Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
AYRIMCI ÜTOPYA
27.04.2009
Bookmark and Share
MUSTAFA KÖKER / BURASI LONDRA

Avrupa olarak adlandırılan coğrafyadaki ülkelerin önceleri ekonomik güçlerini birleştirme projesi olarak ortaya çıkan ancak, değişen ve gelişen şartlarla birlikte, kültürel ve siyasi bir proje olmaya doğru giden Avrupa Birliği fikrinin akıbeti bence meçhul.

Meçhul diyorum çünkü Birlik’e dahil edilen ülkelerin sayısı artmasına rağmen, kimse her bakımdan tam bir birliktelikten söz edemiyor.

Geride bıraktığımız yüzyılın başlarında kıran kırana savaşan ülkelerin, günümüzde biraraya gelmesi, sınırların kalkması ütopik gibi de görünse imrenilesi bir gelişmeydi şüphesiz.

Irk, din, dil, kültür farklarını birer “zenginlik” olarak kabul edip, yaşanılası bir dünya için bir araya gelmenin nesi kötü olabilirdi?

Bugün sayıları yirmi yediye varan Avrupa Birliği’nin, soğuk savaş döneminin düşman kardeşlerini aynı şemsiye altına toplamasına ancak alkışlanır...

Gönül bu projenin sürmesini istiyor...

Ama bizzat Avrupa Birliği projeleriyle desteklenen araştırma sonuçları ile günlük yaşamdaki kimi gelişmeler insanın hevesini deyim yerindeyse, kursağında bırakıyor. Ülkeler arasındaki sınırları kaldırıp, tek bir para biriminde birleşen Birlik ülkelerinde, ortak anayasa ile ilgili çatlak seslerin yükselmesi türünden sorunların yanısıra, toplumsal barış ve huzurdan söz etmek de her geçen gün zorlaşıyor.

Özellikle Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa Birliği projesinin öncüsü ülkeleri çevreleyen sınırlar kalkarken, bir yandan da toplumlar arasında her geçen gün aşılması zorlaşan bariyerler oluşuyor git gide.

AB sınırları içinde yaşayan göçmen toplumların hayatı yeni yasal düzenlemelerle daha da zorlaştırılıyor.

Açık bir dille ifade edemeseler de, Entegrasyon adı altında göçmen toplumların eritilmesi projesindeki başarısızlıkları Avrupalı Politikacıları her geçen gün hırçınlaştırıyor.

Dolayısıyla geçmiş yıllarda verilen haklar da ya aşındırılıyor ya da birer birer gasbediliyor.

Yeni önlemlerle, Almanya, Hollanda ve Fransa gibi kıta avrupasında yaşayan göçmenlere “yabancı” oldukları sürekli hissettiriliyor.

Küçük bir göçmen toplulukken verilen ana dil hakkı, o göçmen topluluğun nüfusu arttıkça geri alınıyor.

Çifte vatandaşlık diye bir kavramdan bile söz edilemiyor artık. “Ya yaşadığın ülkenin vatandaşı olacaksın ya da geldiğin ülkeye geri döneceksin” anlamına gelebilecek zorluklar çıkartılıyor.

Sadece bunlar değil. Kötüsü, ırkçılık tüm Avrupa Birliği ülkelerinde dalga dalga yükseliyor. Bundan daha da kötüsü, ırkçılığın yükselişine karşı duyarsızlığın da yükseliyor olmasıdır.

Bu benim iddiam değil...

Bunu, Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın, 27 AB ülkesinde göçmenler ve etnik azınlıklar arasında yaptığı anket ortaya koyuyor...

Ankete katılanların yüzde 12’si, geçtiğimiz bir yıl içerisinde bizzat ırkçı saldırılara hedef olduğunu belirtirken, yüzde 82’si bu eylemleri ilgili mercilere bildirmediğini kaydediyor.

Bu durum AB ülkelerinin hemen hepsinde göçmenlerin sadece ayrımcı uygulamalara maruz kalmadığını, aynı zamanda kendilerine yönelik aşağılama ve saldırıları sakladıklarını gösteriyor.

Gelişmeler, bugüne kadar daha çok kıta avrupasında yaygın olan ırkçılık ve ötekileştirme virüsünün son yıllarda Britanya adasına da sıçradığına işaret ediyor.

Doğrudan yabancı düşmanlığı gibi ortaya çıkmasa da, bizzat İşçi Partisi hükümeti eliyle yapılan yeni düzenlemeler ve çıkarılan engeller bu “ötekileştirme”ye ciddi katkılar yapıyor.

Üzücü bir durumdur bu.

İnsanlık, ütopyalarını kendi elleriyle parçalıyor.

Olan bu maalesef.

----------------------------
mustkoker@googlemail.com
Mustafa Köker: Gazeteci, Haber Gazetesi Editörü - LondraSayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder

 
   İLGİLİ LİNKLER
· Mustafa Köker Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         0 Yorum var
  
   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com