Ana Sayfa

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

.


    Gündem
    Medyascope
    Medyajans
    MedYaram
    Röportaj/ Sohbet
    Medya Dosyası
    Yerel Medya
    Gazete Tirajları


    Medya Kitaplığı
    Araştırmalar/Tezler
    Media Studies
    Media Net Link
    Köşelerde Medya
    Meslek İlkeleri


    Tezcan'lık
    Karikatür
    MedyaRazzi
    Meslek İlkelleri


    Medya-Forum
    Eleştiriler-Öneriler
    Tartışma Platformu
    Tekzip-Açıklama


    TGC
    TGS
    ÇGD
    Basın Konseyi
    Örgütlerden


    Künye
    Reklam
    Ahmet Tezcan
    Ertuğrul Acar


Bir-Net

E-Mail             AHMET TEZCAN
             DİLEK YARAŞ
             ESRA D. ARSAN
             FUAT UĞUR
             HASAN ÖZSAN
             KORAY DÜZGÖREN
             MURAT SEKMEN
             NECEF UĞURLU
             RAGIP DURAN
             ÜMİT OTAN
             YAVUZ BAYDAR
             ZAFER ÖZCAN

Dördüncü Kuvvet Medya, herkesin görüşlerini rahat bir şekilde ifade edebileceği bir tartışma ortamı oluşturdu. Burada görüşlerinizi aktarabilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

DKM FORUM SAYFALARI

İTİNAYLA OKUR ÇARPILIR
NABIZ TUTULUR

Oxfordd ÜniversitesiAslında editörüm Ahmet Tezcan'a söyledim. Allah aşkına benim yazılara üst başlık atarken öyle "çarpıcı yazı", "batının nabzını tutan yazı" ya da başkalarına yaptığı gibi "nutkunuzun tutulacağı yazı" türünden abartlılı anonslar kullanma diye...Ama dinleyen yok. Yazılarımı okuyan arkadaşlardan "Yahu okuyunca fena çarpıldık!" veya "Ohoo...Esra batı basınının nabzını tutuyormuş...hem de İngiltere'den!" türü şaka yollu eleştiriler alınca dayanamayıp yazmaya karar verdim. Çünkü ne ben kimseyi çarpmaya niyetliyim, ne de burada "mühim" bir şeylerin nabzını tutuyorum; sadece belli bir amaçla bulunduğum şu ülkeden karşılaştırmalı medya yazıları yazmaya, görüp duyduklarımı paylaşmaya çalışıyorum. Yoksa öyle itinayla okur çarpıp, elimde stetoskopla nabız tutacak halim yok.

İşin şakası bir yana, ne zamandır Oxford'da bir parçası olduğum gazetecilik programıyla da ilgili bilgi vermek niyetindeydim. Şimdi hazır yeri gelmişken, editörümün "tabloid" şişirmeleri dışında aslında ne yapmakta olduğumu anlatayım; çünkü bu tür programları bilmek, öğrenmek, gelecekte başvurup buralara gelmek isteyen meslekdaşlar için de faydalı olabilir diye düşünüyorum.

İki aydır Reuter haber ajansının verdiği bir gazetecilik araştırma bursuyla Oxford Green College'da bulunuyorum. Bu burs, en az beş yıllık gazetecilik tecrübesi olan, genellikle orta yaşlı (ortalama 29-45) gazetecilere veriliyor. Tam adı "Reuters Foundation Journalism Fellowship Programme/Reuters Vakfı Gazetecilik Dostluk Programı" olan bu burs, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden 12 gazeteciye veriliyor.

Amaç, bu küçük grubun içine giren gazetecilerin biraraya gelip mesleki tecrübelerini paylaşmaları, görgü ve bilgilerini artırmaları ve gitmeden önce de vakfa istedikleri bir alanda yapacakları araştırma metnini bırakmaları. Bu araştırma metni meselesi çok önemli. Çünkü seçilen 12 gazeteci, Oxford'da bulundukları sürece ziyaretçi akademisyen statüsünde istedikleri ders ve seminere katılabiliyor, kütüphane, on-line dergi olanaklarını kullanabiliyor ve bir danışman profesör eşliğinde istedikleri araştırma konusu üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca her bir gazeteci, mutlaka kendi uzmanlık alanında, yılda en az bir seminer veriyor akademiyaya.

Reuter bildiğiniz gibi dünyanın en zengin haber ajansı. Asıl para kazandığı alan, dünya çapında para piyasalarını ilettiği elektronik bilgi ağı. İşte bu para-borsa haberlerinden kazandığı servetin bir kısmını da uluslararası gazetecilik pratiğini geliştirmek adına kurdukları vakfa aktarıyorlar. Bu programın bizim gibi gazeteciler için en güzel yanı, hem Oxford gibi entelektüel atmosferi çok etkileyici olan mekânın akademiyasını hem de İngiltere gibi bir ülkenin önde gelen gazetecilerini bir arada görüp tanıma olanağını yaratması. Bu fellowship programına dahil olan 12 gazeteci, sadece Oxford ve kolejlerinin entelektüel birikiminden yararlanmakla kalmıyor, aynı zamanda da BBC, Reuter, The Guardian gibi medya kurumlarına, parlamentoya ve AB'nin Brüksel'deki medya merkezine yapılan "gezelim görelim" turlarıyla batı medyasının creme de la creme'iyle tanışma fırsatını buluyorlar.

Peki ama nasıl başvuruluyor ve kim, nasıl seçiyor bu bursu kazanan gazetecileri? Başvurmak için dediğim gibi en az beş yıllık gazetecilik deneyimi ve iyi derecede İngilizce bilgisi şart. Yılda bir kez yapılan başvuruda adaylardan detaylı bir özgeçmiş, yayınlanmış işlerinden beş adet İngilizceye çevrilmiş örnek (yazılı, görsel, elektronik), Oxford'da üzerinde çalışmayı planladıkları araştırma konusuna dair detaylı bir metin ve iki adet de tavsiye mektubu isteniyor. Her yıl dünyanın dört bir tarafından yüzlerce gazeteci başvuruyor Reuter'ın Londra'daki merkezine ve seçim komitesi oturup başvuruların arasından 12 kişiye "kabul" oyu veriyor.

Bu yıl benimle birlikte ABD, İrlanda, Almanya, Yeni Zelanda, Kore, Hindistan, Pakistan, Güney Afrika ve Kolombia'dan (bazı ülkelerden birden fazla) gazeteciler var programda. Reuters Vakfı, bizlere İngiltere şartlarında insanca yaşanacak kadar bir aylık ödüyor ve araştırmamız için gerekli harcamaları da karşılayacağını taahhüt ediyor.

Türkiye'de çok bilinmese de dünyanın pek çok ülkesinde gazetecilere yönelik bu tür burslar var. Ama bunların arasında gazetecilik pratiği ile üniversite ortamını bir arada buluşturan üç program önemli: ABD Stanford Üniversitesi'ndeki Knight Fellowship, Oxford'daki Reuters Fellowship ve yine ABD Harvard Üniversitesi'ndeki Nieman Fellowship programları.Türkiye'den daha önce bu saydığım burslarla yurt dışına gitmiş gazeteciler var zaten. Ragıp Duran iki sene önce Harvard'daki programa katılmıştı, Ergun Babahan yıllar önce Stanford fellow'u olmuştu ve bu sene de bildiğim kadarıyla Atv'den Şerif Turgut Stanford'daki programa başlamış.

Bu üç programın içeriği kendine göre farklılık gösterse de, temel olarak uluslararası gazetecilerin bir araya gelip fikir tokuşturmaları ve kendilerini geliştirmeleri açısından ortak bir paydaları var. Ayrıca bu tür uzun vadeli programlar dışında, tamamen meslek pratiğini geliştirmek amacıyla, sadece ekonomi muhabirliği, ya da sadece savaş fotoğrafçılığı gibi spesifik konulara yönelik, kısa dönemli burs ve programlar da mevcut. Mesela Reuters Vakfı ile Knight Vakfı'nın Stanford Üniversitesi'nde yeni başlattığı "digital vision" programında, bu yıldan itibaren sadece enformasyon teknolojisi ile ilgilenen gazetecilere burs verilmeye başlanıyor.

Şimdi size bu üç gazetecilik fellowship programıyla ilgili detaylı bilgilerin olduğu web adreslerini vererek yazıyı bitireyim:

http://www.foundation.reuters.com/oxford/index.html
http://knightfellows.stanford.edu
http://www.nieman.harvard.edu

2 Kasım 2001, Oxford


E Mail: Esra.Arsan@btopenworld.com03 Kasım 2001 Cumartesi