Ana Sayfa

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

.


    Gündem
    Medyascope
    Medyajans
    MedYaram
    Röportaj/ Sohbet
    Medya Dosyası
    Yerel Medya
    Gazete Tirajları


    Medya Kitaplığı
    Araştırmalar/Tezler
    Media Studies
    Media Net Link
    Köşelerde Medya
    Meslek İlkeleri


    Tezcan'lık
    Karikatür
    MedyaRazzi
    Meslek İlkelleri


    Medya-Forum
    Eleştiriler-Öneriler
    Tartışma Platformu
    Tekzip-Açıklama


    TGC
    TGS
    ÇGD
    Basın Konseyi
    Örgütlerden


    Künye
    Reklam
    Ahmet Tezcan
    Ertuğrul Acar


Bir-Net

E- Mail

Medya Kitapları İndeksi             AHMET TEZCAN
             DİLEK YARAŞ
             ESRA D. ARSAN
             FERZENDE KAYA
             FUAT UĞUR
             HASAN ÖZSAN
             KORAY DÜZGÖREN
             MURAT SEKMEN
             NECEF UĞURLU
             RAGIP DURAN
             ÜMİT OTAN
             YAVUZ BAYDAR
             ZAFER ÖZCAN

Dördüncü Kuvvet Medya, herkesin görüşlerini rahat bir şekilde ifade edebileceği bir tartışma ortamı oluşturdu. Burada görüşlerinizi aktarabilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

DKM FORUM SAYFALARI

    İNCİ AVSISI NURİYE AKMAN 4 KİTAPLA OKUR AVCISI OLDU

    Benseno Yayınları

Nuriye Akman Sabah Gazetesi'nde haftalık söyleşileri ile gazeteciliğin "mülakat" alanında ilk söz sahibi olan Nuriye Akman, son sözünü Benseno Yayınları'nın yayımladığı 4 kitapla söyledi. Akman hem gazetedeki söyleşi ve röportaklarını, hem TRT 1'de yayınlanan İnci Avcısı programını hem de Adnan Menderes'in eşine cezaevinden yazdığı mektupları kitaplaştırdı. Akman'ın kitapları gazetecilikle ilgilenenler, genç gazeteciler, özellikle iletişim öğrencileri için son derece önemli örnek kitap niteliği taşıyor. Bir gazetecinin söyleşileri için nasıl hazırlandığı, nelere dikkat ettiği ve sorularını nasıl sorduğu gibi konuların ipuçlarını yahut bir profil programının nasıl formatlanacağını Nuriye Akman'ın usta kaleminden öğrenebilirsiniz.

İNCİ AVCISI

İnci Avcısı - Nuriye AkmanNuriye Akman, TRT-1'de yayınlanan İnci Avcısı programını kitap haline getirdi. Alev Alatlı, Alev Ebuzziya, Aydın Menderes, Bedri Koraman, Cem ve Ümit Boyner, Doğan Hızlan, Hayrettin Karaca, İlber Ortaylı, İshak Alaton, Mehmet Ali İrtemçelik, Reha Muhtar, Yılmaz Karakoyunlu ve Zuhal Yorgancıoğlu ile yapılmış Tv röportajlarından oluşuyor İnci Avcısı. Akman, kitabı programın sadece yayınlanan kısımlarından oluşturmamış. Ön görüşme, programın hazırlık aşaması ve çekim süreci de yer alıyor. Bu bakımdan bir program formatını önü ve sonuyla bir arada görme imkanı sunması açısından hayli değerli bir kaynak niteliğinde. Akman, profilini çizeceği insanları ilginç yöntemler kullanarak gözler önüne sermeye çalışıyor. İnsan-eşya ilişkisi ilk hareket noktası. Daha sonra onları bir ayna karşısında kendileriyle yüzleştiriyor. Bu arada mensur şiir denilebilecek kısa kişisel yorumlarını da aralara serpiştiriyor. Nihayet her birinin avuna birer inci tanesi koyarak program armağanı sunuyor.
İnci Avcısı'nda Alev Alatlı, Yılmaz Karakoyunlu ve Aydın Menderes röportajları son derece ilgi çekici. Reha Muhtar ise sizi hayal kırıklığına uğratır. Akman'ı da uğratmış zaten.

ELLİ KELİME

Elli Kelime - Nuriye AkmanBir gazeteciyi en çok heyecanlandıracak başarılardan biri, herkesin peşinde koştuğu belgeleri elde etmek ve okura sınmaktır. Elli Kelime işte böyle bir "atlatma" kitap. Akman yıllardır başta Nazlı Ilıcak olmak üzere pek çok gazetecinin peşinden koştuğu Adnan Menderes'in eşi Berin hanıma mektuplarının tamamını ele geçirerek kitaplaştırdı. İdam edilen bir başbakanın ceza evinden eşine her gün sadece elli kelimeyle sınırlandırılan mektuplarını okumak insana derin bir hüzün veriyor.
Elli Kelime'nin baş tarafında mektupları Nuriye Akman'a yayınlaması için veren kişi olan Aydın Menderes'le yapılmış bir söyleşi de yer alıyor. Nuriye Akman'ın mektuplarla ilgili hüzünlü düşüncelerini de aynı hüzünle paylaşıyorsunuz. Elli Kelime bir döneme ışık tutması açısından her gazetecinin mutlaka okuması gereken bir kitap.

KALABALIKLAR

Kalabalıklar - Nuriye AkmanAkman'ın söyleşileri yanında röportajcılıktaki ustalığını gösteren kitabı ise Kalabalıklar. Akman gazetede hafta sonları yayınlanan bu röportajlarıyla sokaktaki sıradan insanı anlatıyordu. Kalabalıklar'ın arka kapağında şunlar yazıyor:

"Kalabalıklar, kah alanda, tarlada, kıyıda; kimi zaman daracık mekanlarda; mazen akan, kaynayan, taşan; nazen duran, susan, bekleyen; gür sesli, sesi kısık, dilsiz toplulukları hissetme ve yansıtma denemesi... Bir gazeteci kalbinin çektiği fotoğraflar... Tek kişilik kalabalıklardan, kalabalıkların ortasındaki tenhalıklara kadar yüzlerce insana dokunuş... Bireyi toplumla tanışmaya, toplumu bireyi hatırlamaya davet... Hem geçip gideni yakalama, hem ötekini anlama coşkusu... Kalabalıklar Türklerin kokusu..."

Hududu bekleyen bir askerin yüreğindeki yuva hasretini gizlemeye çalışan sert bakışlarından, sert rüzgarların yalpalağıdığı balıklar akan bir tekneye, Nemrut'tan Bakırköy Akıl Hastanesi'ndeki yalnız insanların arasına gidip geliyor ve Nuriye Akman'ı okurken, bugün neredeyse "öldürülmüş" olan röportaj gazeteciliğinin büyük ustalarını Fikret Otyamları, Yaşar Kemalleri, Mete Akyolları, Halit Çapınları ve Faruk Şensoyları hatırlıyorsunuz. Kesinlikle bu kitabı alıp siz de kalabalıklar'a karışın! Kendinizi bulun!

YÜZLEŞME

Yüzleşme - Nuriye AkmanAçlık grevinde 205 gün geçirdikten sonra tahliye edilen Oya Açan ve eşi Selim'le yapılmış çok sıkı bir röportaj. Akman, kendi tabiriyle "en gıcık soruları sorup en sert cevapları alırken" yüzlerinde eksik olmayan tebessümle adeta bir dönemi sorguluyor. Bir dönemi, bir sistemi ve kendimizi.
"Gururun ve önyargının kimseye yararı yok; insanın anlayış kapasitesini bloke ediyor. Açıkça söylüyorum; Oya ve Selim bana çok şey öğrettiler. Onların neler olduğunu, okur kendi bilincinin süzgecinden geçirerel anlayacak. Onları tek tek sayarak ek bir ambargo koymak istemiyorum bilinçlere. Sadece şunu söylemek istiyorum: Birbirimize bu kadar uzak durmayalım. Durumun vehametini uzaklığımız büyütüyor."

Nuriye Akman'ın Yüzleşmesi sadece ilgilisi için değil, hepimize gerekli. Akman bu kitapla bir gazetecinin yapabileceği en önemli hizmeti yerine getiriyor. Sonrası kitabı okuyarak hükmü verecek olan okurların.

Nuriye Akman'ın kitabını kitapçılardan temin edebileceğiniz gibi Benseno Yayınları'nın Alaybeyköşkü Caddesi No:2-4 Kat:3 Cağaloğlu-İstanbul adresinden yahut 0212-528 23 57 numaralı telefonla sipariş edebilirsiniz.

Ahmet Tezcan


E-mil:atezcan@dorduncukuvvetmedya.com

23 Aralık 2001 Pazar