Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
BİR BASIN TOPLANTISI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ...
29.04.2009
Bookmark and Share
FERDİ GÜNGÖR

Orgeneral İlker Başbuğ, medya ile biraraya geldi. Sorular kısmına geçildiğinde ise Birand'ın "her yerden silah fışkırıyor" tanımıyla başladığı soru, Org. Başbuğ'u kızdırdı. Başbuğ: "Siz bir duayensiniz Sayın Birand. Bu şekilde bir tanım doğru mu?" diye sordu.

Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen İletişim Toplantısı'nda basın temsilcileriyle biraraya geldi. 9 güvenlik görevlisinin şehit olmasına yönelik olarak "Bu tip olaylar, bizlerin, güvenlik kuvvetlerinin, bölücü terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadelede kesinlikle azim ve kararlılığımızı azaltmaz. Güvenlik kuvvetlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, terörle mücadeleye dünden daha fazla, daha azimli, daha kararlı olarak devam edecektir" diyen Başbuğ, kamuoyunun dikkatle takip ettiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmekte olduğu soruşturma kapsamında bulunan mühimmat ve silahlarla ilgili olarak da açıklamalar yaptı.

"Uğur dündar soruyor..."

Uğur Dündar'ın konuyla ilgili sorusu üzerine, bulunan silahların seri numarasıyla ilgili kapsamlı çalışmanın henüz tamamlanmadığını ancak tamamlandıktan sonra bu konuyla ilgili açıklamanın yapılacağını kaydeden Org. Başbuğ, bir bulguyu da gazetecilerle paylaştı: "Listenin tamamı araştırılmadı ancak bir tanesi ile ilgili bir araştırma sonucu var ki; o da TSK'nın silahın bulunduğu noktadaki komutanlığında böyle bir silahın kayıtlı olmadığıdır. Ancak listenin tamamı ile ilgili araştırma yapmadan kesin ifadeler kullanmak zor"

"MKE yalnızca TSK'ya silah vermiyor..."

Orgeneral İlker Başbuğ, bulunan silahlarla ilgili olarak şu dikkat çeken açıklamayı da yaptı:

"Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) örneğin lav silahlarını yalnızca TSK'ya vermiyor. Bunu Emniyet Müdürlüğü'ne ve hatta Irak'a da gönderiyor. Silahların seri numaralarından silahların aslında nereye ait olduğu, adrsi de tespit edilebilecektir"

Mehmet Ali Birand'ın sorusu...

Sorular kısmında Orgeneral İlker Başbuğ'a genel olarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmekte olduğu soruşturma hakkındaki düşünceleri soruldu. Soruşturma hakkındaki sorularda, soruşturmaya "ergenekon" adının verilerek ifade edilmesini Org. Başbuğ eleştirdi. "Benim bildiğim kadarıyla davalara özel ad verilmesi mahkemece yasaklanmıştır. Buna ad vererek konuşmak doğru değildir"

Ardından Mehmet Ali Birand sorusunu sormaya başladı. Soruyu sorarken ise kullandığı bir ifade vardı: Birand, "... heryerden fışkıran silahlar" tabirini kullanarak sorusunu soracakken, Org. Başbuğ sözünü kesti. "fışkırmak?" diye sordu ve devam etti: "Sayın Birand... Siz duayen olarak bilinirsiniz. Sizce böyle "fışkırmak" ifadesi doğru mu? Bir yerde iki tane mermi bulunuyor, medyada SON DAKİKA haberleriyle veriliyor"

Birand bunun üzerine, "peki sözümü geri alıyorum o zaman" diyecek olsa da Orgeneral Başbuğ devam etmesini engelledi.

Fatih Altaylı...

Daha sonra hemen yanında bulunan Fatih Altaylı söz aldı ve yine soruşturma kapsamında bulunan silahlarla ilgili soru sordu. Başbuğ Altaylı'nın sorusuna yanıt verirken Birand'ın Altaylı ile kısa süreli bir konuşması olduğu gözlemlendi.

"Orgeneral İlker Başbuğ medyayı eleştirdi..."

Medyaya yönelik yapılan eleştirileri ile dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanına bir isim daha eklendi: Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ. Başbuğ, "bunu sorarsınız diye düşündüm" dediği pek çok konuda görünen açık ki hayal kırıklığı yaşamıştı. "Ben geçtiğimiz Cumartesi günü ABD Genelkurmay Başkanı ile bir görüşme yaptım. Onun öncesinde Obama'nın ziyareti sırasında da danışmanı olan emekli Amiral ile biraraya geldim. Bu konularda soru bekledim ancak hiç gelmedi. Ben bu konularda her Türkiye ziyareti sıradında "Türkiye'den acaba ne istediler?" yaklaşımına karşı olduğumu ifade etmek isterim. ABD Genelkurmay Başkanı ile 4 saat görüşme yaptık. Kendisi asla ne Irak ne Afganistan ne bir başka konu ile ilgili bizden bir talepte bulunmadı. Biz 'fikir alış verişinde' bulunduk"

Orgeneral İlker Başbuğ'un toplantısı ise bir şeyi daha ortaya çıktı: Medyanın TSK ile iletişimi eskisi kadar "sıkı" değildi. Orgeneral Başbuğ, medyanın tutumunu eleştirirken, verilmemesi gereken konularda yazılar yazdığını ancak verilmesi gereken konuları "es" geçtiğini ifade etti. Başbuğ şöyle dedi:

"Bir itirafçı çıkıyor... Günlerce kendisiyle röportaj yapılıyor. Bu itirafçı kimdir, ne kadar güvenilir? Ancak önemli olan konular var ve bunlar hiç medyada yeterince yer almıyor. Suçlu olduğu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur, öyle değil mi?"

Orgeneral Başbuğ, ayrıca Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu, Suriye ile 3 gündür ortak bir tatbikat yapıldığını, bugün bunun son günü olduğunu söyledi. Bunun "bir ilk" olduğunu da ifade etti.

Sonuçta Türkiye'nin iki önemli kurumu ve başındakilerin; Başbakanlık ve Recep Tayyip Erdoğan'ın öte yandan da Genelkurmay Başkanlığı ve Orgeneral İlker Başbuğ'un "medyaya yönelik" eleştirileri medya açısından dikkate alınması gereken bir konu. Açık ki medyanın tutumunu yalnızca Tayyip düşmanlığına bağlamak artık çok güç. Medyanın da kendisini eleştirmek için kendisine zaman ayırması, gelecekteki uzlaşı ve gelişmeler açısından son derece önemli...

Ferdi GÜNGÖR
ferdi.gungor@yahoo.comSayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder
 
   İLGİLİ LİNKLER
· Konuk Yazarlar
· Konuk Yazarlar Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         0 Yorum var
  
   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com