Ana Sayfa

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

.


    Gündem
    Medyascope
    Medyajans
    MedYaram
    Röportaj/ Sohbet
    Medya Dosyası
    Yerel Medya
    Gazete Tirajları


    Medya Kitaplığı
    Araştırmalar/Tezler
    Media Studies
    Media Net Link
    Köşelerde Medya
    Meslek İlkeleri


    Tezcan'lık
    Karikatür
    MedyaRazzi
    Meslek İlkelleri


    Medya-Forum
    Eleştiriler-Öneriler
    Tartışma Platformu
    Tekzip-Açıklama


    TGC
    TGS
    ÇGD
    Basın Konseyi
    Örgütlerden


    Künye
    Reklam
    Ahmet Tezcan
    Ertuğrul Acar


Bir-Net             AHMET TEZCAN
             DİLEK YARAŞ
             ESRA D. ARSAN
             FERZENDE KAYA
             FUAT UĞUR
             HASAN ÖZSAN
             KORAY DÜZGÖREN
             MURAT SEKMEN
             NECEF UĞURLU
             RAGIP DURAN
             ÜMİT OTAN
             YAVUZ BAYDAR
             ZAFER ÖZCAN

Dördüncü Kuvvet Medya, herkesin görüşlerini rahat bir şekilde ifade edebileceği bir tartışma ortamı oluşturdu. Burada görüşlerinizi aktarabilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

DKM FORUM SAYFALARI

  Aydın Candabak TGRT'deki görevinden
  istifa etti

Hürriyet'teki görevine son verildikten sonra 8 ay önce TGRT'ye Haber Koordinatörü olarak geçen Aydın Candabak, görevinden istifa etti. Candabak'ın istifasının nedeni Bursa'daki pornocu öğretmen haberinin yayınlanıp yayınlanmaması tartışması...

31 Aralık 2001 Pazartesi


  Basın Konseyi'nden sansüre tepki

Basın Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Demir, mahkemelerin verdiği gazete toplatma kararlarının sansür uygulaması haline geldiğine dikkat çekerek, “Bu uygulamalar iletişim özgürlüğüne zarar vermektedir” dedi.

Genel Sekreter Demir yaptığı yazılı açıklamada, “Son olarak Anadolu’da Vakit Gazetesi’nin, 24 Aralık tarihli nüshasında yayınlandığı bir haber nedeniyle İstanbul 6 No’lu DGM tarafından toplatıldığını, önceki hafta da aynı gazetenin başka bir haberi nedeniyle toplatıldığını” hatırlatarak, “Bu şekilde gazete toplatmaların yaygınlık kazanma eğilimine girdiğini, bunun iletişim özgürlüğü açısından sansür anlamını taşıdığını” belirtti. Genel Sekreter Demir, “Mahkemelere verilen bu yetkinin gazeteleri sansürleme uygulamasına dönüşmemesi gerektiğini” sözlerine ekledi.

27 Aralık 2001 Perşembe


  ÇGD Yılın Gazetecilerini seçiyor

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği "YılınBaşarılı Gazetecileri Yarışması"na başvurular başladı. Yarışma, bu yıl da 7 ayrı dalda yapılacak.

ÇGD'den yapılan yazılı açıklamada Haber, Araştırma - İnceleme, Röportaj, Fotoğraf, Radyo - Televizyon Haber ve Programı ile Yerel Basın dallarında gerçekleştirilecek olan yarışmaya katılmak isteyen gazetecilerin 20 Ocak 2002 tarihine kadar başvurularını ÇGD Genel Merkezine yapmaları gerekiyor.

26 Aralık 2001 Çarşamba


  Anadolu Ajansı haber sitelerini toplantıya çağırıyor

İnternet haber sitelerinin izinsiz ajans haberleri kullanmaları üzerine bir tespit çalışması yaparak, bazı siteleri mahkemeye veren Anadolu Ajansı, abonelik ve haber hırsızlığı konularını görüşmek ve soruna birlikte çözüm bulmak amacıyla haber sitesi yöneticilerini toplantıya davet etti. Son İnternet Kurulu toplantısında haber sitelerinin sorunlarını dile getiren kurul üyesi Ahmet Tezcan'ın raporu üzerine AA yetkilileri Ulaşturma Bakanı Oktay Vural'a ve kurul üyelerine internet sitelerinin ajans aboneliği için özel ve uygun bir ücret belirleneceğine dair söz vermişlerdi. AA şimdi bu konuda önemli bir adım attı ve İstanbul Cağaloğlu'ndaki AA Bölge Müdürlüğü binasında bir toplantı düzenledi. Site yöneticilerinin toplantıya katılıp katılamayacaklarına dair cevaplarını Salı gününe kadar anadolu@anadoluajansi.com.tr adresine bildirmeleri gerekiyor.
Ajansın haber sitelerine geçtiği davet mektubu şöyle:

"Sayın Yetkili,
Anadolu Ajansı olarak, siz değerli Internet Siteleri Yöneticileri ile abonelik koşullarını görüşmek ve sorunlarımıza ortak bir çözüm bulmak amacıyla biraraya gelmek arzusundayız. Bu toplantıda, kuruluşlarınıza ne tür haber iletebileceğimiz, abonelik koşulları ve ücreti konularında da karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı planlamaktayız.
Bu amaçla, 26 Aralık 2001 Çarşamba günü saat 10.30'da İstanbul Bölge Müdürlüğümüzün Nuruosmaniye Caddesi NO: 1 Cağaloğlu adresinde düzenleyeceğimiz toplantıda sizleri aramızda görmekten büyük memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz.
Toplantıya katılıp katılmayacağınız hususunda en geç Salı gününe kadar bizleri bilgilendirseniz memnun oluruz. Ayrıca listede adresi bulunmayan siteler varsa bu elektronik postayı onlara da göndermenizi rica ederiz.
En iyi dileklerimizle.
Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü"

22 Aralık 2001 Cumartesi


  Basın Konseyi Kilis’te yerel gazeteye yapılan silahlı saldırıyı protesto etti

Basın Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Demir, Kilis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Barutçu’ya ait Kent gazetesi ve matbaasına yapılan silahlı saldırıyı protesto etti. Genel Sekreter Demir, Kilis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan ve Anadolu Ajanı Kilis muhabirliği görevini de yürüten Ahmet Barutçu’ya ait Kent matbaası ve gazetesinin henüz kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından silahla tarandığını, olayda şans eseri ölen ya da yaralanan olmadığını, olay yeri incelemesinde 6 adet boş kovan bulunduğunu hatırlatarak, “Son aylarda gazetecilere yönelik saldırıların arttığını, bu saldırıların gazetecileri susturma amacı taşıdığını ama gazetecilere yapılan bu saldırıların, gerçeklerin kamuoyuna aktarılmasını engelleyemeyeceğini” belirtti.

21 Aralık 2001 Cuma


  Serbest Basın Kartı'yla ilgili son aşamaya gelindi

Ankara’daki 9 meslek örgütünün temsilcileri Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Aydın Sezgin ile görüştü. İşten atılan gazetecilere verilen “Serbest Basın Kartı” ile ilgili yönetmelik değişikliği konusunda son aşamaya gelindiği ve belli bir metin üzerinde uzlaşmaya varıldığı bildirildi. Bu metnin, onay için, ilgili Devlet Bakanlığı’na gönderildiği belirtildi.

21 Aralık 2001 Cuma


  Konsey'den Deniz Som'a uyarı

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 14 Eylül 2001 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “Coğrafya” başlıklı yazısıyla ilgili olarak Ataköy Lisesi coğrafya öğretmenleri Figen Acar ve Semra Sarı’nın başvurusu üzerine Deniz SOM’un uyarılmasına karar verdi. Şikayet konusu yazıda “İstanbul Ataköy Lisesi’nde bir genç kız... Üniversiteye giriş sınavında Çalışma Ekonomisi Fakültesini kazanıyor... Fakat coğrafyadan kaldığı için liseden mezun olamıyor... Amerika’nın nehirlerini, Avustralya’nın bitki örtüsünü, Türkiye’nin dağlarını öğretmekten yoksun öğretmen, bir genç kızın geleceğine set çekiyor”ifadeleri yer almaktaydı.

21 Aralık 2001 Cuma


  "Sarı Zarf" iddiası mecliste

Saadet Partisi Ankara Milletvekili Zeki Çelik, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'a, Bakanlıktan "sarı zarf" aldığı iddia edilen gazetecilerin kimler olduğunu sordu. Çelik, Sağlık Bakanı Durmuş'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, gazetecilere verilen sarı zarfın içinde ne olduğunu ve niçin sarı zarf verildiği sorusunu yöneltti. (Turk.net)

20 Aralık 2001 Perşembe


  Kilis’te yerel gazeteye silahlı saldırı

Kilis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Barutçu’ya ait Kent gazetesi ve matbaasına otomatik silahla ateş açıldı. Polisevleri, Santral Sokak’ta meydana gelen olayda, Barutçu’ya ait Kent matbaası ve gazetesine ait işyeri henüz kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından silahla tarandı. Emniyet Müdürü Nihat Çakar, olayda şans eseri ölen ya da yaralanan olmadığını, saldırganın kimliğinin belirlenmesine çalışıldığını söyledi. Olay yeri inceleme ekibi ise incelemeleri sonucu 6 adet boş kovan buldu. Kilis Belediye Meclis üyesi de olan Barutçu, bir süredir Anadolu Ajansı Kilis muhabirliği görevini sürdürüyor. (NTVMSNBC)

20 Aralık 2001 Perşembe


  SHA muhabirine kınama

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 7 Eylül 2001 tarihli Sabah Gazetesi’nde yayınlanan “Başını kapatmadı diye yobazların saldırısına uğradı-Vurun ebeye” başlıklı haberle ilgili olarak Yusuf Sadıkoğlu’nun başvurusu üzerine Sabah Haber Ajansı (SHA) Muhabiri Necdet Çokan’ın kınanmasına karar verdi.

Şikayet konusu “Ebe Demet Polat, Halede Edip Adıvar’ın ünlü ‘Vurun Kahpeye’ romanındaki öğretmen gibi az kalsın linç ediliyordu. Dört aylık hamile olan ebe, düşük tehlikesi atlattı” altbaşlıklı haberde özetle “Demet Polat’ın Şubat 2001’de Adapazarı’nın Kocaali ilçesi Kestanepınarı Köyüne tayinin çıktığı,” belirtilerek “İlk günlerde bir problemle karşılaşmayan Polat’a bir süre sonra başını örtmesi ve namaz kılması için telkinler yapılmaya başlandı. Eşi Zafer Polat’a da benzer telkinler yapıldı. Karı-kocayı ikna edemeyen köylü bu defa da sözlü tacizlere başladı. Tacizlerden sonuç alamayan yobazlardan biri Zafer Polat’ı fındıklarını çalmaya teşebbüs etmekle, bir dükkan sahibi de soygunla suçladı. Bunun üzerine gözaltına alınan Zafer Polat’ın olay günü köyde olmadığı ortaya çıktı. Baskılar ve iftiraların artması üzerine köyde daha fazla duramayacağını anlayan Demet Polat görev yerinin değiştirilmesini istedi. Geçici görevle Kocaeli ilçe sağlık ocağına atandı. Eşyalarını toplamak için köye gelen aile, 30 kişilik grup ‘Öldürün şunları’ diye bağırarak taş, sopa ve demir çubuklarla Polat ve ailesine saldırdı. Köylülerin elinden güçlükle kurtulan aile otomobillerine binerek köyden kaçtı. Köye daha önce iki ebenin geldiği ve bu ebelerinde baskılara dayanamayarak başka yerlere tayinlerini istedikleri belirtildi. Köydeki tek bayan öğretmenin de başını örterek köyde kalabildiği öğrenildi.” ifadeleri yer almaktaydı.

14 Aralık 2001 Cuma


  Fatih Altaylı tazminata mahkum oldu

Sabri - Zehra Yavuz Kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandıkları gerekçesiyle Marmara Üniversitesi Göztepe kampüsünde, derse alınmayan başörtülü öğrenciler hakkında Radyo D'de ağır sözler kullanan Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Altaylı 2 milyar 500 milyon lira tazminata mahkum oldu.

Göztepe kampüsüne eşi Zehra Yavuz ile birlikte gelen Sabri Yavuz'un bir sonraki gün Hürriyet gazetesinde çıkan haberini Radyo D'deki programında yorumlayan Altaylı hakkında Sabri ve Zehra Yavuz çifti, Fatih Altaylı aleyhinde 40, Hürriyet gazetesi hakkında da 20 milyar lira tazminat davası açmıştı.

İstanbul 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında, Altaylı para cezasına çarptırılırken, mahkeme heyeti, haberi yayınlayan Hürriyet gazetesi aleyhinde açılan 20 milyar liralık tazminat cezasını ise reddetti.

13 Aralık 2001 Perşembe


  Basın İlan Kurumu'ndan Star’a ilan yasağı

Basın ilan Kurumu, İş Bankası’nın başvurusu üzerine Star gazetesine üç gün süreyle resmi ilan ve reklam yasağı getirdi. Kurum, bu kararını “Basın Ahlak Esasları Hakkındaki Genel Kurul Kararı’na dayanarak verdi. İş Bankası’nın avukatları, Star gazetesinin İş Bankası ile ilgili olarak yaptığı yayınlar üzerine gazetenin sorumluları hakkında ‘cürüm işlemek için teşekkül oluşturdukları’ iddiasıyla Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne başvurmuşlardı.

13 Aralık 2001 Perşembe


  Vakit'e toplatma

Yayın hayatına bir hafta önce başlayan Vakit Gazetesi'nin 7. sayısı İstanbul 3. DGM Yedek Hakimliği tarafından toplatıldı. Gazetenin toplatılmasına gerekce olarak, manşetten yayınlanan "Laik zarfçılık" haberi gösterildi. Haberde THK'nın Milli Eğitim Bakanlığını da aracı kılarak, öğrencilerden zekat-fitre toplamasının laikliğe aykırı olduğu belirtiliyor ve öğrencilere uygulanan manevi baskı eleştiriliyordu. Vakit yönetimi verilen toplatma kararına itiraz etti.

13 Aralık 2001 Perşembe


  Basın Konseyi Osman Durmuş'un iddialarıyla ilgili inceleme başlattı

Basın Konseyi, Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un, bazı gazetecilere yapıldığını iddia ettiği ödemelerle ilgili olarak, inceleme başlattı. Basın Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Demir, Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un kendisiyle ilgili gazetelerde çıkan bazı haberler üzerine TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yapmış olduğu "Bakanlığımda eskiden basın mensuplarına sarı zarfla ödeme yapılmış. Benim dönemimde bir kuruş hiç kimseye çıkar sağlanmamıştır." şeklindeki iddiası nedeniyle Basın Konseyi Sözleşmesinin 11. Maddesinin “C” fıkrası gereği inceleme başlattıklarını ve öncelikli konuyla ilgili Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un görüşüne başvuracaklarını belirterek, Basın Konseyi Yüksek Kurulu tarafından sonucun en kısa zamanda kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

12 Aralık 2001 Çarşamba


  Basın Konseyi'nden Osman Durmuş'a çağrı

Basın Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Demir, Sağlık Bakanı Osman Durmuş’u, bazı gazetecilere yapıldığını iddia ettiği ödemelerle ilgili olarak, iddialarını kanıtlamaya ve gazetecilerin isimlerini açıklamaya davet etti.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un kendisiyle ilgili gazetelerde çıkan bazı haberler üzerine TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yapmış olduğu "Bakanlığımda eskiden basın mensuplarına sarı zarfla ödeme yapılmış. Benim dönemimde bir kuruş hiç kimseye çıkar sağlanmamıştır." şeklindeki iddiasını kanıtlaması ve isimleri açıklaması gerektiğini belirten Genel Sekreter Demir, “eğer sayın bakan bu ağır suçlamayı kanıtlayamazsa, tüm kamuoyu önünde hem kendinden önceki bakanlar, hem de görevini büyük fedakarlıkla yerine getirmeye çalışan gazeteciler açısından müfteri konumuna düşecektir.” dedi. Demir, Sayın Durmuş’un, para aldığını iddia ettiği isimleri açıklaması halinde, Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun bu gazetecilerle ilgili gerekli incelemeyi hemen başlatacağını ifade etti.

10 Aralık 2001 Pazartesi


  Dinç Bilgin'e yine tahliye yok

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Etibank’ı 480 trilyon lira zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılanan bankanın eski sahibi Dinç Bilgin, Cavit Çağlar ve Nail Keçili'nin tahliye talebi reddedildi. İstanbul 6 No’lu DGM’de görülen duruşmaya, tutuklu yargılanan Mehmet Nail Keçili ile tutuksuz sanıklar Şevket Önay Bilgin, Mustafa Çağlar, İsmail Hakkı Karakaya, Mustafa Dinçer, Yalçın Ayaydın, Nevzat Ak, Ali Cüneyt Ortan, Ferhat Yengiloğlu, Ayşe Hande Güven, Türker İnanoğlu, Ziya Koşal ile Yasin Kadri Ekinci katıldı.

Davanın ikinci duruşmasında, tutuklu sanıklar Dinç Bilgin ile Cavit Çağlar ve Mehmet Nail Keçili’nin avukatları, müvekkillerinin tahliyesini istedi. Tahliye istemlerini reddeden mahkeme heyeti, ‘‘DGM yasasındaki değişikliğin netleşmesinin beklenmesi’’ amacıyla duruşmayı erteledi. (Hürriyetim.com.tr)

10 Aralık 2001 Pazartesi


  Associated Press Ajansı İnternet Sitelerini Uyardı

İnternet haber sitelerinin aboneliğe başvurmadan haberlerini doğrudan yahut dolaylı olarak kullandıklarını tespit ederek 5 site hakkında dava açan Anadolu Ajansı(AA)'ndan sonra, merkezi New York'ta bulunan Associated Press(AP) ajansı da haber sitesi yöneticilerine aynı yönde bir uyarı mektubu gönderdi. Ajansın New York'taki merkezinden gönderilen mektupta, AP haber ve görüntülerinin izinsiz ve ücretsiz kullanılması halinde yargıya başvurulacağı belirtildi. AP'nin uyarı mektubu şöyle:

"Bilindigi uzere, Associated Press'in urettigi haber ve fotograflarin kullanimi yetkisi yalnizca Associated Press abonelerine aittir. Bir "abonelik" iliskisi ya da ozel izin olmaksizin Associated Press kaynakli haber ve fotograflarin, ister yazili basinda olsun isterse elektronik siber ortaminda olsun, aynen veya kismen kullanilmasi yasaya aykiri bir haksiz eylem olusturur. Bu tur bir davranis, ayrica Fikir ve Sanat eserleri Kanununa ve Turk Ticaret Kanununun "Haksiz Rekabet" konusunu duzenleyen hukumlerine ve keza Turk Ceza Kanununa gore de suc sayilir.
Ozellikle, Associated Press'ten izinsiz edinilen haber ve fotograflarin Internet'te sitelere aktarilmasi veya izinsiz kullanicinin kendi logosu altinda bir haber kaynak ya da kategorisi yaratilarak baska sitelere "deep link" veya "frame link" yoluyla aktarilmasi bicimindeki uygulamalar yasaya aykiri olup ceza ve tazminat gerektiren suc teskil ederler.
Bazi Internet sitelerinin Associated Press'in urettigi haber ve fotograflari yasal olmayan yollarla kullandiklarinin ve bazi durumlarda bunun Associated Press'e abone baska haber servisleri uzerinden dolayli olarak yapildiginin saptanmasi uzerine bu genel bilgilendirmenin yapilmasi gerekli gorulmustur. Bu duyurumuzdan sonra saptanacak ihlaller yargi yoluyla kovusturulacaktir.
Halen dunyanin cesitli yerlerinde yasanan sicak ve soguk savaslar ve yaklasan Dunya Kupasi maclari da dahil olmak uzere onemli spor olaylarini da goz onune alarak Associated Press'in haber ve fotograflarindan bir abonelik sozlesmesi cercevesinde yararlanmak isteyenler basvurularini Ankara ofisimize yapabilirler. (fax:312-4663198)
Sozlesme yapmadan once tecrube niteliginde olmak uzere abone adaylarina gecici surelerle Associated Press haber ve fotograflarindan bedelsiz yararlanma olanagi da saglanabilmektedir.

08 Aralık 2001 Cumartesi


  ÇGD'den "İnsan Hakları Günü" etkinlikleri

10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenecek olan etkinliklere Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şubesi de etkin olarak katılacak. ÇGD, bir dizi etkinliğin gerçekleşeceği haftada, 40 sivil toplum örgütüyle birlikte hareket edecek.

MEDYA MASAYA YATIRILIYOR
12 Aralık günü gerçekleştirilecek olan "Medya ve İnsan Hakları" konulu panelin düzenlenmesinde aktif rol alan ÇGD, Sıraselviler'deki Nazım Hikmet Vakfı Salonu'nda düzenlenecek olan panelin konuşmacılarını da belirledi. Saat 15.00'te başlayacak olan panele, gazeteci Oral Çalışlar, Ragıp Duran ve Umur Talu katılacak. Gülay Şubatlı'nın yöneteceği panelde, "Medya ve İnsan Hakları ilişkisi" tartışılacak.

GAZETECİLER TİYATRODA BULUŞUYOR
Öte yandan, yine bu etkinlikler kapsamında düzenlenen tiyatro oyununa ise ÇGD'liler topluca gidecekler. ÇGD'liler, Düşün Sahnesi'nin sergilediği "Sessizlik" adlı oyunu birlikte izleyecekler. 12 Aralık günü saat 20.30'da sahnelenecek olan oyunun tüm geliri ise Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na bağışlanacak.

05 Aralık 2001 Çarşamba


  Akit'in yerine Anadolu'da Vakit geldi

Yayın hayatına Pazartesi günü son veren Akit Gazetesi'nin ekibi "Anadolu'da Vakit" adıyla yeni bir gazete çıkardı. Gazete bugün yayın hayatına atılırken, yeni gazeteyle ilgili Abdurrahman Dilipak, Hasan Karakaya, A. İhsan Karahasanoğlu, Hasan Aksay, Kemal Güler, Yılmaz Yalçıner, Yalçın Turgut Balaban ve Ülkü Kumral imzalı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Biz, bir grup gazeteci ve yazar biraraya gelerek, bugün, 'Anadolu'da Vakit' adıyla yeni bir gazete yayınlamaya karar verdik" denildi.

05 Aralık 2001 Çarşamba


  Ahmet Altan beraat etti

Aktüel Dergisi'nde yazdığı "Siyasal zina ve cinayet" başlıklı yazıda "hükümetin manevi şahsiyetini, devletin askeri ve emniyet kuvvetlerini tahkir ve tezyif ettiği" iddiasıyla hakkında 6'şar yıla kadar ağır hapis cezası istenen yazar Ahmet Altan ile derginin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Tunalı beraat etti.

05 Aralık 2001 Çarşamba


  Akrabasının ölümünü, haberini montajlarken öğrendi

Cihan Haber Ajansı montaj elemanlarından Köksal Mutlu, bir intihar haberini montajlarken acı bir olay yaşadı. İntihar eden kişi yakın bir akrabasıydı. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Cihan Haber Ajansı'nın (CHA) montaj editörlerinden Köksal Mutlu, her gün cinayet, trafik kazası ve intihar gibi birçok olayın görüntülerini kurgulayarak televizyonlara servis yapıyordu. Köksal Mutlu, haberin montajını yaparken haberdeki 'Mutlu' soyadı dikkatini çekti. Haberin detaylarına indiğinde intihar edenin kuzeni olduğunu fark etti.

8 yıldır gazetecilik yapan Köksal Mutlu hayatında ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını söyledi. Haberciliğin diğer mesleklerden farklı olduğunu ifade eden Mutlu, yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Herkesten önce olayı siz duyar, haberi siz görürsünüz. Ajansın görüntülü yayın mutfağın da çalıştığım için çok enterasan, ilginç haberlerle karşılaşmak mümkün. Bazen çok dramatik, espritüel, bazen de haberin içinde kendinizi bulabilirsiniz. İşte bunlardan biri de yakın bir akrabamın vefatı." (Zaman Gazetesi)

05 Aralık 2001 Çarşamba


  “Sedat Simavi Ödülleri”ni kazananlar belli oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği “Sedat Simavi Ödülleri”ni kazananlar belli oldu. TGC’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 9 dalda düzenlenen ödüllere ilişkin seçici kurulların değerlendirmesi tamamlandı. Buna göre, Gazetecilik Ödülü’ne, “Küreselleşme Korkusu ve 2001 Krizi” adlı eseriyle Osman Ulagay ve “Yeter Söz Milletin” başlığıyla “okur ilişkileri yazılarıyla” Yalçın Bayer layık görüldü.

Radyo Ödülü’ne “Alo Türkiye’nin sesi: Burdur İli” adlı radyo programıyla Ahmet Mortaş, Televizyon Ödülü’ne “Halfeti: Suya Dönüşen Topraklar 2000”adlı televizyon programıyla Kerime Senyücel değer görüldü. Seçici Kurul Televizyon dalında “Eski Dünyanın Son 10 Günü” adlı haber programı nedeniyle Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ile “Bilim ve Yaşam” adlı televizyon programı nedeniyle Erol Eldem ve Alper Tunga Özdemir’i de övgüye değer buldu. TGC’nin kurucu başkanı Sedat Simavi adına 25 yıldır düzenlenen “Sedat Simavi Ödülleri”, 11 Aralık Salı akşamı, saat 19.30’da 4. Levent İş Kuleleri İş Sanat Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek törenle sahiplerine verilecek.

04 Aralık 2001 Salı


  DGM'den Chomsky'ye dava

ABD ve medya hakkındaki sert eleştirileriyle tanınan MIT Profesörü dilbilimci Noam Chomsky'nin 'Amerikan Müdahaleciliği' adıyla Türkçe'ye çevrilen kitabı hakkında 'bölücülük' davası açıldı. Radikal'in haberine göre, İstanbul DGM Savcısı Bekir Rayif Aldemir, Chomsky'nin Aram Yayınları'ndan eylül ayında çıkan kitabında 'bölücülük propagandası' yapıldığını öne sürdü. Aldemir, kitabın yayımcısı Fatih Taş'ın Terörle Mücadele Kanunu'nun 8'inci maddesine göre, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yapmak' suçundan bir yıl hapis cezası almasını istedi. Aldemir, davasına dayanak olarak kitabın 143-185 sayfaları arasında yer alan 'Ortadoğu'da Barış Olasılıkları' başlıklı bölüm ile sunuş yazısını gösterdi. Böylece Amerika'nın 40 yıldır yapamadığını Türkiye başarmış oldu.

03 Aralık 2001 Pazartesi


  Türk basınında bir gazete daha tarihe karıştı

Yaklaşık 8 yıldır yayın hayatının içinde olan ve geçtiğimiz hafta ekonomik nedenlerden dolayı, yayın hayatına son vereceğini açıklayan Akit bugün son kez okuyucusunun karşısına çıktı. Gazete dün sürmanşetten 'Dostlara teşekkürler' başlığı altında şunları yazdı: "8 yıldır yayın hayatımızı sürdürüyoruz. Hukuksuz bir şekilde ve verilen astronomik tazminat cezaları yüzünden susturulmak isteniyoruz."

Akit Gazetesi, bugün "elveda" manşetinin altında "Hakkınızı helal edin" diyerek okuyucusu ile helalleşti. "Hakk için, hakikat için, mazlum ve mahrum halk için ve nihayet milyonlarca şehid kanı ile sulanmış bu ülke için gücümüz nispetinde çalıştık, çabaladık, sadırılara siper olduk. Zorbaların ve zalimlerin önünde eğilip bükülmeden, zillete düşmeden; yayınımıza bugün son veriyoruz. Çok yoğun saldırılarla karşılaştık. Özellikle 28 Şubat sürecinde hergün bir tuzakla boğuştuk. Peşpeşe komplolor kuruldu, hepsini teker teker aştık. Ancak gazetemizi başvurdukarı hertürlü desise ile yıkamayan şer odakları, şu son günlerde, hukuku da paspas gibi çiğneyerek ekonomik linç uyguladılar."

Gazetenin Genel Yayın Koordinatörü Ülkü Kumral, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada Akit çalışanlarının yeni bir oluşum içinde olacaklarının sinyalini vererek kararın yazarlarda olduğunu belirtti. "Yazarlarımız doğruları yazma, düşündüklerini okuyucularıyla paylaşma yolunda inşaallah yeni bir oluşum için gayret sarfediyorlar. İnşaallah düşünen beyinler okuyucu ile buluşmaya devam edecek. "

Gazetenin etkili yazarlarından Hasan Karakaya ise şunları yazdı. "Nefes alamayacaknoktaya geldik!.. Hukuk kılıflı adaletsiz eller habire sıkıyor boğazımızı!.. Tazminat adı altında, sizlerin helâl paralarını gaspetmek istiyorlar!.. Ve biz; Susmamak için; Gerçekleri haykırabilmek için, bir karar arefesindeyiz bugünlerde!.. Evet, bugünlerde!.. Bir istişarede bulunacak ve ne yapmamız gerektiğine karar vereceğiz!.. Ama bilin ki; Allah’ın izni, sizlerin de desteği ile, Sus-ma-ya-ca-ğız! İnanıyoruz ki; Cenab-ı Hakk, bir kapıyı kapatır, ama binlerce kapıyı açar!.. Bakalım Mevlâm neyler?.. Neylerse güzel eyler!.. "

03 Aralık 2001 Pazartesi


  Gazeteci'nin konuğu Neşe Düzel

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şubesi'nin radyo 92nokta3'te Pazartesi günleri yaptığı medya programı "Gazeteci"nin bu haftaki konuğu, Radikal Gazetesi yazarlarından Neşe Düzel. Neşe Düzel, bugün, saat 20.00-21.00 saatlerinde yayımlanacak olan programda, Hüseyin Taş ve Sevilen Toprak'ın sorularını yanıtlayacak.

03 Aralık 2001 Pazartesi


  TRT denetçisi de "Salkım Hanım'ın Taneleri"ni sakıncalı bulmuş!

Yılmaz Karakoyunlu’nun romanından uyarlanan ve TRT’nin desteğiyle çekilen filmle ilgili hazırlanan denetim raporu olumsuz görüşler içeriyor. 1999’da sinemalarda gösterilen film, 2001 yılı Nisan ayında TRT’de yayınlanmak istendi. Ancak film TRT Denetimi’ne takıldı.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Yayın Denetleme Kurulu üyesi M. İlhan Ömür’ün denetiminden sonra filmin mevcut haliyle yayınlanması sakıncalı bulundu. Raporda, “Filmde, gayrimüslimlerin varlık vergisinden nasıl etkilendiği ortaya konulmakta, vergiyi ödemeyenlerin Aşkale’de sürgünde zulüm derecesinde (görüntülere göre toplama kampları gibi) çalıştırıldığı vurgulanmaktadır. Varlık vergisinin gayrimüslimler için çıkarıldığı söylenmekte ise de, filmde ana karakterler Ermeni olduğu için film sanki Ermeniler zulüm görmüş mesajı verme tehlikesini beraberinde getirmektedir.” deniliyor. Filmde yer alan tecavüz sahnesi ile ‘ters ilişki’ kurulduğu izlenimi verildiğini belirtilen raporda, filmde küfürlü sahnenin yer aldığı kaydediliyor. Raporda, “Bu çerçeve içinde değerlendirildiğinde, film Ermenilerin sözde bazı iddialarına destek sağlayabilecek özelliklere sahiptir.” deniyor. Ömür, filmin ancak gerekli çıkarma ve kısaltmalar yapılarak yayınlanabileceğine dikkat çekiyor.

30 Kasım 2001 Cuma


  Serbest Basın Kartı süresi uzatılıyor

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) işten atılan gazetecilere verilen, "Serbest basın kartlarını" taşıma süresinin uzatılmasına ilişkin bir öneriyi Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'ya sundu. Karakoyunlu bu öneriyi olumlu bulduğunu ve gerekli desteğini vereceğini açıkladı. TGS ayrıca Basın Kartı Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde değişiklik metninin hazırlanması için Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yetkilileriyle önümüzdeki günlerde görüşecek. Yeni sürenin ne kadar olacağı ise yapılacak görüşmelerden sonra kesinlik kazanacak.

30 Kasım 2001 Cuma


  Altı eser film oluyor

TRT'den Sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun başkanlığında yapılan, Televizyona Uyarlanacak Edebi Eserler Kurulu toplantısında, altı eserin televizyona uyarlanmasına karar verildiği bildirildi. TRT Basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, TRT'nin filme uyarlaması kesinleşen eserler şunlar: Nahit Sırrı Örik'in "Sultan Hamid Düşerken", Orhan Kemal'in "Bereketli Topraklar Üzerinde", Sait Faik'in "Havada Bulut", Kemal Tahir'in "Esir Şehrin İnsanları" ve "Esir Şehrin Mahpusu" ile Adalet Ağaoğlu'nun "Bir Düğün Gecesi".

30 Kasım 2001 Cuma


  Sertel Gazetecilik Vakfı Ödülleri'ne layık görülenler belli oldu

Sabiha ve Zekeriya Sertel adına düzenlenen "Sertel Gazetecilik Vakfı Ödülleri"nin sahipleri belirlendi. Vakıf'tan yapılan yazılı açıklamada, bu yıl ödüllere, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Aydın Engin'in değer görüldüğü belirtildi. Ödüller, Tan Gazetesi binasının 4 Aralık 1945'te uğradığı saldırıda yıkılışının yıldönümünde, Çemberlitaş'taki Basın Müzesi'nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

30 Kasım 2001 Cuma


  RTÜK "Salkım Hanımın Taneleri"ni yeniden değerlendirecek

RTÜK bugün yaptığı toplantıda "Salkım Hanımın Taneleri" adlı filme ilişkin İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin raporunu değerlendirdi. Bazı üyelerin raporu "yetersiz" bulması üzerine Üst Kurul, 5 Aralık Çarşamba günü yapacağı toplantıda filmin izlenmesinden sonra konunun değerlendirilmesini kararlaştırdı. RTÜK'ün şikayet hattı ALO 178'e gelen şikayetler ve bazı milletvekillerinin sözlü başvurusu üzerine, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin uzmanları, söz konusu filmi incelemeye alarak bir rapor hazırladı. Raporda, filmin "sakıncalı olmadığı" görüşü dile getirildi. ( Turk.Net )

28 Kasım 2001 Çarşamba


  TRT'nin 'Yeni Yayın Planı" açıklandı

TRT'nin yayınlarında uyacakları ilke ve hedeflerin yeniden düzenlendiği 2002 yılı "Genel Yayın Planı" yayınlandı. Yeni düzenlemeye göre, haber bültenlerinde önceden tespit edilmiş izlenimler yerine, muhabirlerin canlı olarak aktardığı olayların dinamik bir akış içinde verilmesi sağlanacak. Televizyonda görüntüye ağırlık verilecek, konuyla ilgisi olmayan görüntüler yayınlanmayacak.

TRT'den yapılan açıklamada, haberlerde, halkta panik, karamsarlık ve yılgınlık yaratacak, devletin kurumlarını ve güvenlik güçlerini küçük düşürecek, terörle mücadele eden ekiplerin çalışmalarına olumsuz etki yapacak yayınlara yer verilmeyecek. Haberlerde, yorumlara ve değerlendirmelere de yer verilecek. Haber bültenlerinde, günümüzde ve gelecekte Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine zarar verebilecek siyasi ve ideolojik değerlendirmeler yapılmayacak. Haber ve yorumların kaynaklarının açıklanmasına dikkat edilecek. Siyasi haberlerde ve haber programlarında tarafsızlık, doğruluk ve güncelliğe özenle uyulacak, siyasi parti açıklamalarının özetlenmesi halinde ise açıklamanın amacı ve özü kaybettirilmeyecek. (Turk.Net )

28 Kasım 2001 Çarşamba


  TRT kendini savundu: Filmin yayınlanmasına yönetim kurulu karar verdi

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun eserinden filme çekilen "Salkım Hanımın Taneleri" adlı filmin, TRT'de yayınlanmadan önce kurumun bütün yasal prosedürlerinin uygulandığı ve TRT Yönetim Kurulu kararı gereği, TRT'de yayınlandığı bildirildi. TRT Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada romanın "Yunus Nadi Roman Ödülünü" aldığı, filmin de çok sayıda ödül kazandığı kaydedildi.

28 Kasım 2001 Çarşamba