Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
NEW YORK'TA EVLATLARINI KENDİ ELLERİYLE AMİTY VE TAMEF'E TESLİM EDENLER...
15.04.2009
Bookmark and Share
HALİD ŞENER / NEW YORK

New York gündemini bir kaç gündür meşgul eden bir yazı var. Yazıya New York`ta yaşayan Türklerin ilgisi bir hayli fazla. Bu ilgi elbette Hürriyet yazarına ve bahsi geçen Leyla T.`ye değil. Bu ilgi daha çok yıllardır New York`ta faaliyet gösteren Brooklyn Amity School ve TAMEF (Turkish Amerikan Multicultural Educational Foundation) adlı iki kurumdan kaynaklanıyor.

Çünkü bu iki kurumu New Yorkta herkes tanır, sever, ilgiyle izler ve destekler. Amity okulu yıllardır New York`ta Türkiye`nin en gözde bir kurumu, başarıya doymayan bir okul olarak bilinir bütün New York`ta. Her yıl aldığı madalyaların haddi hesabı yok. Bu okulun verdiği eğitimin yanıbaşında çocuklara kazandırdığı terbiye ve ahlak anlayışı sadece Türkler tarafından değil 17 farklı millet tarafından keşfedilmiş ki bu okuldan stayişkar bahsediyor ve kendi elleriyle evlatlarını bu okula teslim ediyorlar. Gelelim Tamef`e New York`un en eski kurumlarından birisidir. Programlarını yakından takip eden birisi olarak New York`ta bir çok ilke imza atmıştır.

Bu yazıyı yazmadan önce Amity okulu ve Tamef yetkilieriyle görüştüm. Bütün bu bilgileri Amity okulu Tamef yetkililerinden alarak aktarıyorum. Bakın bu kurumlar New Yorkta yıllardır başka vakıfların yapamadığı neleri yapmışlar. İlklerden bir kaç tanesini sıralayalım. New York`un senatör, milletvekilleri, belediye başkanları, emniyet mensupları, din adamları, üniversite rektör ve öğretim görevlileri, eğitim bakanı bu vakıf ve okul sayesinde organize edilen diyalog yemekleri sayesinde Türkiye`yi tanıma fırsatı buldurlar. New York`un başkenti Albany`de Amerika`da bir eyelet senatosunda ilk defa bir Türk günü organizesini bu vakıf yapmıştır. New York`ta ilk defa yıllar önce bir Türk şöleni festivalini bu vakıflar organize etmiştir. İlk defa Türkiye`yi anlatan kitap ve bazı kaynakları New York`un meşhur kütüphanelerine bu vakıf bağışlamıştır. New York`ta ilk defa amerikalılara yönelik Türkçe derslerini bu vakıf başarmıştır. New York`un meşhur üniversitelerinde Türkiye tanıtım programlarını ilk defa bu vakıf organize etmiş. New York`ta ilk defa bir amatör ligde oynayan bir spor klubunu bu vakıf kurmuştur. New York`ta Türk Amerikan kadın birliğini ilk defa bu vakif organize etmiştir. New York`ta bir gençlik klubunu bu vakıf kurmuştur. Amerika ve New York`ta ilk defa Ramazan iftar çadırını bu vakıf açmıştır. New York`ta ilk defa bulundugu şehirde belediye başkanı tarafından resmi Türk günü ilan edilmesini bu vakıf sağlamıştır. Hasılı Amity ve Tamef`in Türkiye adına insanımız adına ortaya koyduğu faaliyetler bunlarla sınırlı değil ama biz bu kadarla iktifa edip devam edelim.

Yazıdan devam edelim. Brooklyn Amity okulu varmış. Bu okulda çocuk el öpmeyi, büyüklere saygılı olmayı, küçüklere şefkati, öğrenmiş. Daha neler ögreniyormuş, New York`un her yıl madalyalarını toplayıp New York senatosunda taltif edilen bu okul, Türk çocuklarını yarınlara hazırlıyor en mükemmel şekilde. İçkiden, sigaradan, kumardan her türlü ahlaksızlıktan, eroinden, silahtan kısacası insanlık dışı her türlü tavır davranıştan uzak yetiştiriyormuş. Anne babaya sevgi ve saygıyı aşılıyormuş. Önlerine disko, bar, uyuşturucu ve ahlaksızlık yerine Amerika`nın en meşhur üniversitelerini hedef olarak koyuyorlarmış. Vatana millete ve topyekün insanlığa faydalı bir evlat olmanın yollarını gösteriyor, insanlığa kapılar açıp köprüler kuruyorlarmış.

Peki başka neler varmış, birde geçen yıl New York`un göbeğinde Central Park`ta New York`ta ve Amerika`da bir ilk olan Festival organize edilmiş. Bu festivale giden Türkler o günü anlatırken sanki bir rüya görmüş gibi, bir rüyadan uyanmış gibi anlatıyorlardı. Yağlı güreşten, mehter bandosuna, halk oyunlarından, kafkas danslarına, sufi müzikten, sema gösterilerine ve daha neler neler…İlk defa dünyanın kalbinin attığı bir eyaletde bir Türk organizasyonu ki Amerikan TV ve gazetelerinde haber oldu. Canlı yayınlarda yağlı güreş müsabaklarını verdiler.Binlerce Amerikalı bu festival sayesinde Türkiye`yi daha yakından tanıma imkanını elde etti. Bu arada hanımefendi Türk günü yürüyüşünü özlüyorsa o başka.

Türk günü yürüyüşlerini yıllardır izlerim, izler ve dertle ızdırapla inlerim. Neden mi, kısaca söyleyeyim. New York`ta Manhattan sokaklarında bir çok milletin yürüyüşü olur. Bu yürüşlerin en önünde, senatörler, vekiller, gazeteciler, yazarlar, televizyonlar, belediye başkanları, emniyet müdürleri, vs. kısaca eyalet nezdindeki bütün devlet erkanı yürür. Peki bizim yürüyüşler.! Bizim yürüyüşleri New York`ta yaşayan bütün türkler bilirler. Ne bir senatör, ne bir vekil, ne bir başkan, ne bir amerikalı gazete, tv hiç kimse yok. Tek millet olarak yürürüz boş sokaklarda. İçi bomboş bir yürüyüştür. Amerikalılara bununda ötesinde New York gibi bir dünya şehrinden dünyaya verilen en küçük anlamlı bir mesaj yoktur malesef bu yürüyüşte.

Peki başka ne yapmışlar. Çocuklara eşofman, dağıtıyorlarmış, top oynatıp takım kurup sonrada Tamef`in olduğu şehirde amatör ligde şampiyon olup Türk bayrağını layık olduğu yere çıkarıyorlarmış. E.. ne var bunda. Bakın Amerika`da ve bütün dünyada aileler çocuklarını içkiden kumardan eroinden kurtarmak için servetlerini harcıyorlar. Tamef bu işleri bedava yapıyorsa bunu yapanların ellerini öpmek gerekir. Bunu öğrenmek için de Brooklyn Amity School`a gitmek gerekir. Bilmem ki yaşi geçenlere ayrı bir sınıfları varmı.

Sevgili okurlar, New York`u bilenler çok iyi bilir. New York çok güzel bir şehir olmanın yanıbaşında bir çok ailenin dert yüklendiği, çocuklarını kaybetme sancısıyla inim inim inlediği, evlatlarını sokaklara kaptırma korkusundan tir tir titrediği bir yerdir. Bunun yüzlerce misalini gördük duyduk bu şehirde. Sizlerle sadece bir tanesini paylaşmak istiyorum. Yıllar önce benimde bildiğim New York`ta yaşayan bir Türk ailesi iki oğlundan birisini uyusturucuya kurban ediyor ve kaybediyor. Aile çok üzgün bir vaziyette o günlerde yeni kurulmuş Tamef`e geliyor. Ve o günlerde büyük oğlunu kaybetmiş olmanın derin ızdırabıyla tek kurtuluş olarak 15-16 yaşındaki oğlunu kolundan tutup bu vakfa kendi elleriyle teslim ediyor. Ve diyor ki, “bu oğlumun abisini sokaklara kaptırdım, bir hiç uğruna öldü gitti, ne olur bu oğluma sahip çıkın”.

------------------------------------
M. HALİD ŞENER
sener33mhe@yahoo.comSayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder

 
   İLGİLİ LİNKLER
· Halid Şener Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         4 Yorum var
  
Re: NEW YORK'TA EVLATLARINI KENDİ ELLERİYLE AMİTY VE TAMEF'E TESLİM EDENLER... ()
Tarih: 24.04.2009
Gönderen: Onur Uluc
E Mail: nyonur@gmail.com
Yorumu: Arkadasin birisi bu okullari nasil aciyorlar diyor, artik butun dunya bunlari biliyor, Turk is adamlari ve esnaflari aciyor tabiiki. Ne var bunda. Bu soruyu yillarca art niyetli kisiler hep sordu. Degirmenin suyu nerden diye. Aslinda degirmen de eskiden vardi. Su ile calisiyordu. Simdilerde su ile calisan degirmen mi kalmis kardesim. Birde bu Amity okuluna Amerikali aileler bile evlatlarini teslim ediyormus, cok enteresan degilmi, dogrusu gurur duydum. tebrikler. New York/Brooklyn


[ Yorum Gönder ]

Re: NEW YORK'TA EVLATLARINI KENDİ ELLERİYLE AMİTY VE TAMEF'E TESLİM EDENLER... ()
Tarih: 18.04.2009
Gönderen: Radu Karasev
E Mail: radukarasev@yahoo.com
Yorumu: Çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı yazmışsınız. Peki bu okulların sahibi kim? Kim kurmuş? Hangi dernekler ve insanlar yardım etmiş. Sonuçta New york gibi bir yerde buırakın okul açmayı 5 m2 dükkan açmak zor.


[ Yorum Gönder ]

Re: NEW YORK'TA EVLATLARINI KENDİ ELLERİYLE AMİTY VE TAMEF'E TESLİM EDENLER... ()
Tarih: 17.04.2009
Gönderen: ABDULLAH YUSUF
E Mail: abdullahyusuf@ymail.com
Yorumu:
Nimetin kadrini bilmeyenler için nimetin elden alınması mı gerekiyor,buyrun çözüm bulun hangi güc hangi normlar yasalar cocuklarınızı sokaklardan ve türlü gailelerden koruyabilir kurtarabilir...
sadece salt kişisel hazları ve eglenceleri icin iyilikleri görmezlikten gelen ve görmek istemiyen,cocuğu ve eşi icin fedakarlık yapamıyan insanlarımız neyi ne yaptıklarını görebilecekler mi...
heyhat körükörüne önyargı ve inatlarla,bir sözde ben söylesem ne olur diyerek medyada boy göstermekle ne yapıldığını görünce insanın yeniden insanlar sahiden ne yapmak istiyor,bohem yaşamak mı geleceği ve evlatlarını kurtarmak mı diye sorası geliyor..
umarım bazı duygulardan sıyrılıp gercekleri tanıyabiliriz ve yaşayışımızı ailemiz ve ülkemiz için yeniden yapılandırabiliriz.


[ Yorum Gönder ]

Re: NEW YORK'TA EVLATLARINI KENDİ ELLERİYLE AMİTY VE TAMEF'E TESLİM EDENLER... ()
Tarih: 18.04.2009
Gönderen: Mahmut ozturk
E Mail: superm@yahoo.com
Yorumu: Ben bir seyi merak ediyorum, new york`ta yasayan tamef`ten dert yanan bu bayan neden abd hurriyet temsilcisi ile degilde ayse armanla gorusme ihtiyaci duydu acaba. Ben bu meselenin kurulmus bir plan oldugunu dusunuyorum, ve bir new york`lu olarak amity okulu ve tamefle gurur duyuyorum.


[ Yorum Gönder ]

   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com