Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
Medya eleştirisi linkleri
13.12.2001
Bookmark and ShareAkdeniz Ünv. İletişim Fakültesi
Anadolu Ünv. İletişim Fakültesi
Ankara Ünv. İletişim Fakültesi
Atatürk Ünv. İletişim Fakültesi
Bahçeşehir Ünv. İletişim Fakültesi
Başkent Ünv. İletişim Fakültesi
Ege Ünv. İletişim Fakültesi
Galatasaray Ünv. İletişim Fakültesi


OJR
İnternet Haberciliği konusunda iyi bir kaynak olan OJR'nin, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde muhabir ağı bulunuyor. Dünya gündemindeki olayları derinlemesine ve farklı bakış açısıyla sunuyor. Sitede yer verilen makaleler dikkate değer nitelikte.


ChomskyDünyada medya eleştirisi alanında en büyük otoritelerden biri olan MIT profesörü Noam Chomsky'nin, yapıtları ve faaliyetleriyle ilgili en ciddi site. ZMag tarafından hazırlanan The Noam Chomsky Archive'de Chomsky’nin konferansları, yayınlanmış çalışmaları, kendisiyle yapılan röportajlar ve Chomsky hakkındaki diğer sitelere linkler var.


FreeDom Forum
İletişim ve İfade özgürlüğünü savunanlarca oluşturulan Freedom Forum, geniş bir kaynağa sahip. Sitede insanların düşüncelerini paylaşacakları ortamlar oluşturulmuş. Ayrıca düzenlenen faaliyetler hakkında ziyaretçilere bilgiler de veriliyor. Siteyi kuranlar, özgür haber, özgür atmosfer ve özgür bir yaşam istiyor.


FAİRMedyayı izleyen ve eleştiren bir site. FAIR, sansürün her çeşidine karşı çıkan organizasyon, medyada yer alan haberlerin sansürlenip sansürlenmediğini takip ederek, insanlara duyuruyor.


Media Central
Medyanın bütün alanlarıyla ilgili yeni haberlere yer veren Media Central'da, bilim-teknoloji, internet, elektronik ve siber medya ile ilgili teknolojideki son gelişmeler, çokuluslu medyanın faaliyetleri ile ilgili haberleri bulmak mümkün.


NewsWatch
"Haberler hakkında görüşler" sloganıyla, ciddi medya eleştirisi yapan sitelerden biri. News Watch bir ara ekonomik zorluklar dolayısıyla zor günler geçirmişti. Ulusal ve uluslararası siyasi-ekonomik gelişmelere, ABD medyasındaki yayınları hedef alan eleştirilere yer veriyor. Medya etiği üzerine yapılan röportajlara da yer veriliyor.


DOJ
Department of Journalism
, San Francisco Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nün medya eleşteri sitesi. Sitede dünyanın çeşitli ülkelerine ait medya etiği ile ilgili çalışmalar ve metinler yer alıyor.


Gazetecileri Koruma Örgütü'nün kurmuş olduğu örgüt, dünyanın herhangi bir bölgesinde görev yapan gazetecilerin yaşadığı sorunları aktaran bir site. Ayrıca kuruluş, zor durumda kalan gazetecilerin başvurması durumunda imkanları dahilinde yardımda bulunuyor.


IFJDünyadaki basın sendikalarının bir araya gelerek oluşturduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, gazetecilerin karşılaştığı zorluklara karşı uluslararası dayanışmayı sağlamayı amaçlıyor. 5 kıtada 60 ülkede yaklaşık 250 bin gazetecinin ortak sesi olan federasyon gazetecilerin güvenli bir ortamda çalışması için de çalışmalar yapıyor.


EİMAvrupa Medya Enstitüsü (EIM)'nün sitesi. EIM’in amacı, medyadaki gelişmelerin insanların hayatını ne yönde etkilediğini ortaya koymak. Medya ve demokrasi amanında da çalışmaları olan kuruluşun sitesinde çalışmalarıyla ilgili konferanslara da ulaşmak mümkün.


Avrupa Komisyonu Enformasyon Toplumu Kurulu (ECISD) Avrupa Komisyonu bünyesinde başlatılan girişim, dijital teknoloji kullanımını bütün Avrupa’ya yayarak, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşlarını iletişim teknolojilerini kullanabilecek donanıma sahip hale getirmeyi amaçlıyor.Uluslararası Gazeteciler Enstitüsü

Amerikan Gazete Editörleri Derneği

Journalism Education Association

Reporter.Org

theory.org


Gazi Ünv. İletişim Fakültesi
İstanbul Ünv. İletişim Fakültesi
Bilgi Ünv. İletişim Fakültesi
Kocaeli Ünv. İletişim Fakültesi
Maltepe Ünv. İletişim Fakültesi
Marmara Ünv. İletişim Fakültesi
Selçuk Ünv. İletişim Fakültesi
Yeditepe Ünv. İletişim Fakültesi


AJR
Dünya medyasından haberlerin geniş bir şekilde yer aldığı sitede, uluslararası medya kuruluşmarının faaliyedtlerini izlemek mümkün. AJR Ayrıca Amerikan medyasının gündeminde olan konular hakkında yazılan makalelere yer veriliyor.


MediaWatch
MediaW Watch
medyanın haber verme ve bilgilendirme görevinin ihlal edildiği durumlarda medya gözlemciliği yapan bir site. Eğitici video ve CDler dağıtarak, bültenler yayınlayarak, medyanın haber verme fonksiyonunda açıklık ve objektivite sağlanmasına ve halkın bilinçlenmesine çalışıyor.


CJR
ABD'nin en köklü medya analiz ve medya kritik kuruluşlarından biri olan Colombia Journalism Review yaklaşık 40 yıl önce, faaliyete başladı. CJR halen Amerika'nın medya analiz konusunda en etkili organizasyonlardan biri.


PWMedyada etik konusunda çalışmala yapan Press Wise'ın sitesinde etik üzerine bilgi ve eğitim veriyor. Gazetecilik mesleğinin kalitesini yükseltmek; medyadaki yayınlardan gören, şikayetçi olan kişilere yardım sağlamak, yol göstermek; medya hukuku ve basın-yayın politikaları üzerine ciddi araştırmalar yapmak ve sonuçlarını tartışmaya açmak, amaçları arasında yer alıyor.


AterNet
Amaçları, bağımsız bakış açısıyla haber ve bilgi sunanarak alternatif gazetecilik yapmak. AltarNnet'te, gazetecilik mesleği üzerine çok sayıda makaleye ulaşmak mümkün. Ayrıca siteye e mail adresini kaydettiğiniz takdirde, değişiklik ve faaliyetlerden haberdar oluyorsunuz.


Paper Tigers
1981'de amatör bir amaç uğruna temelleri atılan Kağıt Kaplan organizasyonu bugün profesyonelce faaliyetler sürdürüyorlar. Amaçları; medyanın çarpıttığı haberlerin arka planını araştırarak gerçeğin ortaya çıkmasını sağlamak. Amatör kameralarını yanlarından ayırmayan Kağıt Kaplanlar, videoya çektikleri görüntüleri internet vasıtasıyla dağıtıyorlar. Sitede geniş bir video arşiv bölümü var. Ayrıca medya eleşteresi konusunda yapılan konferansların kayıtlarını da sitelerinde bulmak mümkün.


ProjectSonoma Üniversitesi İletişim ve Haberleşme Bilimleri Profesörü Carl Jensen tarafından başlatılmış ve sonradan organizasyon haline gelen Project Censored, bir, medya araştırma çalışması. Amacı, toplumun haberdar olması gereken ancak medyanın bu görevini yerine getirmemesi sebebiyle hasıraltı edilen haber ve olaylar.


RSF Mesleki uğraşlarında tehdit edilen gazetecilerin özgürlüğü için çalışan bağımsız bir dernek olan Sınır Tanımayan Gazeteciler Cemiyeti'nin sitesi. Basın konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek için kampanyalar, uluslararası toplantılar düzenliyorlar ve gazetecilere yapılan saldırılar konusunda aylık ve yıllık raporlar hazırlıyorlar. Derneğin Türkiye Temsilciliğini Nadire Mater - Erol Önderoğlu yapıyor.


Çok uluslu bir yapıya sahip olan ICA, iletişim alanında sistematik çalışmaları geliştirmek için her yıl geniş katılımlı konferanslar düzenliyor. Konferanslar hakkında bilgiye ve kuruluşun yayınlarına bu siteden ulaşmak mümkün.


NIT
Yeni Enformasyon Teknolojileri Projesi / NITP Avrupa Komisyonu tarafından olutturulan projenin hedefi, enformasyon toplumunda izlenecek kültür ve eğitim politikaları için ortak amaç oluşturmak.


The Reporters Committee for Freedom of the Press

Databank for European Codes of Journalism Ethics

Asian American Journalists Associaton

Ethic Net
Sayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder
 
   İLGİLİ LİNKLER
· Genel Konular Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         0 Yorum var
  
   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com