Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
BELEDİYE BAŞKANI ADAYLARI BU KİTABI OKUMADAN SEÇİME GİRMEMELİ
10.01.2009
Bookmark and Share
Araştırmacı ve Siyasal Pazarlama Uzmanı Yavuz Saltık yaklaşan yerel seçimler öncesi başkan adaylarına ve seçim kampanyalarına ışık tutacak bir kitaba imza attı: "Tanrım Beni Başkan Yarat" . Başkan adaylarına medyayı nasıl etkin kullanacaklarını anlatan kitapta "Bir belediye başkanı seçime kendisini nasıl hazırlamalı?", "Bekâr başkana oy verirler mi?" gibi sorulara da cevap arıyor...

Daha önce Bahçeşehir Belediyesi’nde de Danışmanlık yapan Yavuz Saltık’ın kitabı belediye başanlığına veya siyasete ilgi duyan herkesin okuması gereken bir çalışma niteliğinde.

"Yerel seçimlerin arefesindeyiz. Ülkenin dört bir yanında seçime hazırlanan başkan adaylarının hepsi aynı şansa veya olanaklara sahip değil. Kimisi global ajanslar üzerinden dünya tecrübelerini satın alabiliyor iken kimisi ise kaderini belirleyecek bir seçimin sloganlarını merdiven altı bir matbaanın yaratıcılığına teslim etmek zorunda kalıyor. Belediye başkanlığının belli başlı bir okulu olmadığına göre pek çok farklı meslek alanındaki insan seçimlere kendilerince hazırlanma yolunu seçiyor Aday adayları ve adayların pek çoğu en bilindik ve en yaygın yöntemi yani “Allah ne verdiyse yöntemi”ni tercih ederek seçim kampanyalarını bir akrabalarının ellerine teslim edecek.

Adayların çoğunun geleneksel seçim kampanyalarını tercih etmesinin bir nedeni ekonomik yetersizlik, diğer nedeni de bu alanda Türk insanının faydalanabileceği kaynakların az olmasıdır. Seçim kampanyaları ile ilgili ülkemizde yayınlanan pek çok eser yabancı dilden tercüme olup bu kaynaklar da Türk insanının sosyolojik değişkenlerini anlamak ve anlatmaktan son derece uzak çalışmalardır. Özetle; Türkiye’de yerel yönetimlere aday olacak kişilerin okuyup da faydalanabileceği, pratik hayattan örneklerle kendisine faydası olabilecek kaynaklar yok denecek kadar azdır.

Kitapta cevabı verilen sorulardan bazıları şunlar:

• Bir belediye başkanı seçime kendisini nasıl hazırlamalı?
• Teşkilatla iyi geçinmenin faydaları nelerdir?
• Başkanın arabası ne marka olmalı?
• Bekâr başkana oy verirler mi?
• Başkan olmak için en iyi meslekler nelerdir?
• Eğitim durumu, başkanlığa giden yolda ne derece etkilidir?
• Seçimlerden önce köydeki arazileri üzerinize tapulamanın gereği var mı?
• Akrabalar seçimi kazanamayacağınızı düşünür mü?
• Seçim kampanyası için parayı nerden bulmalı?
• Başkan, arkadaşına ihale verse ne olur?
• Seçim günü ne yapmalı?
• Başkanlığın ilk günleri nasıl geçirilir?
• Belediye personelini ne yapmalı?
• Yeniden seçilememe telaşı nasıl aşılır?

Yavuz Saltık kitapla ilgili olarak “Bu kitaptan bir nebze de olsa faydalananlar bana teşekkür etmek için hemşerim, büyüğüm ve örnek insan rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu’nun devlete ve insana bakış açısı, azmi ve samimiyeti ile vazife görsünler yeter. Bu kitabı belediye başkanlığı makamını zenginleşme ve köşeyi dönme makamı olarak görenlerin okumaması en büyük dileğim” diyerek kitabın gerçek amacına dikkat çekiyor.

Yavuz SALTIK Kimdir?

1972 Trabzon doğumlu. Mersin Üniversitesi Pazarlama Bölümü mezunu. STRATEJİ|MORI Araştırma şirketinde Araştırma Uzmanı ve GfK Araştırma şirketinde Saha Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Araştırma sektöründe geçen 10 yıla yakın zaman içinde yurt içinde ve yurt dışında onlarca siyasi araştırma projesinin içinde yer aldı. İrili ufaklı seçim kampanyalarının farklı aşamalarında görev aldı.

2002 yılından beri free-lance olarak özellikle yerel yönetimlere yönelik danışmanlık hizmeti vermeye ve kendi seçim kampanyalarını yapmaya başladı. Bahçeşehir Belediyesi’nde iki yıl Yönetişim Danışmanlığı yaptı. Türkiye’nin ilk modern semt pazarı olan Pazartürk’ün isim babası.

Kendi geliştirdiği Belediye Kurumsal Yönetişim Modeli’ni ARI Hareketi, Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü (IRI) ve Konrad Adenauer Vakfı’nın eğitim çalışmalarında ders olarak anlattı. Yönetişim modeli ulusal basında da yer aldı. (Hürriyet İK, Radikal, Dünya, MediaCat) Bahçeşehir Belediyesi’nde bi dönem uygulanan bu yönetişim modeli sayesinde belediye sosyal paydaşları nezdinde memnuniyeti en yüksek belediyelerden biri oldu.

ARI Hareketi’nin düzenlediği Yerel Kalkınma konulu çalışmada proje eğitmeni olarak danışmanlık yaptı. İnfakto Research Workshop adlı araştırma şirketinde danışmanlık yapıyor. Aynı zamanda siyasal iletişim danışmanlığı şirketi olan REY Politik’in kurucu ortakları arasında yer alıyor. Ulusal basında Yönetişim, Kurumsal İletişim, Kriz Yönetimi, Yerel Kalkınma gibi konularda haber ve makaleleri yayınlandı. Avrupa ile Dialog Derneği üyesi. Trabzon Fikir Kulübü’nün de kurucularından olan Yavuz Saltık, evli ve 2 çocuk babası.

http://tanrimbenibaskanyarat.blogcu.com/


Sayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder

 
   İLGİLİ LİNKLER
· Eski Yazılar
· Medya Kitaplığı
· Medya Kitapları indeksi
· Medya Kitaplığı Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         0 Yorum var
  
   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com