Dördüncü Kuvvet Medya
      · GİRİŞ SAYFASI YAPIN   · SIK KULLANILANLARA EKLEYİN
MUSTAFA KARAALİOĞLU O SORUYU NEDEN SORMAMIŞ?
15.05.2009
Bookmark and Share
DİLEK YARAŞ

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni’nin –ve diğer gazetecilerin- İlker Başbuğ’a CHA muhabirinin helikoptere alınmayışı konusunda soru sormamalarını sorgulamıştım geçen yazıda.

Genelkurmay Başkanı basına bilgi vermeye hevesli görünürken ve bu kadar önemli bir sorunun fırsat bulmuşken, bu sorunun, konuya hassas olan gazeteciler tarafından dahi sorulmamış olması nereden baksanız ilginç bir durumdu.

O suskunluğun altında yatan nedenleri merak etmemek ise mümkün değildi.

Hem cevap hakkına duyduğum saygı, hem de yönelttiğim soruların havada kalmaması adına Mustafa Karaalioğlu’nun bu konudaki açıklamasını (kendisinin izniyle) sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Şöyle diyor Karaalioğlu:

‘’… Genelkurmay Başkanı'nın basın toplantısında sadece CHA muhabiri konusunu değil, aklımdaki çok önemli başka konuları da soramadım. Mesela JİTEM konusu bunlardan birisidir.

Üstelik, özellikle CHA konusunda önceden hazırlanmış, ajans yönetiminden detaylı bilgi almıştım. Soramadım çünkü, toplantının düzeni ve temposu içinde fırsat bulamadım. Tahminen 200'ü aşkın gazetecinin bulunduğu salonda el kaldıran birçok arkadaşa hiç sıra gelmediği halde ben iki soru sormuştum ve bunlardan bininin cevabı da 40 dakika kadar sürmüştü.

Üstelik, her ikisi de ben sormasam. muhtemelen sorulmayabilecek fevkalade önemli sorulardı.

Yine de böylesine önemli bir konunun o salonda sorulamayacağını ben de sizin gibi tahmin etmedim. Ama sizi temin ederim eğer hiç konuşulmamış olsaydı, mutlaka bir şekilde müdahale ederdim.

İma ettiğiniz gibi bir endişe veya denge gözetme kaygısı yok, işin aslı budur.

Bu vesileyle, gazetecileri ne öteki, ne beriki, ne dışlanmış ne de içlenmiş olarak tasnif etmenin mesleğe haksızlık olduğunu da belirtmek istiyorum…’’

***

Sizin de gördüğünüz gibi, en azından Karaalioğlu açısından, o önemli soruyu engelleyen herhangi bir ‘’kaygı’’ yokmuş ki bu sevindirici bir durum. Sorun, sadece ortamın uygun olmaması, sorular için yeterince zaman ayrılmamış olmasından kaynaklanıyormuş.

Ki bence bu da önemli bir sorundur. Eğer gerçek bir şeffaflık ve açıklıksa söz konusu olan ve gazeteciler o toplantıya laf olsun diye göstermelik olarak çağrılmadıysa herkesin rahatça soru sorabileceği, eleştirilerini yöneltebileceği bir ortam da sunulmalıdır diye düşünüyorum.

Bu konuda da Genelkurmay’ın bu toplantılarına katılan ‘’akredite’’ gazeteciler sorunları ve talepleri doğrultusunda ortak bir çalışma yaparak bunu Genelkurmay Başkanlığı’na sunabilirler.

Daha önce yazdım ama tekrarlayayım: Demokratik ülkelerde asker konuşmaz, gibi takıntılarım yok benim. Tam tersi isteyen istediği kadar konuşsun ve dilediğini söylesin. Yeter ki bu görüşmeler, karşılıklı diyalog içinde ve her türlü soruya, eleştiriye açık olarak yapılsın; emir, baskı, manipülasyon gibi durumlar söz konusu olmasın. Gazeteciler de emireri psikolojisiyle hazırolda durmasınlar ve gazeteciliğin gereğini yapsınlar.

Böyle bir durumu ben demokrasinin şeffaflığı olarak niteler ve ‘’Bizim ordumuz İsveç ordusundan bile demokrat,’’ derim. …

Karaalioğlu’nun ‘’… gazetecileri ne öteki, ne beriki, ne dışlanmış ne de içlenmiş olarak tasnif etmenin mesleğe haksızlık olduğunu da belirtmek istiyorum…’’ sözlerine ise sonuna kadar katılıyorum elbette. Ama bu durum, benim nitelemem değil; statüko tarafından yaratılmış somut bir olgu ne yazık ki.

İLGİLİ YAZI
Mustafa Karaalioğlu’na sormak farz oldu

----------------------------------------
DİLEK YARAŞ

E-Mail: dilek@dorduncukuvvet.com

NOT: Bu yazı www.gazeteciler.com'dan alınmıştır.Sayfa BaşıYazıcıya gönderBu yazıyı arkadaşına gönder
 
   İLGİLİ LİNKLER
· Eski Yazıları
· Yazarlar
· Dilek Yaraş Arşivi

Yazıcıya veya
Arkadaşına gönder

Sayfayı yazdır     Arkadaşına Gönder
         0 Yorum var
  
   KİM HANGİ MANŞETİ ATTI?
   KÖŞELERİN GÜNDEMİ!
   MEDYAKARİKATÜR
   MultiMEDYA

CANLI YAYINDA GÜLME KRİZİ


HABER MASASININ ALTINDAN ÇAYCI ÇIKARSA


BİR ZAMANLAR DARBE'Yİ İŞTE BÖYLE ELEŞTİRMİŞTİ!


İYİ BİR SUNUCU OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?


STÜDYODAKİLER ŞAŞTI KALDI BU İŞE


SİNİRLİ SUNUCU


HOOOP KAMERA GİDİYOR... İSMAİL...


Türk Televizyonlarında Yaşanan En Komik Anlar
Diğer Videolar
   SPONSOR
Bir-Net
Dördüncü Kuvvet Medya © 1998-2009 Bütün hakları saklıdır.
Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntılanabilir.
Yazarların yazıları kendi sorumluluğundadır... E mail: ertacar@dorduncukuvvetmedya.com