Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
HASTA BEDENİNİN ARDINDAN CENAZESİ DE SÖMÜRÜLDÜ
20.05.2009
Bookmark and Share
DİLEK YARAŞ

Bu yapılan, tam anlamıyla bir cenaze sömürüsüdür. Saylan’ın hasta bedenini sömürmekle yetinmeyen medya ve bir takım siyasi çevreler, ölüm olayını da siyasi bir şova ve ranta dönüştürmeyi çok iyi başardılar.

***

Allah, Türkan Saylan’a rahmet eylesin. Çok çekti hastalıktan. Son günlerdeki Ergenekon davası nedeniyle evinin aranması olayı onun yorgun düşmüş hasta bedeninin yaralarına tuz biber eker nitelikteydi.

Çoğumuz üzüldük, ''Şu arama işi daha insaflı, daha usülüne uygunca yapılamaz mıydı,'' diye isyan ettik. Sevenlerinin ve toplumun büyük bir kesiminin ona yoğun bir ilgiyle sahip çıkması ise bizim bu isyanımıza teselli oldu. ''Onun da yaralarına merhem olmuştur inşallah,'' diye düşündük.

Ve 18 Mayıs günü Hakk’ın rahmetine kavuştu Türkan Hanım. Zaman zaman çileli olan yolculuğu son bulmuştu işte. Cenaze töreni bugün,19 Mayıs’ta yapıldı. Tekrar, Allah rahmet eylesin….

Biz gelelim cenaze törenine...

Türkan Saylan’ın şanına yakışır bir törendi. Bunda hiçbir yanlışlık yok. Onun niteliklerine sahip bir insanın cenaze töreni, başına ‘’Ergenekon’’ olayı gelmeseydi de epey ses getirirdi muhakkak. Ama bu kadar değil…

Ekranlar sabahtan akşama cenaze ve Türkan Saylan görüntüleri ile doluydu. Başka bir şey yoktu. Medyamız için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tek kelimeyle cenazenin gölgesinde kaldı.

Cenaze töreni kılıfı altında büyükçe bir miting düzenlenmişti sanki.

Zaman geldi tabutun arkasından yürüyenlerin cenaze töreni katılımcıları olup olmadığına dair kuşkuya kapıldım. Sanki yanlışlıkla 19 Mayıs yürüyüşlerinden görüntüler girmişti araya. Ellerde bayraklar, Atatürk posterleri, sloganlar, güle oynaya, el çırpa çırpa giden insanlar…

Manzara hiç normal değildi...

Bu arada, Saylan'ın cenazesi ile Hrant Dink’in cenaze töreni arasındaki benzerlik dile getirildi habercilerimiz tarafından. Kalabalığa bakınca bu doğru bir karşılaştırma gibi görülebilir ama bu iki cenaze arasında bir benzerlik kurmak hem Dink’e hem de Saylan’a haksızlık.

Dink, bir cinayete kurban gitti. Saylan ise eceliyle hastalığından dolayı öldü. Dolayısıyla Dink’in cenazesinde olaya isyan eden sloganlar olması (ki sessiz bir yürüyüştü o), pankartlar taşınması normaldi ama eceliyle ölen bir insanın son yolculuğuna pankartlar ve siyasi sloganlarla uğurlanması en başta ölüye saygısızlıktı.

Hatta bu durumda o kadar ileri gidildi ki, ''Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz,'' sloganından ilham aldığı belli olan bir hanım ''Hepimiz Türkan Saylan'ız,'' demek yerine ''Hepimiz darbeciyiz,'' demeyi bile göze aldı.

Sonuç olarak bu yapılan, tam anlamıyla bir cenaze sömürüsüdür. Saylan’ın hasta bedenini sömürmekle yetinmeyen medya ve bir takım siyasi çevreler, ölüm olayını da siyasi bir şova ve ranta dönüştürmeyi çok iyi başardılar.

(Türkan Saylan'ın ölümüne gerçekten üzülen pek çok insanın üzüntüsünü de bu emellerine ulaşmak için kullandılar.)

Şu günlerde yazılıp çizilenleri, ekranlardan söylenenleri izleyin bir. Cenaze merasimini TRT gibi bir- iki dakika gösteren kanalların gazeteciliği, hatta Cumhuriyet’e bağlılığı sorgulanacaktır mutlaka.

Bunları duyduğunuzda sakın dolduruşa gelmeyin. Çünkü normali budur. Çünkü, ortada cinayet gibi beklenmeyen, kitlesel infial yaratan ve sorgulanıp araştırma yapılması gereken, yeni gelişmelere açık bir haber yok.

Bu haberi abartılı bir şekilde, siyasi bir şov olarak kullananların yaptığı da ölümden rant sağlamaktan başka bir şey değil.

----------------------------------------
DİLEK YARAŞ

E-Mail: dilek@dorduncukuvvet.com

NOT: Bu yazı www.gazeteciler.com'dan alınmıştır.Sayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder
 
   İLGİLİ LİNKLER
· Eski Yazıları
· Yazarlar
· Dilek Yaraş Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         0 Yorum var
  
   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com