Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
GAZETECİ GÖZÜYLE 'HRANT DİNK CİNAYETİ- MEDYA, YARGI, DEVLET'
27.04.2009
Bookmark and Share
Vatan Gazetesi muhabiri Kemal Göktaş'ın "Hrant Dink Cinayeti - Medya, Yargı, Devlet" isimli kitabı çıktı. Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve yazar Ali Bayramoğlu'nun önsözünü kaleme aldığı kitap, Hrant Dink cinayetinin bütün yönleriyle ortaya konulmasını hedefliyor.

Cinayetin anatomisini çıkarmaya odaklanan kitap, cinayeti sadece polisiye yönüyle değil, politik, medyatik ve hukuksal süreçleriyle ele alıyor ve okurun yakın dönemin bu trajik öyküsünü bütünlüklü olarak görmesini amaçlıyor.

BİLİMSEL ÇALIŞMA GAZETECİ KİTABINA DÖNÜŞTÜ

Göktaş'ın Güncel Yayıncılık'tan çıkan kitabının ilk bölümünde, Ankara Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Lisans bölümünde hazırladığı "Türkiye'de Basının Kamuoyu Oluşturması, Örnek Olay: Hrant Dink'in Hedef Haline Gelen Bir Siyasal Figüre Dönüştürülmesi" tezi yer alıyor. Bu bölümde Hrant Dink'in ilk "Türk kadın pilotu" ve Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'in Ermeni asıllı olduğu iddiasına ilişkin yaptığı haberden sonra nasıl hedef haline getirildiği örnekleriyle anlatılıyor. Geniş bir basın taraması ile yazılan bu bölümde Dink'e yönelik nasıl bir ötekileştirme yönteminin izlendiği i ortaya konuluyor. Bu bölümün önemli bir noktası da Gökçen haberinden sonra Genelkurmay'ın yaptığı açıklama ve bu açıklamaya ilişkin basının tutumunun ele alınması oluşturuyor.

301 LİNCİ VE ERGENEKON

Kitabın ikinci bölümünde ise Dink'in Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinden yargılanmasına ilişkin hukuksal süreç ele alınıyor. Dink'in bilirkişi raporunda suçsuz olduğu belirtilmesine rağmen cezalandırılmasını ve bu yapılırken ortaya konulan bakış açısı analiz ediliyor.

Göktaş'ın kitabında üçüncü bölüm ise Ergenekon'la ilgili. Dink cinayetinde Ergenekon'un rolü olduğu henüz delillendirilmedi. Ama kitapta Ergenekon ve Dink cinayeti dava dosyaları, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık Teftiş Kurulu raporlarında bu bağın ortaya konulabileceği çok sayıda bilgi, belge ve ipucuna yer veriliyor.

Kitabın son bölümü cinayette devletin rolüne ilişkin. Cinayetten önce devletin tüm istihbarat kuruluşlarının cinayeti tetikçisine varana kadar bilmesi ve buna rağmen önlem almamaları zaten kamuoyunun bilgisinde. Kitapta bu durumun bütünlüklü bir manzarasının okurun önüne konulmasının yanı sıra yeni bilgiler ve olgular da tartışılıyor. Kitapta cinayetin işlenmesinde jandarmanın, polisin ve hükümetin sorumluluğunu gösteren bilgiler yer alıyor.Sayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder
 
   İLGİLİ LİNKLER
· Eski Yazılar
· Medya Kitaplığı
· Medya Kitapları indeksi
· Medya Kitaplığı Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         0 Yorum var
  
   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com