede yaşanan sorunlara dikkat çekmeyi ve bu sorunları dile getiren ya da bu konuda mücadele edenlere destek vermeyi amaçladıklarını söyledi. Ödüller, 1 Aralık Cumartesi günü Şefik Bursalı Sanat Galerisi'nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Radikal gazetesinden Adnan Keskin, "Susurluk Skandalı", yine aynı gazeteden Ahmet Şık ise "Hayata Dönüş Operasyonu" haberleri ile "Basın Dayanışma Ödülü" almaya hak kazandı. Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Üçyıldız Oto Kauçuk ve Sünger A.Ş. işçilerine "Emek Ödülü", Türkiye'de ilk kez 10-11 yaş arası kulüplerarası basketbol maçlarını organize eden Makospor Kulübü Genel Sekreteri Cem Çağal'a ise "Sosyal Yaşama Katkı Ödülü" verilecek. Bursa'nın İznik İlçesi'ne ilişkin yaptığı araştırmaları ile Recep Bozkurt, "Kültür Ödülü", eğitim ve edebiyat alanında eserler veren Bursa Anadolu Lisesi'nin ilk müdürü Nadir Gezer, "Eğitim Ödülü", Bursa basınının duayenlerinden olan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Enver Ayhan ise "Şükran Ödülü" alacaklar.

ÇGD Bursa Şubesi'nin "İnsan Hakları Ödülü"nü ise "F Tipi cezaevleri eylemleri"ne katılan tutuklu ve hükümlülere mesleki etik içinde davrandıkları gerekçesiyle Dr. Bülent Aslanhan, Dr. Hamdi Uğur, Dr. Arif İsmet Adanur ve Dr. Şule Akköse almaya hak kazandı. Olay Televizyonu haber kameramanı Uygar Külhaşoğlu, Bursa Hakimiyet gazetesi fotomuhabiri Aykut Güngör ve Haber gazetesi muhabiri Mehmet Uzun'a ise "Genç Kalemler" ödülü verilecek. "ÇGD Özel Ödülü"ne ise kolundaki rahatsızlığa rağmen fotoğraf çekmeyi sürdüren Gürhan Adana ve özverili çalışmaları nedeniyle AS TV'den Güzin Abraş layık görüldü.

21 Kasım 2001 Çarşamba


  Nuri Kayış: Yerel Medya zorda

RTÜK Başkanı Nuri Kayış, "Ekonomik kriz radyo ve televizyonları çok ciddi sarstı. Kriz, Anadolu'da yayın yapan radyo ve televizyonları da vurdu. Bir kısım radyo ve televizyonlar lisan hakları elinden gitmesin diye 'bakıma aldık' gerekçesiyle yayınlarını durduruyorlar. Üst Kurul payını ödememe arttı. Üst Kurul payını ödeyemeyen onlarca kanal var. 50'ye yakın kanalda Üst Kurul payını ödemediği için halen kapalı." dedi.

Üst Kurul, bütün yayın kuruluşlarının reklam gelirlerinden yüzde 5 reklam, yüzde 5 eğitime katkı payı alıyor. Yayın kuruluşlarından ayrıca binde 5 de özel iletişim vergisi alınıyor. 2000 yılında RTÜK, radyo ve televizyonlardan 240 trilyon lira gelir elde etti. 2001 yılında ise bu rakamın daha aşağıya düşmesi bekleniyor. Frekans ihalesinde son durum

Yayın kuruluşlarının içine girdiği ekonomik kriz RTÜK'ün frekans ihalesini de erteletti. RTÜK, yapım aşamasındayken mahkeme kararıyla durdurulan ihaleyi kriz sonrasına sarkıtmayı planlıyor. RTÜK Başkanı Kayış, "İhale hazırlıklarımız tamam. Ancak ekonomik kriz birçok yayın kuruluşunu etkiledi. Yapılacak ihalelerde kamu zararı oluşmaması için kriz ortamında ihale yapılmasını arzu etmiyoruz." dedi. Öte yandan RTÜK'ün frekans ihalesine çıkması halinde, ulusal yayın için artık sadece 16 kanal yarışmayacak. Danıştay ve İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararıyla ihaleler, bütün kanallara açıldı. ZAMAN

16 Ekim 2001 Salı


  RTÜK yerel medyaya altı ayda 615 gün kapatma kararı verdi

RTÜK altı ayda, 17 yerel ve bölgesel yayın hakkında toplam 615 gün kapatma cezası verdi. 4 gazeteci gözaltına alındı, 3 gazeteci tutuklandı, 15 gazete hakkında dava açıldı, 14 gazeteci mahkum oldu. Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Merkezi Hukuk Birimi'nin iletişim özgürlüğü bağlamında yerel ve bölgesel medya alanında yaptığı ve 2001 yılının ilk altı ayı ile ilgili durumu yansıtan çalışmasında şu bilgiler yer aldı.

"Yerel ve Bölgesel Medya / Ocak- Haziran 2001" raporu, BİA ağı içinde yer alan kuruluşlardan doğrudan elde edilen bilgilere dayanarak ve yaygın medya haberleri izlenerek, gerektiğinde de ilgili kuruluşlarla bire bir ilişki kurularak hazırlandı.

* 83 Yerel ve bölgesel medya kuruluşunu kapsayan BİA Hukuk Merkezi'nin Raporu şu sonuçları ortaya koyuyor:

* RTÜK, altı ayda, 17 yerel yayın hakkında toplam 615 gün kapatma cezası verdi.

* Yazışma ve reklam paylarından kaynaklanan eksiklikler gerekçe gösterilerek 11 yerel radyo geçici olarak yayına ara verdi.

* Yerel basın için çalışan 18 gazeteci saldırıya uğradı,

* 15 gazete hakkında dava açıldı, 14 gazeteci mahkum oldu.

* 3 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltına alındı,

*4@ tehdit> olayı yaşandı, 2 yayına saldırı düzenlendi.

* Yerel medyada haberi engelleyici olayların 6'sında kaynak belirlenemedi.

* Haberi engelleyen olayların; dördü politikacı, ikisi yargıç ve savcı, üçü polis, ikisi belediye görevlisi, üçü özel kişiler ve şirketler, üçü çeşitli siyasi gruplar mensubu, üçü valilik görevlisi, biri kaymakam, biri rektör, biri dekan, birinin de mafya ile bağlantılı bir kişi olduğu belirlendi.

* Yerel medyada, haberciliği engellemeye yönelik 50 olayın aylara göre dökümü şöyle: Ocak: 9; Şubat: 9; Mart: 7; Nisan: 6; Mayıs: 10; Haziran: 9

10 Ekim 2001 Çarşamba


  Yerel basın sıkıntılı

Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Karagöz, ilde yayımlanan 5 yerel gazetenin, maddi bakımdan zor durumda olduğunu belirterek, gazetelerin, sayısı her geçen gün azalan ilanlarla ayakta kalmaya çalıştığını söyledi. Karagöz, Anadolu Ajansı'na 22 Eylül'de yaptığı açıklamada, gazetelerin ortalama 200-250 civarında abonesi bulunduğunu söyledi. Gazete sahiplerinin çoğunun gazetecilik dışında işleri olduğunu bildiren Karagöz, şöyle konuştu:

"Yerel gazetelerin bir kısmı, dışarıya yaptıkları davetiye ve matbaa işleriyle ekonomilerini ayarlıyorlar. Ülkede yaşanan kriz ve durgunluk birçok ihaleyi iptal ettiği için ilan alamayan gazeteler, daha da sıkıntıya girdi. Gazete sahipleri, sayısı gittikçe düşen resmi ve özel ilanlarla gazeteleri çıkarmaya çalışılıyor. Gazetelerin çoğunluğu yaptıkları işten kar etmiyor, kendi yağlarıyla kavruluyorlar." Son Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdinç Ovatman, tirajlarının yüzde 45 oranında düştüğünü ifade ederek, kağıt ve matbaa malzemelerinin fiyatlarının sürekli artmasının, gazeteleri zor duruma düşürdüğünü söyledi. Ovatman, "Her şey zamlanıyor ancak abone ücretleri bir yıllık olduğu için yeniden düzenlemeye ve zamma gidemiyoruz. Tüm yerel basın piyasasında olduğu gibi, abonelikten çıkan çok sayıda okuyucumuz oldu" dedi.

Vatandaş ve Edirne gazetesinin sahibi Volkan Şenveli de abone sayılarının düşüş eğiliminde olduğunu ve bu yıl çok az sayıda kişiyi abone yapabildiklerini söyledi. Aldıkları resmi ilanlarda yüzde 50 oranında azalma olduğunu ifade eden Şenveli, müşteri talepleri karşısında yapılan matbaa işleriyle ayakta durduklarını kaydetti. Edirne Haber gazetesi sahibi Cavit Göçmen, abonelerde yüzde 30, reklam gelirlerinde yüzde 90 düşme görüldüğünü söyledi. Hudut Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Seleci de abone sayılarının 190 olduğunu belirterek, yeni abonelikte aynı rakamı yakalayamayacaklarını söyledi. Seleci, esnafın gelir düzeyi düştüğü için gazetelere abone olamadıklarını kaydetti.

24 Eylül 2001 Pazartesi


  Sinop Gazeteciler Cemiyeti'nin olağan kongresi yapıldı

Sinop Gazeteciler Cemiyeti Olağan Kongresi 22 Eylül'de yapıldı. Özel İdare Müdürlüğü Salonu'nda gerçekleştirilen Kongre'de yapılan seçimlerde, Sinop Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi. Yönetim Kurulu üyeliklerine, Hasan Demirci, Özkan Akar, Hüseyin Demirci, Mete Çağdaş, Serhat Özşahin, Banu Ergün ve Ömer Zeki Bilgili seçildi.

24 Eylül 2001 Pazartesi


  Basın Emekçileri Dayanışma Gecesi yapıldı

ÇGD Ege Şubesi ve Akdeniz Şairleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen "Basın Emekçileri Dayanışma Gecesi", geçtiğimiz hafta Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda yapıldı. Toplantıda konuşan Demirdöğen, gazeteciliğin zor, zevkli aynı zamanda onurlu bir görev olduğunu kaydetti.Yalan ve yanlış haberlere karşı mücadele vererek gazeteciliğin onurunu korumaya çalıştıklarını anlatan ÇGD Genel Başkanı, "Bizi sizlerden ancak ya bir kaza ayırır, Barış Selçuk gibi, ya ecel ayırır Mustafa Ekmekçi gibi, ya da kör bir kurşun ayırır, Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcu gibi" dedi. ÇGD Ege Şubesi Başkanı Süleyman Gençel de Türkiye genelindeki krizlerden en çok etkilenen sektörlerin başında basın sektörünün geldiğini vurguladı.

Gençel, Son aylarda Türkiye genelinde 4 bin, İzmir'de ise 700 basın çalışanının işten çıkarıldığını hatırlattı. Basın Emekçileri Dayanışma Gecesi'ne gazeteciler Zeynep Oral, Nebil Özgentürk, Celal Başlangıç, Duygu Asena, Coşkun Aral, sanatçı ve şairler Rutkay Aziz, Ataol Behramoğlu, Ünal Ersözlü ile Namık Kuyumcu da katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, metropol ilçe belediye başkanları ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı geceye Cahit Berkay ve Yavuz Bingöl de şarkılarıyla renk kattı.

9 Temmuz 2001 Pazartesi


  Trakya Gazeteciler Derneği başkanlığına Lütfi Karataş yeniden seçildi

Trakya Gazeteciler Derneği Genel Başkanlığı'na Lütfü Karakaş 2 yıllık süre için yeniden seçildi. Edirne'de yapılan Trakya Gazeteciler Derneği'nin 6. Olağan genel kurul toplantısında 41 üye katıldı. DHA Büro Şefi Behiç Günalan'ın divan başkanlığını yaptığı kongrede, yönetim kurulu üyeliklerine, Orhan Doğan, Seyide Esen, Funda Mercan, Ümit Özel, İbrahim Arslan, Adnan Karakaya, Ahmet Çakır, İrfan Tongo, Şerif Baysalan ve Ali Soydan seçildi. Genel kurulda Trakya Gazeteciler Derneği'nin kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alınması için yönetim kuruluna yetki verildi. Genel Kurulu katılan gazeteciler tamamı Lütfü Karakaş'ın Genel Başkanlığı'ndaki listeye oy verdi.

5 Temmuz 2001


  Bağımsız İletişim Ağları toplantısı yapıldı

Anadolu'daki ve İstanbul'daki yerel medya kuruluşlarının, meslek örgütlerinin, IPS İletişim Vakfı'nın Heinrich Böll Vakfı'nın, iletişim eğitimcilerin ve bireysel habercilerin biraraya gelerek temelini attıkları Bağımsız İletişim Ağı (BİA) kuruluş toplantısını İzmir'de gerçekleştirdi. Ertuğrul Kürkçü'nün koordinatörlüğünde kurulan BİA, Türkiye'deki haber tekelinin ötesinde bir yapı yaratmak, yerel medyanın önündeki engelleri aşmak, yerel habercilerin üretim temelinde dayanışmasını sağlamak, haberde güç ve çıkarın yanıltıcı eleğini aşarak habere ulaşmayı sağlamak gibi hedefleri öngörüyor.

İzmir Kaya Prestige Oteli'nde Türkiye'nin dört bir yanından gelen yerel gazete, radyo ve televizyon temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen kuruluş toplantısında, BİA örgütlenmesi enine boyuna tartışıldı. IPS İletişim Vakfı Başkanı Nadire Mater açılış konuşmasında, BİA'nın bir heyecan ve inat projesi olduğunu belirterek, "Bundan üç yıl önce Anadolu'nun yerel medyasının sorunları ve dayanışması için Ankara'da toplanmıştık. BİA'nın temelleri o dönemde atıldı. Şimdi çoğalarak yürüyüşümüzü başlattık. Hayatın, İkitelli'den bakıldığı gibi olmadığını, Anadolu'nun çeşitli köşelerinde renkli bir yaşamın olduğunu ortaya koyacağız. Türkiye'deki 3 bin yerel gazeteye, 300 televizyona, bine yakın radyoya ulaşmaya çalıştık. Hedefimiz, haberi kendine dert edinen, haberi uluslararası normlarda vermeye çalışan, hayatı yaygın medyada daha farklı verebilen yerel gazetelerle birlikte olabilmek" dedi.

BİA Koordinatörü Ertuğrul Kürkçü ise BİA'nın, üretim temelinde dayanışma ilkesiyle yola çıktığını ifade ederek, "BİA, sermayeden ve kudretten bağımsız olanların biraraya gelerek kendileri için yeni bir iletişim kanalı yaratması demektir. Bunun anlamı, ihmal edilen, dışlanan, imkanlardan uzak tutulan yerel yayıncıların ve yerel yayıncıların yansıttıkları olayların kendi ifadesini bulması, dinleyici, izleyici, okur kazanması çabasıdır. Bugünkü toplantımız BİA'nın kuruluş toplantısıdır. BİA şimdiye kadar projeydi ama altı aydan beri işleyen bir mekanizma haline geldi. Bu mekanizmanın kurumsal bir kimlik kazanması gerekiyor. Bu toplantıda bunu karara bağlayacağız" dedi.

BİA'YA AB DESTEĞİ

BİA projesinin ilk aşamasında ortak bir haber havuzu, ikinci aşamada haber portalı ve son aşamada da haber ajansı oluşturulması öngörülüyor. BİA aynı zamanda www.bianet.org internet adresinde deneme yayınını sürdürüyor. BİA'nın 1997 yılında Avrupa Birliği (AB) MEDA Fonu'na yaptığı maddi kaynak başvurusunun 31 Mayıs 2000'de kabul edildiği, BİA'ya 770 bin Euroluk bir finans sağlandığı vurgulandı.

15 Ocak 2001 Pazartesi